Cztery dni niesamowitych emocji w polskiej Ekstraklasie! Do zdobycia w rundzie zasadniczej pozostało tylko 12 punktów. Wiele drużyn wciąż liczy się w walce o czołową ósemkę, ale są też zespoły, które walczą o coś więcej niż tylko awans do niej.
Korona Kielce z drużyny, która walczyła o europejskie puchary, stała się ekipą walczącą o utrzymanie. Wszystko przez liczne porażki. W rundzie rewanżowej zespół Marcina Brosza wygrał tylko jedno spotkanie. Lot w dół tabeli jest bardzo wyraźny. Widać, że w Kielcach nie szwankuje tylko przygotowanie murawy, ale także forma drużyny pozostawia wiele do życzenia. Po drugiej stronie boiska zobaczymy piłkarzy Śląska Wrocław, którzy od wtorku znajdują się ponownie w strefie spadkowej. Niewykluczone, że najbliższy mecz czwartej drużyny poprzedniego sezonu może być pierwszym pod wodzą nowego szkoleniowca. Trener Szukiełowicz wprawdzie dobrze zaczął przygodę z klubem, od trzech wygranych, ale w kolejnych spotkaniach wywalczył tylko punkt.
Szansę na – przynajmniej chwilowy – powrót na pozycję lidera mają piłkarze Piasta Gliwice. Po wygraniu zaległego meczu ze Śląskiem, rewelacja sezonu zbliżyła się do Legii na punkt. Zespół Radoslava Latala bardzo średnio zaczął ten rok. W pięciu spotkaniach zdobyli 4 punkty, co było za mało, aby utrzymać pierwsze miejsce. Sytuację poprawiło wtorkowe zwycięstwo, które pozwoliło utrzymać się blisko Legii. Bardzo dobry start roku zaliczają piłkarze Podbeskidzia. Z drużyny będącej „czerwoną latarnią” Bielszczanie wywindowali się w tabeli i w tej chwili mają duże szanse na wejście do najlepszej ósemki. Terminarz klubu nie wygląda najgorzej, a poza tym Górale już potrafili sprawić niespodziankę nawet ze zdecydowanym faworytem.
Jagiellonia po dotkliwej porażce z Lechią wypadła z grupy mistrzowskiej. Ciężko stwierdzić, czy ten wynik w Gdańsku zwiastuje kolejne załamanie formy. Piłkarze z Podlasia udowodnili, że stać ich na znacznie lepszą grę niż ostatnio zaprezentowali. Wciąż jednak daleko do formy z poprzedniego roku. Do końca sezonu wciąż jeszcze daleko, więc wiele może się wydarzyć. Dwie ostatnie porażki nieco skomplikowały sytuację Górnika Łęczna. Przez pewien czas klub otwierał drugą część tabeli. Mimo spadku w klasyfikacji punktowa różnica jest niewielka. Jednak forma piłkarzy Jurija Szatałowa jest bardzo niestabilna. Również ilość przegranych spotkań jest bardzo duża jak na najlepszą ósemkę ligi. Wszystko jest jednak możliwe, w końcu to Ekstraklasa.
Zdecydowanie najciekawszy mecz kolejki. Starcie trzeciej drużyny ligi – Cracovii przeciwko liderowi z Warszawy – Legii. Zespół z Krakowa staje przed trzecią tegoroczną szansą na dogonienie czołowej dwójki. Strata wzrosła już do 9. punktów do pierwszego miejsca, ale wciąż nie jest to bardzo duża różnica, mając na uwadze podział punktów. Pasy przegrały z Zagłębiem i Lechem. Gdyby nie te wyniki być może to właśnie zespół spod Wawela byłby głównym konkurentem Legii w walce o Mistrzostwo, a tak wciąż pozostaje nim słabiej grający Piast. Z kolei Legia odbudowała się po porażce z Termalicą, choć pierwsza część meczu z ostatnim w tabeli Górnikiem Zabrze nie wskazywała na to, aby tak się stało. Stołeczny klub ma minimalną przewagę nad wiceliderem i każda strata punktów może oznaczać ponowny spadek z pierwszej pozycji. Zobaczymy jak Wicemistrzowie Polski poradzą sobie, grając pod tego typu presją.
Ruch Chorzów i Lech Poznań po 26. kolejkach mają tyle samo, 37 punktów. Stawką tej rywalizacji będzie prawdopodobnie 5. miejsce. Jednak nie tylko Ruch i Lech są zainteresowani tą pozycję. Zarówno Chorzowanie jak i Poznaniacy mają na swoim koncie dwie tegoroczne porażki, ale skala tych przegranych nie jest równa. Ruch został pokonany przez Legię i Cracovię, ale też pokazał wielką wolę walki w ostatni meczu, wyrywając w ostatnich minutach wygraną Pogoni i przechylając szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Z kolei Lech odbudował się po dwóch niespodziewanych porażkach z Podbeskidziem i Jagiellonią. Kolejne zwycięstwa z klubami z Zabrza i – zwłaszcza – z Krakowa pozwalają sądzić, że Kolejorz wraca na dobrą ścieżkę, na którą wprowadził go trener Jan Urban.
W niedzielę trzeci zespół z 37. punktami na koncie – Zagłębie Lubin – zmierzy się z wiecznie czwartą Pogonią Szczecin. Gospodarze przeciętnie rozpoczęli ligowe zmagania w 2016 roku, ale w kolejnych trzech grach zdobyli komplet 9. punktów. Beniaminek Ekstraklasy zaskakuje w tym sezonie i już niejednokrotnie dał się we znaki znacznie możniejszym klubom. Zespół Piotra Stokowca źle zakończył poprzednik rok, ale teraz wraca na właściwe tory i liczy się w kontekście przyszłorocznej gry w Europie. Niemoc Szczecinian trwa. Od inaugurującego rok 2016 spotkania z Koroną podopieczni Czesława Michniewicza nie zgarnęli kompletu punktów. W ostatnich czterech stracili 9 punktów – tyle, ile tracą do Piast Gliwice. W większość tych spotkań byli faworytami.
Górnik Zabrze miał bardzo trudny początek roku. W pięciu spotkaniach mierzyli się z czterema ekipa z absolutnego topu tegorocznego sezonu. W niedzielę będzie szansa na przełamanie przed własną publicznością w starciu z Lechią Gdańsk. Na razie na Śląsku niewiele dała zmiana trenera. W starciu z Legią, co prawda postraszyli lidera, obejmując prowadzenie, ale ostatecznie wszystko skończyło się tak, jak dla Górnika kończy się w ostatnim czasie – porażką. Zespół Jana Żurka nie dość, że od 4. kolejki znajduje się w strefie spadkowej, to traci dystans punktowy do bezpiecznego miejsca. Drużyna z Trójmiasta od grudnia pozostaje nieugięta – u siebie wygrywają, a na wyjeździe przegrywają. Trzymając się tych prawideł w Zabrzu trener Piotr Nowak powinien zanotować w swoich statystykach kolejną porażkę w Ekstraklasie. Jednak każda seria kiedyś się kończy.
Kolejkę zakończy spotkanie w Niecieczy. Termalica ma ochotę i realne szanse na bycie drugim beniaminkiem – obok Zagłębia Lubin – w gronie drużyn, walczących w grupie mistrzowskiej. Zespół Piotra Mandrysza raczej nie będzie liczył się w walce o europejskie puchary, ale sam awans do najlepszej ósemki i możliwość rozegrania spotkań z najlepszymi drużynami w Polsce będzie sukcesem, a doświadczenie może procentować w kolejnych latach. Już 11 spotkań bez zwycięstwa pozostaje Wisła Kraków. Część kibiców już pewnie przestała liczyć tę serię. Przy Reymonta muszą jednak szybko wziąć się w garść, bo mogą się obudzić w I lidze, która dla takiego klubu będzie ogromną klęską. Paradoksalnie ostatnie remisy pozwoliły Białej Gwieździe opuścić strefę spadkową.
PIĄTEK – 11 MARCA 2016
17:55 Ekstraklasa – 27. kolejka: KORONA KIELCE – ŚLĄSK WROCŁAW
20:00 Magazyn SUPERPIĄTEK
Studio: Cezary Olbrycht – Andrzej Juskowiak (z Gliwic)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Żelisław Żyżyński
20:25 Ekstraklasa – 27. kolejka: PIAST GLIWICE – PODBESKIDZIE BIELSKO BIAŁA
Komentarz: Marcin Rosłoń – Kamil Kosowski (z Gliwic)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Żelisław Żyżyński
22:30 Magazyn SUPERPIĄTEK
Studio: Cezary Olbrycht – Andrzej Juskowiak (z Gliwic)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Żelisław Żyżyński
SOBOTA – 12 MARCA 2016
15:10 Ekstraklasa – 27. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Rafał Dębiński – Wojciech Jagoda (z Białegostoku)
Reporterzy: Sonia Śledź, Filip Surma
15:25 Ekstraklasa – 27. kolejka: JAGIELLONIA BIAŁYSTOK – GÓRNIK ŁĘCZNA
Komentarz: Rafał Dębiński – Wojciech Jagoda (z Białegostoku)
Reporterzy: Sonia Śledź, Filip Surma
17:55 Ekstraklasa – 27. kolejka: CRACOVIA – LEGIA WARSZAWA
Komentarz: Rafał Wolski – Grzegorz Mielcarski (z Krakowa)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Tomasz Lipiński
20:00 Magazyn GORĄCZKA PIŁKARSKIEJ SOBOTY
Studio: Piotr Karpiński – Maciej Murawski
20:10 Ekstraklasa – 27. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Adam Marchliński – Tomasz Wieszczycki (z Chorzowa)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Adam Westfal
20:25 Ekstraklasa – 27. kolejka: RUCH CHORZÓW – LECH POZNAŃ
Komentarz: Adam Marchliński – Tomasz Wieszczycki (z Chorzowa)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Adam Westfal
22:30 Magazyn LIGA+
Studio: Michał Wodziński
NIEDZIELA – 13 MARCA 2016
15:10 Ekstraklasa – 27. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Żelisław Żyżyński – Remigiusz Jezierski (z Lubina)
Reporterzy: Sonia Śledź, Mariusz Wróblewski
15:25 Ekstraklasa – 27. kolejka: KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN – POGOŃ SZCZECIN
Komentarz: Żelisław Żyżyński – Remigiusz Jezierski (z Lubina)
Reporterzy: Sonia Śledź, Mariusz Wróblewski
17:35 Ekstraklasa – 27. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Bartosz Gleń – Maciej Murawski (z Zabrza)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Michał Wodziński
17:55 Ekstraklasa – 27. kolejka: GÓRNIK ZABRZE – LECHIA GDAŃSK
Komentarz: Bartosz Gleń – Maciej Murawski (z Zabrza)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Michał Wodziński
20:00 Magazyn LIGA+ EXTRA
Studio: Tomasz Smokowski, Andrzej Twarowski – Kazimierz Węgrzyn, Sławomir Stempniewski, Robert Podoliński
PONIEDZIAŁEK – 14 MARCA 2016
17:55 Ekstraklasa – 27. kolejka: TERMALICA BRUK-BET NIECIECZA – WISŁA KRAKÓW
20:00 Magazyn EKSTRAKLASA PO GODZINACH
Studio: Krzysztof Marciniak – Piotr Włodarczyk
https://twitter.com/d_boruc,
redaktor TakSięGra,
sędzia WZPR,
student politologii i dziennikarstwa (UAM Poznań)
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.