Afrykańskie eliminacje piłkarskiego mundialu w Viaplay

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią powracają afrykańskie kwalifikacje do mistrzostw świata w piłce nożnej. Mecze drugiej rundy oglądać będzie można w Viaplay. W pierwszej rundzie wystartowało 28 reprezentacji, które podzielono na pary i w dwumeczach rozstrzygnęły o tym, kto […]

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią powracają afrykańskie kwalifikacje do mistrzostw świata w piłce nożnej. Mecze drugiej rundy oglądać będzie można w Viaplay.

W pierwszej rundzie wystartowało 28 reprezentacji, które podzielono na pary i w dwumeczach rozstrzygnęły o tym, kto dołączy do najwyżej sklasyfikowanych w rankingu FIFA 26 ekip. Na tym etapie z walki o mundial w Katarze odpadły: Lesotho, Somalia, Erytrea, Burundi, Eswatini, Botswana, Gambia, Sierra Leone, Mauritius, Wyspy Św. Tomasza i Książęca, Sudan Południowy, Komory, Czad i Seszele. Dziesięć grup drugiej rundy rozlosowano jeszcze w styczniu 2020 roku, ale dopiero teraz będą one mogły przystąpić do rywalizacji, z której do dalszej fazy przejdą tylko zwycięzcy.

Poprzednia edycja mistrzostw świata pokazała, jak duże zmiany zaszły w ostatnich latach na futbolowej mapie Afryki – spośród pięciu zakwalifikowanych ekip jedynie Nigeria mogła poszczycić się startem na mundialu w poprzedniej dekadzie. I w tych kwalifikacjach zadanie postawione przed Superorłami nie wydaje się szczególnie trudne – ich rywalami w grupie C będą reprezentacje Republiki Zielonego Przylądka, Republiki Środkowoafrykańskiej oraz Liberii. Również pozostali czterej uczestnicy turnieju w Rosji są faworytami swoich grup: Tunezja w grupie B zagra z Zambią, Mauretanią i Gwineą Równikową, Senegal w grupie H rywalizować będzie z Kongo, Namibią i Togo, Maroko w grupie I powalczy z Gwineą, Gwineą-Bissau i Sudanem, a Egipt w grupie F zmierzy się z Gabonem, Libią i Angolą. Ta ostatnia grupa przykuwa szczególną uwagę ze względu na obecność gwiazd topowych europejskich klubów – Mohameda Salaha z Liverpoolu i Pierre’a-Emericka Aubameyanga z Arsenalu.

Na powrót na mundial z pewnością liczy Kamerun – w grupie D obok skazywanych na porażkę Mozambiku i Malawi spotka się, i to już w drugiej kolejce, z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Te dwie reprezentacje tworzą jedną z najciekawszych par w tej rundzie eliminacji do mundialu – w ich barwach możemy bowiem oglądać takie postaci jak Vincent Aboubakar, Eric Maxim Choupo-Moting czy zimowy nabytek Manchesteru United, Adam Diallo. Drugą tak zaciętą rywalizację powinniśmy oglądać w grupie G, gdzie spotkają się Ghana i RPA, a ponadto Zimbabwe i Etiopia.

Aktualny mistrz Afryki, Algieria, w grupie A rywalizować będzie z Burkina Faso, Nigrem i Dżibuti. W grupie E faworytem będzie Mali, w przeciwieństwie do swoich rywali, Ugandy, Kenii i Rwandy, mające w niedalekiej perspektywie start w Pucharze Narodów Afryki. Żadnego z uczestników przeniesionego na styczeń 2022 roku turnieju w Kamerunie nie ma za to w grupie J – co ciekawe, w poprzedniej edycji Demokratyczna Republika Konga, i Benin dotarły do 1/8 finału, a Madagaskar, po pokonaniu DR Konga w rzutach karnych, do ćwierćfinału. Skład grupy uzupełnia Tanzania – kraj, którego mistrz, Simba SC grał w ćwierćfinale afrykańskiej Ligi Mistrzów w poprzednim sezonie, w fazie grupowej pokonując obrońcę tytułu (i, jak się okazało, późniejszego triumfatora rozgrywek), egipskie Al Ahly.

To właśnie zawodnicy z lokalnych lig mogą okazać się głównymi bohaterami pierwszych spotkań tej fazy eliminacji. Kluby angielskiej Premier League zdecydowały się bowiem zabronić wyjazdu aż 60 zawodnikom (w tym wspominanym wyżej Salahowi i Aubameyangowi) na mecze do krajów, z których przyjazd na Wyspy Brytyjskie wiąże się z 10-dniową kwarantanną – a ta przypadałaby nie tylko na dwa ligowe terminy, ale też na pierwszą kolejkę europejskich pucharów. Na podobny ruch zdecydowały się też władze hiszpańskiej LaLigi. Sprawa jest jednak rozpatrywana przez FIFA – zgodnie z przepisami kluby mają obowiązek zwolnić zawodników na mecze reprezentacyjne rozgrywane w oficjalnych terminach międzynarodowych.

ŚRODA – 1 WRZEŚNIA 2021

14:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa C: REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA – REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA


17:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa H: SENEGAL – TOGO

Komentarz: Kamil Kania – Michał Zachodny

17:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa I: GWINEA BISSAU – GWINEA


20:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa E: MALI – RWANDA

Komentarz: Mateusz Juza

20:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa F: LIBIA – GABON

CZWARTEK – 2 WRZEŚNIA 2021

14:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa E: KENIA – UGANDA 


14:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa J: DR KONGO – TANZANIA 


17:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa A: NIGER – BURKINA FASO


17:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa J: MADAGASKAR – BENIN


17:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa F: NAMIBIA – KONGO


20:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa I: MAROKO – SUDAN

Komentarz: Marcin Borzęcki

20:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa F: EGIPT – ANGOLA

Komentarz: Szymon Ratajczak

20:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa A: ALGIERIA – DŻIBUTI

Komentarz: Tomasz Górski

PIĄTEK – 3 WRZEŚNIA 2021

14:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa G: ZIMBABWE – RPA


14:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa D: MOZAMBIK – WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ

Komentarz: Kamil Kania

17:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa C: NIGERIA – LIBERIA

Komentarz: Tomasz Witas

17:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa B: MAURETANIA – ZAMBIA


20:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa D: KAMERUN – MALAWI

Komentarz: Kamil Kania

20:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa G: GHANA – ETIOPIA

Komentarz: Dawid Król – Michał Zachodny

20:50 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa B: TUNEZJA – GWINEA RÓWNIKOWA

Komentarz: Mateusz Juza

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.