Alpejski tydzień przedświąteczny w Eurosporce

Okres przedświąteczny będzie szczególnie intensywny dla alpejczyków i alpejek – zawody Pucharu Świata odbywać się będą codziennie do wtorku. Rywalizację transmitować będzie Eurosport. Kalendarz mężczyzn zakłada wszystkie cztery podstawowe konkurencje na przestrzeni najbliższych kilku dni. Najpierw okazję do zaprezentowania się […]

Okres przedświąteczny będzie szczególnie intensywny dla alpejczyków i alpejek – zawody Pucharu Świata odbywać się będą codziennie do wtorku. Rywalizację transmitować będzie Eurosport.

Kalendarz mężczyzn zakłada wszystkie cztery podstawowe konkurencje na przestrzeni najbliższych kilku dni. Najpierw okazję do zaprezentowania się publiczności będą mieli specjaliści od supergiganta i zjazdu, którzy wystartują w Val Gardenie. Ostatnie konkursy w Beaver Creek padły łupem Aleksandra Aamodta Kilde, jednak jeden z supergigantów wygrał tam też Marco Odermatt, prowadzący w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. We Włoszech na pierwsze podium w sezonie liczą też Azzurri – wśród „szybkościowców” niezmiennie liderem ich kadry jest Dominik Paris, piąty w klasyfikacji zjazdowej. W tej prowadzi natomiast Austriak – Matthias Mayer, który wygrał w Lake Louise, a w Beaver Creek był drugi.

Z Val Gardeny alpejczycy przeniosą się do Alta Badii, gdzie odbędą się dwa giganty. Dwa dotychczas rozegrane padły łupem Odermatta i również tym razem to Szwajcar będzie głównym faworytem. Głód zwycięstw mają jednak też Alexis Pinturault, notujący jednak stosunkowo rozczarowujący początek sezonu, Žan Kranjec, a także kolejny z gospodarzy, Luca De Aliprandini. Jeszcze przed świętami zawodnicy zameldują się na trasie najbardziej technicznej konkurencji – ostatnim w 2021 roku slalom ma odbyć się w Madonna di Campiglio. Dotychczas rozegrano tylko jedne zawody w tej specjalności – w minioną niedzielę ze zwycięstwa w Val d’Isere cieszyć się mógł reprezentant gospodarzy, Clément Noël, który wyprzedził Kristoffera Jakobsena oraz Filipa Zubčicia. Szczególnie obecność Szweda na podium mogła cieszyć miłośników narciarstwa alpejskiego – jest to bowiem kraj z bogatymi tradycjami alpejskimi, ale w ostatnim czasie rzadko jego reprezentanci przebijali się na czołowe pozycje.

W Pucharze Świata pań cały grudzień upływa do tej pory pod znakiem rywalizacji w konkurencjach szybkościowych – rywalizację w Lake Louise zdominowała Sofia Goggia, ale w Sankt Moritz zwycięstwami w supergigantach podzieliły się Lara Gut-Behrami i Federica Brignone. Wobec dwóch trzecich miejsc Mikaeli Shiffrin wydaje się, że kwestia prowadzenia w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przed Bożym Narodzeniem jest rozstrzygnięta, tym bardziej że po kolejnym zjeździe i supergigancie, które w najbliższy weekend odbędą się w Val d’Isere, alpejki dwukrotnie przejadą gigant na trasie w Courchevel (jeden przeniesiony z Killington) – a ta konkurencja nie jest już tak mocną stroną drugiej w tej chwili w klasyfikacji łącznej Goggii. Dopiero w Courchevel do stawki Pucharu Świata powróci Petra Vlhová – do tego czasu spodziewać się można, że wyprzedzą ją bardziej wszechstronne Brignone i Gut-Behrami, jednak dobra postawa w gigancie może pozwolić Słowaczce przynajmniej zmniejszyć stratę do specjalizującej się stricte w konkurencjach szybkościowych Goggii.

CZWARTEK – 16 GRUDNIA 2021

11:30 Puchar Świata, Val Gardena, Włochy: TRENING ZJAZDU MĘŻCZYZN na żywo

PIĄTEK – 17 GRUDNIA 2021

11:30 Puchar Świata, Val Gardena, Włochy: SUPERGIGANT MĘŻCZYZN na żywo

SOBOTA – 18 GRUDNIA 2021

10:15 Puchar Świata, Val d’Isere, Francja: ZJAZD KOBIET na żywo


11:45 Puchar Świata, Val Gardena, Włochy: ZJAZD MĘŻCZYZN na żywo

NIEDZIELA – 19 GRUDNIA 2021

09:50 Puchar Świata, Alta Badia, Włochy: 1. PRZEJAZD GIGANTA MĘŻCZYZN na żywo


11:00 Puchar Świata, Val d’Isere, Francja: SUPERGIGANT KOBIET na żywo


13:30 Puchar Świata, Alta Badia, Włochy: 2. PRZEJAZD GIGANTA MĘŻCZYZN na żywo

PONIEDZIAŁEK – 20 GRUDNIA 2021

09:50 Puchar Świata, Alta Badia, Włochy: 1. PRZEJAZD GIGANTA MĘŻCZYZN na żywo


13:20 Puchar Świata, Alta Badia, Włochy: 2. PRZEJAZD GIGANTA MĘŻCZYZN na żywo

WTOREK – 21 GRUDNIA 2021

09:50 Puchar Świata, Courchevel, Francja: 1. PRZEJAZD GIGANTA KOBIET na żywo


12:50 Puchar Świata, Courchevel, Francja: 2. PRZEJAZD GIGANTA KOBIET na żywo

ŚRODA – 22 GRUDNIA 2021

09:50 Puchar Świata, Courchevel, Francja: 1. PRZEJAZD GIGANTA KOBIET na żywo


12:50 Puchar Świata, Courchevel, Francja: 2. PRZEJAZD GIGANTA KOBIET na żywo


17:35 Puchar Świata, Madonna di Campiglio, Włochy: 1. PRZEJAZD SLALOMU MĘŻCZYZN na żywo


20:35 Puchar Świata, Madonna di Campiglio, Włochy: 2. PRZEJAZD SLALOMU MĘŻCZYZN na żywo

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.