FTX Crypto Cup w Eurosport Playerze

Szósty turniej z cyklu Champions Chess Tour rozpocznie się w niedzielę. Fazę pucharową oglądać będzie można w Eurosport Playerze. Tym razem trzeci i ostatni turniej rangi major będzie miał niespotykanie silną stawkę – w gronie 16 zawodników znajdzie się cała […]

Szósty turniej z cyklu Champions Chess Tour rozpocznie się w niedzielę. Fazę pucharową oglądać będzie można w Eurosport Playerze.

Tym razem trzeci i ostatni turniej rangi major będzie miał niespotykanie silną stawkę – w gronie 16 zawodników znajdzie się cała czołowa dziesiątka rankingu FIDE. Rzecz jasna, największą gwiazdą będzie pomysłodawca cyklu, Magnus Carlsen. Kibice ostrzą już zęby na jego pojedynek z Janem Nepomniaszczym – Rosjanin wygrał niedawno dokończony turniej pretendentów, rozpoczęty przed wybuchem pandemii, a jego partia drugiej rundy FTX Crypto Cup z Carlsenem będzie pierwszym starciem tych arcymistrzów od tamtej pory.

W turnieju wezmą udział też m.in. Anish Giri i Temur Radjabov, zwycięzcy poprzednich dwóch majorów, którzy mają dzięki temu zapewniony start w finale Champions Chess Tour. W stawce jest też Wesley So, zwycięzca Skilling Open i Opera Euro Rapid, który jednak w klasyfikacji cyklu plasuje się za Carlsenem. Czołową dziesiątkę rankingu FIDE uzupełniają debiutujący w cyklu Fabiano Caruana, a także Ding Liren, Levon Aronian, Aleksander Griszczuk i Shakhriyar Mamedyarov. Oprócz nich w turnieju wezmą udział mający już na koncie miejsca w czołowej czwórce imprez Champions Chess Tour Maxime Vachier-Lagrave, Hikaru Nakamura czy Daniił Dubow, a także Alireza Firouzja, Peter Svidler i Alan Pichot.

Tym razem w imprezie nie wystąpi Jan-Krzysztof Duda. Nasz najlepszy szachista będzie musiał powalczyć o awans do finałowego turnieju w trzech ostatnich imprezach, zaplanowanych na przełomy kolejnych miesięcy. Wśród uczestników FTX Crypto Cup jest cała wyprzedzająca go jedenastka – do ósmego Maxime’a Vachier-Lagrave’a Polak traci aż 51 punktów, mając na koncie tylko trzy oczka za ćwierćfinał Opera Euro Rapid.

CZWARTEK – 26 MAJA 2021

16:30 Champions Chess Tour – FTX Crypto Cup: ĆWIERĆFINAŁY – DZIEŃ 1 


PIĄTEK – 27 MAJA 2021

16:30 Champions Chess Tour – FTX Crypto Cup: ĆWIERĆFINAŁY – DZIEŃ 2

SOBOTA – 28 MAJA 2021

16:30 Champions Chess Tour – FTX Crypto Cup: PÓŁFINAŁY – DZIEŃ 1 

NIEDZIELA – 29 MAJA 2021

16:30 Champions Chess Tour – FTX Crypto Cup: PÓŁFINAŁY – DZIEŃ 2

PONIEDZIAŁEK – 30 MAJA 2021

16:30 Champions Chess Tour – FTX Crypto Cup: FINAŁY – DZIEŃ 1

WTOREK – 31 MAJA 2021

16:30 Champions Chess Tour – FTX Crypto Cup: FINAŁY – DZIEŃ 2

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.