Grand Prix Australii F1 na antenie Eleven Sports 1

Kierowcy rywalizujący o tytuł mistrza świata Formuły 1 zameldowali się w Australii. Po dość długiej przerwie karuzela wyścigowa znów zawita na tor Albert Park. 

Ostatni wyścig rozegrany w Melbourne odbył się w 2019 roku. Pierwsze miejsce wywalczył wówczas Valtteri Bottas. Fin wyprzedził ówczesnego partnera zespołowego Lewisa Hamiltona i Maxa Verstappena. Tamte zmagania zapamiętamy także z powrotu do rywalizacji Roberta Kubicy, który w sezonie 2019 był etatowym kierowcą ekipy Williams Racing. Stawka F1 pojawiła się w Australii także rok później, ale na tor wówczas nie wyjechał nikt. Włodarze królowej sportów motorowych długo zwlekali z decyzją, ale ostatecznie zdecydowali się na odwołanie pierwszego wyścigu sezonu 2020. Powód to oczywiście wybuch pandemii koronawirusa.

Do tej pory, z małymi wyjątkami, byliśmy przyzwyczajeni, że zmagania w Australii otwierają sezon. Teraz będzie to już trzecia eliminacja tegorocznych mistrzostw. Dwie pierwsze przyniosły nam dwóch różnych zwycięzców. Podczas inauguracji w Bahrajnie triumfował Charles Leclerc z Ferrari,  a tydzień później w Arabii Saudyjskiej jako pierwszy do mety dojechał urzędujący mistrz świata – Max Verstappen z zespołu Red Bull Racing. Jak przekłada się to na klasyfikację generalną? Na pierwszym miejscu plasuje się Leclerc, który o dwanaście punktów wyprzedza kompana z Ferrari Carlosa Sainza. Czołową trójkę uzupełnia Verstappen. Czwarte i piąte miejsce przypadają kierowcom Mercedesa, którzy początku sezonu z pewnością nie mogą zaliczyć do udanych.

Tor Albert Park w porównaniu do ostatniego wyścigu uległ zmianom. Poszerzono kilka zakrętów, zlikwidowano szykanę stanowiąca zakręty 9-10, a także zastosowano kilka innych rozwiązań, które w efekcie skróciły nieco nitkę toru. Długość australijskiego obiektu wynosi obecnie 5279 metrów. Wyścig odbędzie się na dystansie 58 okrążeń, co da łączną długość przeszło 306 kilometrów.

Tradycyjnie emocje związane z weekendem wyścigowym rozpoczną się w piątek. Godziny rozgrywania sesji będą dla polskich kibiców dosyć niekorzystne, ale i tak lepsze niż miało to miejsce w ubiegłych latach, kiedy Grand Prix Australii odbywało się jeszcze przed zmianą czasu. Pierwszy piątkowy trening ruszy punktualnie o 5:00. Sesja kwalifikacyjna wystartuje o 8:00, a niedzielny wyścig rozpocznie się o 7:00. Wszystkie aktywności na torze będziemy mogli oglądać na antenie Eleven Sports 1.

PIĄTEK – 8 KWIETNIA 2022

04:30 Formuła 1 – Grand Prix Australii: STUDIO na żywo
*(również o 06:10)04:55 Formuła 1 – Grand Prix Australii: I SESJA TRENINGOWA na żywo

Komentarz: Michał Gąsiorowski

07:30 
Formuła 1 – Grand Prix Australii: STUDIO na żywo
*(również o 09:10)


07:55 Formuła 1 – Grand Prix Australii: II SESJA TRENINGOWA na żywo

Komentarz: Michał Gąsiorowski

23:00 Magazyn #ELEVENF1 na żywo

SOBOTA – 9 KWIETNIA 2022

04:30 Formuła 1 – Grand Prix Australii: STUDIO na żywo
*(również o 06:10)04:55 Formuła 1 – Grand Prix Australii: III SESJA TRENINGOWA na żywo

Komentarz: Michał Gąsiorowski

07:00 
Formuła 1 – Grand Prix Australii: STUDIO na żywo
*(również o 09:15)


07:55 Formuła 1 – Grand Prix Australii: SESJA KWALIFIKACYJNA na żywo

Komentarz: Michał Gąsiorowski

NIEDZIELA – 10 KWIETNIA 2022

05:00 Formuła 1, GP Australii: PARADA KIEROWCÓW 


06:00 
Formuła 1, GP Australii: STUDIO 
(również o 09:00)


07:00 
Formuła 1, GP Australii: WYŚCIG