Finałowy dzień Denmark Open w Polsacie Box Go i Polsacie Sport Extra

Cykl BWF World Tour powraca po blisko pięciomiesięcznej przerwie. Finałowe mecze Denmark Open obejrzeć będzie można na platformie Polsat Box Go, a także w Polsacie Sport Extra. Turniej w Danii do tej pory miał rangę Super 750, jednak w tym […]

Cykl BWF World Tour powraca po blisko pięciomiesięcznej przerwie. Finałowe mecze Denmark Open obejrzeć będzie można na platformie Polsat Box Go, a także w Polsacie Sport Extra.

Turniej w Danii do tej pory miał rangę Super 750, jednak w tym sezonie został podniesiony do najwyższej – Super 1000. W związku z pandemią jest to pierwsza impreza cyklu BWF World Tour od zakończenia kwalifikacji olimpijskich (w maju w Huelvie odbył się turniej Spain Masters). Od tamtej pory na najwyższym poziomie udało się rozegrać jedynie igrzyska w Tokio oraz nieoficjalne drużynowe mistrzostwa świata – mieszane (Sudirman Cup) oraz męskie i żeńskie (Thomas & Uber Cup).

W Odense do tej pory śledziliśmy odpadanie wielu faworytów. Prym wiodła tu rywalizacja deblistów, w której do ćwierćfinału dotarły tylko dwie rozstawione pary – Fajar Alfian i Muhammad Rian Ardianto z Indonezji (4.) odpadli na tym etapie, natomiast faworyci gospodarzy Kim Astrup i Anders Skaarup Rasmussen (8.) dotarli do finału. W nim zmierzą się z Takuro Hokim i Yugo Kobayashim – Japończycy w półfinale odebrali szansę na europejski finał, pokonując Marka Lamsfußa i Marvina Seidla, a wcześniej wyeliminowali mistrzów olimpijskich – Lee Yanga i Wang Chi-lina z Chińskiego Tajpej.

Wśród pań na pierwszej rundzie udział zakończyły wicemistrzynie olimpijskie, rozstawione z jedynką Chinki Chen Qingchen i Jia Yifan, a w ćwierćfinale odpadły triumfatorki z Tokio, Indonezyjki Greysia Polii i Apriyani Rahayu. Do finałowej czwórki nie weszła też żadna z par europejskich – turniejowa ósemka, Chloe Birchi Lauren Smith odpadły już w pierwszej rundzie, a w kolejnej fazie z turniejem pożegnały się siostry Stojewe (7.). Ostatecznie w dinale spotkają się Huang Dongping i Zheng Yu oraz rozstawione z dwójką Lee So-Hee i Shin Seung-chan.

Niespodzianek nie brakowało też w rywalizacji singlowej. Już na drugiej rundzie udział w turnieju zakończył Anders Antonsen, cały ciężar nadziei gospodarzy przerzucając na Viktora Axelsena. Mistrz olimpijski z Tokio udźwignął to jednak i w finale zagra z Kento Momotą, który rozczarował na igrzyskach przed własną publicznością, ale w Odense, podobnie jak Axelsen, nie przegrał jeszcze ani jednego seta.

Japonia liczy też na sukces w grze pojedynczej pań – po wycofaniu się Chen Yufei najwyżej rozstawiona jest turniejowa dwójka, Akane Yamaguchi, która właśnie z mistrzynią olimpijską ugrała jedyny punkt dla Kraju Kwitnącej Wiśni w finałach zarówno Sudirman Cup, jak i Uber Cup. Tym razem jej rywalką w finale będzie Koreanka An Se-young, która z zadziwiającą łatwością pokonała w ćwierćfinale Pusarlę Venkatę Sindhu.

Ranking światowy okazał się trafny jedynie w rywalizacji mikstów – do półfinałów doszły bowiem cztery najwyżej rozstawione pary mieszane turnieju. O ile rozstawiona z dwójką para z Tajlandii Dechapol Puavaranukroh/Sapsiree Taerattanachai po grze na przewagi w trzecim secie pokonała turniejową trójkę, Praveena Jordana i Melati Daevę Oktavianti, o tyle najwyżej rozstawieni Wang Yilyu i Huang Dongping, mistrzowie olimpijscy z Tokio, ulegli Yucie Watanabe i Arisie Higashino i to właśnie Japończycy będą rywalami triumfatorów finału poprzedniego sezonu BWF World Tour

NIEDZIELA – 24 PAŹDZIERNIKA 2021

12:00 BWF World Tour Super 1000 – Denmark Open, Odense, Dania: FINAŁY na żywo
*(od 15:00 także w Polsacie Sport Extra)

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.