Golf na igrzyskach olimpijskich w Tokio

Dopiero po raz czwarty rozegrane zostaną golfowe zmagania na igrzyskach olimpijskich. Kibice w Polsce będą mieli okazję emocjonować się startem Adriana Meronka. Nasz golfista dzięki ostatnim dobrym wynikom w cyklu European Tour, które dały mu m.in. prawo do wielkoszlemowego debiutu […]

Dopiero po raz czwarty rozegrane zostaną golfowe zmagania na igrzyskach olimpijskich. Kibice w Polsce będą mieli okazję emocjonować się startem Adriana Meronka.

Nasz golfista dzięki ostatnim dobrym wynikom w cyklu European Tour, które dały mu m.in. prawo do wielkoszlemowego debiutu w U.S. Open, w momencie zakończenia kwalifikacji olimpijskich zajmował w rankingu światowym 189. miejsce – ponieważ jednak wyżej sklasyfikowanych było wielu Amerykanów czy Brytyjczyków, Polak z dużym zapasem zdobył miejsce kwalifikacyjne. Jego możliwości ciężko oszacować – po pierwsze ze względu na nieliczne dotychczas starty w gronie zawodników regularnie uczestniczących w imprezach z cyklu PGA Tour, po drugie w związku z niestabilną formą, jaką prezentuje w wielu turniejach, przeplatając bardzo dobre rundy dużo słabszymi.

W gronie 60 zawodników zabraknie paru gwiazd – ze startu olimpijskiego zrezygnowali m.in. Dustin Johnson, Sergio García, Louis Oosthuizen, Martin Kaymer czy Tyrrell Hatton. Ponadto dodatkowe zasady kwalifikacyjne na swoich zawodników nałożyła federacja holenderska, w związku z czym nie wystąpi dobrze znany z turniejów European Tour Joost Luiten (poza czołową 100 rankingu). Na ostatniej prostej z olimpijskiej stawki wypadli Jon Rahm i Bryson DeChambeau – uzyskali oni pozytywny wynik testu na koronawirusa i zostali zastąpieni odpowiednio prze Jorge Campillo i Patricka Reeda. Ten ostatni, będąc zawodnikiem czołowej dziesiątki rankingu światowego, z automatu stał się jednym z faworytów turnieju – obok swoich rodaków, Justina Thomasa, Collina Morikawy i Xandera Schauffele czy zamykającego tę dziesiątkę Rory’ego McIlroya. Gospodarze liczą jednak na złoto Hidekiego Matsuyamy.

W rywalizacji pań tych wycofań było dużo mniej – na olimpijskim tee stanie cała czołowa piętnastka rankingu światowego, na czele z Amerykankami Nelly Kordą i Danielle Kang oraz Koreankami Ko Jin-young, Inbee Park, Kim Sei-young i Kim Hyo-joo. Broniąca tytułu z Rio de Janeiro Park będzie musiała ponownie stawić czoła tym, które dzieliły z nią olimpijskie podium w Brazylii – Nowozelandce Lydii Ko, dawnemu numerowi 1 kobiecego golfa, oraz Chine Shanshan Feng. Pamiętać należy też o Filipince Yuce Sako, która w tym roku zdobyła swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy, wygrywając kobiece U.S. Open, a także o Kanadyjce Brooke Henderson i faworytce gospodarzy, Nasie Hataoce.

Typy redakcji:
Zawody indywidualne kobiet:
Lydia Ko (Nowa Zelandia)
Zawody indywidualne mężczyzn:
Hideki Matsuyama (Japonia)

CZWARTEK – 29 LIPCA 2021

00:20 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 – mężczyźni, Tokio, Japonia: I RUNDA na żywo
*(fragmenty w TVP Sport)

Komentarz w Eurosporcie: Andrzej Person, Jacek Person

PIĄTEK – 30 LIPCA 2021

00:20 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 – mężczyźni, Tokio, Japonia: II RUNDA na żywo
*(fragmenty w TVP Sport)

Komentarz w Eurosporcie: Andrzej Person, Jacek Person

SOBOTA – 31 LIPCA 2021

00:20 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: III RUNDA MĘŻCZYZN na żywo
*(od 01:50 i 03:00 w TVP Sport HD)

Komentarz w Eurosporcie: Andrzej Person, Jacek Person

NIEDZIELA – 1 SIERPNIA 2021

00:20 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: FINAŁ MĘŻCZYZN na żywo
*(od 01:40 i 09:20 w TVP Sport HD)

Komentarz w Eurosporcie: Andrzej Person, Jacek Person

ŚRODA – 4 SIERPNIA 2021

00:20 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 – kobiet, Tokio, Japonia: I RUNDA na żywo

Komentarz: Andrzej Person, Jacek Person

CZWARTEK – 5 SIERPNIA 2021

00:20 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 – kobiet, Tokio, Japonia: II RUNDA na żywo

Komentarz: Andrzej Person, Jacek Person

PIĄTEK – 6 SIERPNIA 2021

00:20 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 – kobiet, Tokio, Japonia: III RUNDA na żywo

Komentarz: Andrzej Person, Jacek Person

SOBOTA – 7 SIERPNIA 2021

00:20 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 – kobiet, Tokio, Japonia: FINAŁ KOBIET na żywo

Komentarz: Andrzej Person, Jacek Person

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.