Grand Prix Turcji F1 na antenie Eleven Sports 1

Mistrzostwa Świata Formuły 1 przenoszą się do Turcji. Szesnasta tegoroczna runda zmagań będzie ostatnią w tym sezonie rozgrywaną w Europie. Walka o tytuł mistrzowski trwa.  Rok temu Grand Prix Turcji było wyjątkowym wyścigiem dla Lewisa Hamiltona. To właśnie tam, podczas […]

Mistrzostwa Świata Formuły 1 przenoszą się do Turcji. Szesnasta tegoroczna runda zmagań będzie ostatnią w tym sezonie rozgrywaną w Europie. Walka o tytuł mistrzowski trwa. 

Rok temu Grand Prix Turcji było wyjątkowym wyścigiem dla Lewisa Hamiltona. To właśnie tam, podczas czternastej z siedemnastu rozegranych w 2020 roku rund wyścigowych Brytyjczyk przypieczętował zdobycie siódmego tytułu mistrzowskiego w swojej karierze. 94 wygrana sprawiła, że Hamilton mógł już oficjalnie cieszyć się z wyrównania rekordu Michaela Schumachera. Obydwaj kierowcy mają na swoim koncie siedem tytułów mistrza świata. Kierowca Mercedesa z pewnością będzie chciał poprawić ten wynik i dołożyć do swojej kolekcji ósme trofeum. O to w tym roku nie będzie jednak tak łatwo jak w minionym sezonie. Wydaje się, że walka o końcowy sukces będzie trwała do samego końca mistrzostw.

Rozgrywane dwa tygodnie temu Grand Prix Rosji przyniosło sporo emocji. Opady deszczu w końcowej fazie ścigania zmieniły sytuację na czele wyścigu. Przez złą decyzję i sprzeciwianie się radom zespołu Lando Norris stracił szansę na odniesienie pierwszego zwycięstwa w karierze i drugiego z rzędu dla ekipy McLarena. Błąd Brytyjczyka wykorzystał jego starszy rodak, który w nerwowej końcówce wykazał się większym doświadczeniem. Dla obrońcy tytułu mistrzowskiego było to setne zwycięstwo w karierze. Ta liczba na wszystkich robi wrażenie. Nic dziwnego, to niebywały wyczyn. Bardzo zasadne jest pytanie, czy ktoś będzie w stanie w przyszłości powtórzyć ten wynik.

Deszcz w Soczi pomógł także Maxovi Verstappenowi, który przez wymianę jednostki napędowej startował z końca stawki. Holender ukończył zmagania na drugiej pozycji, a więc ograniczył straty do absolutnego minimum. Co prawda stracił prowadzenie w tabeli na rzecz Hamiltona, ale przewaga Brytyjczyka wynosi zaledwie dwa punkty. Przed niedzielnym wyścigiem spekuluje się, czy Mercedes nie zdecyduje się na nadprogramową wymianę silnika w samochodzie Hamiltona. Wówczas to on wyruszałby do wyścigu z ostatniego pola. Jak zapewnia Toto Wolff, taka decyzja zostanie podjęta w ostatniej chwili, najprawdopodobniej po sesjach treningowych. Do końca sezonu pozostało siedem przystanków. Zbliżający się weekend będzie ostatnim europejskim w tym sezonie. Po pobycie w Turcji kierowców czekają wyprawy do USA, Meksyku, Brazylii, Kataru, Arabii Saudyjskiej i Abu Zabi.

PIĄTEK – 8 PAŹDZIERNIKA 2021

10:00 Formuła 1 – Grand Prix Turcji: STUDIO na żywo
*(również o 11:40)

Studio: Patryk Mirosławski – Aldona Marciniak (ze Stambułu)

10:25 Formuła 1 – Grand Prix Turcji: I SESJA TRENINGOWA na żywo

Komentarz: Michał Gąsiorowski

13:30 Formuła 1 – Grand Prix Turcji: STUDIO na żywo
*(również o 15:10)

Studio: Patryk Mirosławski – Aldona Marciniak (ze Stambułu)

13:55 Formuła 1 – Grand Prix Turcji: II SESJA TRENINGOWA na żywo

Komentarz: Michał Gąsiorowski

SOBOTA – 9 PAŹDZIERNIKA 2021

10:30 Formuła 1 – Grand Prix Turcji: STUDIO na żywo
*(również o 12:10)


10:55 Formuła 1 – Grand Prix Turcji: III SESJA TRENINGOWA na żywo


13:00 Formuła 1 – Grand Prix Turcji: STUDIO na żywo
*(również o 15:15)


13:55 Formuła 1 – Grand Prix Turcji: SESJA KWALIFIKACYJNA na żywo

NIEDZIELA – 10 PAŹDZIERNIKA 2021

12:00 Formuła 1 – Grand Prix Turcji: PARADA KIEROWCÓW 


13:00 Formuła 1 – Grand Prix Turcji: STUDIO 
*(również o 16:00)


13:55 Formuła 1 – Grand Prix TurcjiWYŚCIG 

About Michał Winiarczyk