Citybiathlon Wiesbaden w Polsacie Sport Extra

Czekając na początek zimy, fani biathlonu skupiają się na rywalizacji na nartorolkach. Niedzielną rywalizację w Wiesbaden pokaże Polsat Sport Extra. Impreza w latach 2005-2014 odbywała się w Püttlingen, gdzie przyciągała nawet 20-tysięczną widownię, oglądającą najlepszych biathlonistów świata na ulicach miasta, […]

Czekając na początek zimy, fani biathlonu skupiają się na rywalizacji na nartorolkach. Niedzielną rywalizację w Wiesbaden pokaże Polsat Sport Extra.

Impreza w latach 2005-2014 odbywała się w Püttlingen, gdzie przyciągała nawet 20-tysięczną widownię, oglądającą najlepszych biathlonistów świata na ulicach miasta, a czasem też żegnając swoich odchodzących na sportową emeryturę idoli, jak to było w przypadku Kati Wilhelm czy Michaela Greisa. Od 2018 areną zawodów jest stolica Hesji, Wiesbaden.

Rywalizacja odbywa się ze startu wspólnego na trasie sześciu okrążeń o długości ok. 1,6 km. W tym czasie zawodnicy i zawodniczki wykonują pięć serii strzeleckich (dwie pierwsze w postawie leżąc, trzy następne w stójce), a każde pudło kosztuje ich dziesięciosekundowy przystanek w strefie kar. Przyjęto tu jednak zasadę znaną z rywalizacji sztafetowej – w każdej serii dostępne są trzy dodatkowe naboje.

W rywalizacji pań wystartuje m.in. Julia Simon, która triumfowała przed rokiem, wyprzedzając Markétę Davidovą i Clare Egan. Czeszka również pojawi się na starcie, podobnie jak czwarta przed rokiem Lena Häcki, szósta Ingrid Landmark Tandrevold i ósma Janina Hettich. Drugą z reprezentantek gospodyń będzie Vanessa Voigt, jednak uwaga kibiców będzie skupiona przede wszystkim na Dorothei Wierer czy Julii Dżimie. Dziewięcioosobową stawkę uczestniczek uzupełnia ta, której występ najbardziej będzie nas interesował – Monika Hojnisz-Staręga, która dwa lata temu na ulicach Wiesbaden przegrała tylko z Lisą Vittozzi.

Wśród panów zabraknie reprezentantów Polski, ale pojawi się wielu utytułowanych zawodników – bracia Boe, faworyt gospodarzy, Erik Lesser, Philipp Nawrath czy Roman Rees, Said Karimułła Chalili, Dmytro Pidruczny, Jakov Fak i Lukas Hofer. Tym razem zabraknie Francuzów, w tym zwycięzcy sprzed roku, Quentina Fillona-Maillet.

fot.: n plus sport / Norbert Wilhelmi

NIEDZIELA – 15 SIERPNIA 2021

15:15 Biathlon letni, Wiesbaden, Niemcy: FINAŁOWY BIEG KOBIET na żywo


16:15 Biathlon letni, Wiesbaden, Niemcy: FINAŁOWY BIEG MĘŻCZYZN na żywo

 

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.