IO: Wielkie kolarskie zmagania w Rio de Janeiro

Przez całe igrzyska rowery będą nieodłącznym punktem programu brazylijskich igrzysk olimpijskich. Polacy mają szanse na medale na szosie i kolarstwie górskim, wystartują także na torze. Reprezentantów naszego kraju zabraknie w zawodach BMX. Na początku czeka nas rywalizacja w kolarstwie szosowym. […]

Przez całe igrzyska rowery będą nieodłącznym punktem programu brazylijskich igrzysk olimpijskich. Polacy mają szanse na medale na szosie i kolarstwie górskim, wystartują także na torze. Reprezentantów naszego kraju zabraknie w zawodach BMX.

Na początku czeka nas rywalizacja w kolarstwie szosowym. Pierwszego dnia panowie wezmą udział w wyścigu ze startu wspólnego. O medal powalczą Michał Kwiatkowski, Michał Gołaś, Maciej Bodnar i Rafał Majka. Największe szanse przyznaje się zwycięzcy klasyfikacji górskiej Tour de France. Trasa przeznaczona jest dla górali, w tym również dla Majki. Innymi faworytami są: Richie Porte (Australia), Greg van Avermaet (Belgia), Rigoberto Uran (Kolumbia), Romain Bardet (Francja), zwycięzca „Wielkiej Pętli” Chris Froome (Wielka Brytania), Fabio Aru, Vincenzo Nibali (obaj Włochy), zwycięzca Clasica San Sebastian Bauke Mollema (Holandia), Rui Costa (Portugalia), Joaquim Rodriguez i Alejandro Valverde (obaj Hiszpania). Kandydatów do złota jest wielu, ale mistrzem olimpijskim zostanie tylko jeden kolarz. Niewykluczone są również niespodzianki.
Dzień później na starcie staną kobiety. My trzymamy kciuki za Katarzynę Niewiadomą. Skład naszej reprezentanci uzupełniają Małgorzata Jasińska i Anna Plichta. Głównymi faworytkami ze startu wspólnego są: Evelyn Stevens (USA), Marianne Vos, Anna van der Breggen (obie Holandia) i Elizabeth Armistead (Wielka Brytania). W środowej czasówkę Polskę reprezentować będzie tylko Niewiadoma. W jeździe na czas mężczyzn wystartują Bodnar i Kwiatkowski. Tutaj o medale walczyć będą przede wszystkim Froome, Tony Martin (Niemcy), Fabian Cancellara (Szwajcaria) i typowany przez ekspertów do triumfu Holender Tom Dumoulin.

Następnie do tablicy wywołani zostaną torowcy. Tutaj szanse na medal mamy niewielkie. Czołowymi postaciami naszej kadry będą Małgorzata Wojtyra i Damian Zieliński. Wojtyra może wystartować w wyścigu drużynowym na 4 km i w omnium. Zieliński ma szanse na start w sprintach indywidualnych i drużynowych oraz w keirinie. To tyle konkurencji w których będziemy oglądać kolarzy torowych z naszego kraju. Głównymi gwiazdami zawodów w welodromie powinni być Brytyjczycy z Laurą Trott, Jasonem Kenny’m, Markiem Cavendishem i Bradleyem Wigginsem na czele. Karty powinni rozstawać również zawodnicy z Chin, Australii, Niemiec, Francji i Nowej Zelandii.

Kolejne dni igrzysk w Rio zapełnione zostaną konkurencją bez udziału Polaków, czyli kolarstwem BMX. Zawody te są bardzo młodą dyscypliną olimpijską, ponieważ zadebiutowały dopiero w 2008 roku w Pekinie. Jednak z biegiem czasu ten widowiskowy i szalony sport powinien stawać się coraz bardziej popularny. Śledząc rywalizacje na rowerach BMX należy zwrócić szczególną uwagę na: wśród kobiet – Mariannę Pajon z Kolumbii i Australijkę Caroline Buchanan oraz wśród panów na innego kolarza z Kolumbii Carlosa Alberto Ramireza Yepesa, Francuza  Jorisa Daudeta czy chorążego reprezentacji Łotwy Marisa Strombergsa.

Na deser rywalizacji kolarskiej podczas igrzysk olimpijskich czeka nas kolarstwo górskie. W tej dyscyplinie upatrujemy szans na zdobycie medalu przez wicemistrzynię olimpijską z Pekinu Maję Włoszczowską. Po Mistrzostwach Świata na których Polka „złapała gumę” przez co zawody ukończyła na czwartym zamiast na drugim miejscu wydaję się, że limit pecha na rok został już wyczerpany. Jednak Włoszczowska ma wiele groźnych rywalek, przede wszystkim mistrzynię globu Annikę Langvad z Danii i Jolandę Neff ze Szwajcarii. Oprócz Mai Włoszczowskiej wystartuje także Katarzyna Solus-Miśkowicz.
W zawodach panów zabraknie reprezentantów naszego kraju, ale nie zabraknie oczywiście emocji. Dominatorem tego sezonu jest główny pretendent do olimpijskiego złota Szwajcar Nino Schurter. W zdobyciu tego celu mistrzowi Świata postarają się przeszkodzić Francuz Julien Absalon i mistrz olimpijski z Londynu Jaroslav Kulhavy z Czech.

SOBOTA – 6 SIERPNIA 2016

14:25 Kolarstwo szosowe: WYŚCIG ZE STARTU WSPÓLNEGO MĘŻCZYZN na żywo
*
(od 17:25 w TVP1)
TVP 1 HD TVP 2 HD sport.tvp.pl


NIEDZIELA – 7 SIERPNIA 2016

17:30 Kolarstwo szosowe: WYŚCIG ZE STARTU WSPÓLNEGO KOBIET na żywo
*
(od 21:00 w TVP Sport)
TVP 2 HDTVP Sport HD sport.tvp.pl

ŚRODA – 10 SIERPNIA 2016

14:30 Kolarstwo szosowe: JAZDA INDYWIDUALNA NA CZAS KOBIET I MĘŻCZYZN na żywo
*(od 17:25 w TVP1, fragmenty w TVP Sport)
TVP 1 HD TVP 2 HDTVP Sport HD sport.tvp.pl

CZWARTEK – 11 SIERPNIA 2016

20:35 Kolarstwo torowe: SPRINT DRUŻYNOWY MĘŻCZYZN, WYŚCIG NA DOCHODZENIE KOBIET I MĘŻCZYZN na żywo
*(od 21:55 w TVP1)
TVP 1 HD TVP 2 HD sport.tvp.pl

PIĄTEK – 12 SIERPNIA 2016

21:00 Kolarstwo torowe: SPRINT MĘŻCZYZN, SPRINT DRUŻYNOWY KOBIET, WYŚCIG NA DOCHODZENIE MĘŻCZYZN na żywo
*
(od 22:25 w TVP1)
TVP 1 HD TVP 2 HD sport.tvp.pl

SOBOTA – 13 SIERPNIA 2016

15:00 Kolarstwo torowe: SPRINT MĘŻCZYZN, KEIRIN KOBIET, WYŚCIG NA DOCHODZENIE KOBIET na żywo
TVP 2 HD sport.tvp.pl

21:00
Kolarstwo torowe: SPRINT MĘŻCZYZN, KEIRIN KOBIET, WYŚCIG NA DOCHODZENIE KOBIET na żywo
*
(od 22:00 w TVP1)
TVP 1 HD TVP 2 HD sport.tvp.pl

NIEDZIELA – 14 SIERPNIA 2016

21:00 Kolarstwo torowe: SPRINT MĘŻCZYZN I KOBIET, OMNIUM MĘŻCZYZN na żywo
*(od 22:10 w TVP1)
TVP 1 HD TVP 2 HD sport.tvp.pl

PONIEDZIAŁEK – 15 SIERPNIA 2016

15:00 Kolarstwo torowe: SPRINT KOBIET, OMNIUM KOBIET I MĘŻCZYZN na żywo
sport.tvp.pl

21:00
Kolarstwo torowe: SPRINT KOBIET, OMNIUM KOBIET I MĘŻCZYZN na żywo
*(od 21:20 w TVP2, fragmenty w TVP Sport)
TVP 2 HD TVP Sport HD sport.tvp.pl


WTOREK – 16 SIERPNIA 2016

15:00 Kolarstwo torowe: SPRINT KOBIET, OMNIUM KOBIET, KEIRIN MĘŻCZYZN na żywo
TVP Sport HD sport.tvp.pl

21:00
Kolarstwo torowe: SPRINT KOBIET, OMNIUM KOBIET, KEIRIN MĘŻCZYZN na żywo
sport.tvp.pl

ŚRODA – 17 SIERPNIA 2016

18:30 Kolarstwo BMX: ELIMINACJE MĘŻCZYZN na żywo
sport.tvp.pl

CZWARTEK – 18 SIERPNIA 2016

18:30 Kolarstwo BMX: ELIMINACJE KOBIET I ĆWIERĆFINAŁY MĘŻCZYZN na żywo
sport.tvp.pl

PIĄTEK – 19 SIERPNIA 2016

18:30 Kolarstwo BMX: PÓŁFINAŁY KOBIET I MĘŻCZYZN, FINAŁY KOBIET I MĘŻCZYZN na żywo
sport.tvp.pl

SOBOTA – 20 SIERPNIA 2016

17:20 Kolarstwo górskie: WYŚCIG KOBIET na żywo
TVP 1 HD sport.tvp.pl

NIEDZIELA – 21 SIERPNIA 2016

17:30 Kolarstwo górskie: WYŚCIG MĘŻCZYZN na żywo
TVP 1 HD sport.tvp.pl

About 0a60d0xx