Finał Speedway of Nations w Canal+

Polscy żużlowcy w ten weekend staną przed szansą na zdobycie pierwszego złota Speedway of Nations. Zmagania w Manchesterze pokaże Canal+. Tytułu sprzed roku nie obronią Rosjanie, którzy nie awansowali do dwudniowego finału rozgrywek. Wydaje się zatem, że zadanie stojące przed […]

Polscy żużlowcy w ten weekend staną przed szansą na zdobycie pierwszego złota Speedway of Nations. Zmagania w Manchesterze pokaże Canal+.

Tytułu sprzed roku nie obronią Rosjanie, którzy nie awansowali do dwudniowego finału rozgrywek. Wydaje się zatem, że zadanie stojące przed Bartoszem Zmarzlikiem, Maciejem Janowskim i Jakubem Miśkowiakiem jest nieco prostsze. Nie można jednak zapominać przede wszystkim o Duńczykach – Leon Madsen i Mikkel Michelsen mają za sobą bardzo dobry sezon w PGE Ekstralidze, natomiast Mads Hansen do ostatnich chwil walczył z Miśkowiakiem o tytuł mistrza świata juniorów. Gospodarze również wystawiają najmocniejsze armaty – Taia Woffindena i Roberta Lamberta. Tom Brennan w roli rezerwowego, który zgodnie z zasadami Speedway of Nations musi być juniorem, wydaje się jednak kiepską alternatywą w razie konieczności wprowadzenia zmian. Podobnie wygląda sytuacja Australijczyków – Jason Doyle i Max Fricke będą musieli szczególnie uważać, aby nie musieć korzystać z Keynana Rew.

Niewielkie szanse daje się tym razem Szwedom – pomijając nawet zapaść, w jaką po odejściu na emeryturę Andreasa Jonssona zapadł szwedzki speedway, absencja Fredrika Lindgrena jest olbrzymim ciosem dla Trzech Koron. Z drugiej strony Pontus Aspgren i Jacob Thorssell będą mieli okazję zaprezentować się z jak najlepszej strony tuż przed otwarciem okienka transferowego. Być może szansę pokazania się dostanie też Philip Hellström-Bängs. Na sprawienie niespodzianki liczą natomiast Łotysze i Francuzi. Ci pierwsi, choćby za sprawą wieloletniego udziału Lokomotivu Daugavpils w polskich rozgrywkach ligowych, na dobre zadomowili się w żużlowym światku, a doświadczonego Andžejsa Ļebedevsa i również coraz dzielniej poczynającego sobie Oļegsa Mihailovsa wspierać będzie, jak się wydaje, najzdolniejszy z łotewskich juniorów, Francis Gusts. Trójkolorowi, dla których już awans do finału jest wielkim sukcesem, wystawiają także najmocniejszy duet – Davida Bellego i Dimitriego Bergé. W roli rezerwowego zaprezentuje się także nadzieja Francuzów na kontynuację rozwoju speedwaya w tym kraju, Steven Goret.

SOBOTA – 16 PAŹDZIERNIKA 2021

16:30 Speedway of Nations, Manchester, Wielka Brytania: STUDIO


17:00 Speedway of Nations, Manchester, Wielka Brytania: FINAŁ – DZIEŃ 1 

Komentarz: Maciej Noskowicz – Wojciech Dankiewicz

NIEDZIELA – 17 PAŹDZIERNIKA 2021

16:30 Speedway of Nations, Manchester, Wielka Brytania: STUDIO


17:00 Speedway of Nations, Manchester, Wielka Brytania: FINAŁ – DZIEŃ 2

Komentarz: Maciej Noskowicz – Wojciech Dankiewicz

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.