Finał Pucharu Świata w kajakarstwie górskim w Eurosporcie 2

Po raz ostatni w tym roku specjaliści od kajakarstwa górskiego wystartują w zawodach Pucharu Świata. Zawody w Pau transmitować będzie Eurosport 2. Rywalizacja kajakarzy jest bardzo zacięta, ale jej główny faworytem jest Vít Přindiš – Czech triumfował przed tygodnie w […]

Po raz ostatni w tym roku specjaliści od kajakarstwa górskiego wystartują w zawodach Pucharu Świata. Zawody w Pau transmitować będzie Eurosport 2.

Rywalizacja kajakarzy jest bardzo zacięta, ale jej główny faworytem jest Vít Přindiš – Czech triumfował przed tygodnie w La Seu d’Urgell i w Pau będzie chciał odbić sobie brak kwalifikacji do kadry olimpijskiej. W walce są jednak też regularnie plasujący się w tym sezonie w czołowej dziesiątce Giovanni De Gennaro, niespodziewanie dwukrotnie drugi Felix Oschmautz oraz Peter Kauzer i Jakub Grigar – Słowak w La Seu zajął dopiero 20. miejsce i w Pau będzie musiał liczyć na podobne potknięcia ze strony rywali.

Wśród kajakarek z kolei Jessica Fox wydaje się nie do doścignięcia – wygrane w Markklebergu i La Seu dają jej aż 38 punktów przewagi nad drugą Eleną Apel. Nawet biorąc pod uwagę, że za zwycięstwo przyznawane jest 60 oczek, tylko totalny kataklizm w Pau mógłby odebrać Australijce wygraną w klasyfikacji generalnej. Na piątym miejscu plasuje się triumfatorka z Pragi, Klaudia Zwolińska, jednak w kolejnych startach w Pucharze Świata nasza reprezentantka nie znajdowała się nawet w dziesiątce. Przy dobrym starcie w Pau podium klasyfikacji generalnej jest jednak w zasięgu naszej olimpijki z Tokio – do trzeciej Luuki Jones traci tylko sześć punktów.

Oczy kajakarskiego świata będą zwrócone jednak na Fox, która może powalczyć o dublet. W rywalizacji kanadyjkarek jednak ma zaledwie sześć punktów przewagi nad Terezą Fišerovą. Na trzecim miejscu sklasyfikowana jest Mallory Franklin, która wciąż czeka na swoje pierwsze podium w tej edycji Pucharu Świata – przed tygodniem w La Seu nie udało się jej to nawet pod nieobecność Andrei Herzog, której zabraknie także w Pau.

U panów rywalizacja jest jeszcze bardziej zacięta. Prowadzący w klasyfikacji Marko Mirgorodský ma zaledwie dwa punkty przewagi nad Davidem Florence’m, a za nimi ze stratą 11 oczek do lidera czyhają zwycięzcy ostatnich dwóch etapów Pucharu Świata – Miquel Trave i Denis Gargaud Chanut. Największe gwiazdy są dopireo na miejscach 5-7 – Matej Beňuš i Benjamin Savšek bardzo słabo spisali się w La Seu, a Alexander Slafkovský poza czwartym miejsce w Markklebergu nie odnosi wielkich sukcesów w tym sezonie.

Po francuskiej stronie Pirenejów rozstrzygnie się też walka o triumf w konkurencji slalomu ekstremalnego. Na prowadzeniu u pań znajduje się Caroline Trompeter, za nią są natomiast dwie zawodniczki, których nie oglądaliśmy przed tygodniem w Hiszpanii – Ksenija Kryłowa i Corinna Kuhnle. U panów z kolei Vít Přindiš po zaledwie 33. miejscu w La Seu ma tyle samo punktów co drugi przed tygodniem Mario Leitner, a zaledwie siedem punktów straty ma Stefan Hengst.

SOBOTA – 11 WRZEŚNIA 2021

12:00 Puchar Świata, Pau, Francja: FINAŁY K1 KOBIET I MĘŻCZYZN 

Komentarz: Igor Błachut

NIEDZIELA – 12 WRZEŚNIA 2021

11:30 Puchar Świata, Pau, Francja: FINAŁY C1 KOBIET I MĘŻCZYZN 

Komentarz: Igor Błachut

16:15 Puchar Świata, Pau, Francja: SLALOM EKSTREMALNY 

Komentarz: Igor Błachut

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.