Jak zdobyć pracę w branży gier?

blank
fot. Tomislav Pinter / Shutterstock

Jak znaleźć zatrudnienie w branży gier?

Branża gier już od dość dawna nie jest niszą, tylko głównym nurtem, który ma ogromny wpływ na otoczenie, a w szczególności na młodych ludzi. Z prostych gierek tworzonych dla zabicia czasu przekształciła się w wielomiliardowy biznes, w którym drzemie niewyobrażalny potencjał. Dziś każdy z nas na każdym kroku może doświadczyć gamingu na najwyższym poziomie i zgodnie z własnymi preferencjami, bo gracze mają do wyboru multum fenomenalnych produkcji o różnym charakterze. Współczesny świat gier to bowiem nie tylko gry na PC i konsole, ale także gry mobilne oraz gry hazardowe online, które dostępne są w kasynach internetowych takich jak Ice Casino, gdzie można znaleźć ich dosłownie tysiące — od slotów, po gry z krupierami na żywo.

To wszystko sprawia, że gaming zapewnia dziś różnorodne możliwości entuzjastom gier. Co ciekawe, możliwości te dotyczą nie tylko samej rozgrywki, ale także możliwości zdobycia zatrudnienia, bo w miarę rozwoju branży gier, rośnie też zapotrzebowanie, jeśli chodzi o ludzi do pracy, co w efekcie prowadzi do ogromnej ilości wolnych stanowisk pracy, które tylko czekają na odpowiednie osoby. Jako że dla wielu fanów szeroko pojętego gamingu, praca w branży gier to istne spełnienie marzeń, jest to świetna okazja na to, aby skutecznie przekształcić swoją pasję do gier w karierę zawodową, która przyniesie zyski. Jednak jak się za to zabrać? Jak znaleźć pracę w branży gier i żyć ze swojej pasji? Oto kilka najistotniejszych wskazówek.

Edukacja

Nie da się ukryć, że najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o zdobycie pracy w branży gier, jest edukacja. Większość stanowisk w firmach gamingowych wymaga od chętnych posiadania konkretnych umiejętności i specjalistycznej wiedzy. To oznacza, że edukacja jest tutaj nieodłącznym elementem i aby w ogóle starać się wejść do świata gier od zaplecza, niezbędne jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia.

Oczywiście nie chodzi tutaj o kończenie konkretnych kierunków studiów, tylko o szeroko pojętą edukację w zakresie gier, która będzie dotyczyła konkretnego stanowiska, na które chcemy w przyszłości aplikować. Jeśli jednak nie wiemy dokładnie jakie stanowisko chcemy objąć i jakie są na nie wymagania, to istnieją ogólne ścieżki wykształcenia, które mogą zapewnić solidne podstawy i przyczynić się do tego, że w przyszłości zajmiemy wymarzoną posadę. Do takich kierunków należą:

  • grafika komputerowa,
  • game development,
  • informatyka,
  • marketing i zarządzanie.

Istnieją też różne specjalistyczne kursy — offline i online — które w krótkim czasie pozwalają zdobyć dużą dawkę umiejętności i zwiększyć zdolności w określonych obszarach. Niektóre są nawet za darmo. Takie kursy kończą się zazwyczaj wydaniem specjalnego certyfikatu, który może przyczynić się do zdobycia wymarzonej pracy. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że „papierek” jest z roku na rok wart coraz mniej, bo dziś pracodawcy w branży gier patrzą przede wszystkim na realne, praktyczne umiejętności, a nie na ukończone studia czy kursy.

Portfolio

Portfolio projektów jest istotne w wielu różnych branżach, a w przypadku zatrudnienia w branży gier, jest wręcz kluczowe, dlatego bardzo istotne jest, aby jak najwcześniej zacząć budować i rozszerzać swoje portfolio, dopracowując je do perfekcji. Pracodawcy w branży gier patrzą bowiem przede wszystkim na portfolio potencjalnego pracownika, bo w odróżnieniu od dyplomów i certyfikatów, mogą tu zobaczyć realną dawkę jego umiejętności i przeanalizować, czy jego zdolności będą przydatne w pracy.

Takie portfolio nie musi dotyczyć wyłącznie prac związanych nad tworzeniem gier, bo przecież w branży gier czeka też wiele innych, ciekawych stanowisk. To oznacza, że warto przygotowywać portfolio również w przypadku innych działań, takich jak inicjatywy związane z zarządzaniem społecznością gamingową, czy kampanie marketingowe. Jeśli posiadamy dobrze przygotowane portfolio, to mamy w ręku ważny argument podczas poszukiwań pracy w branży gier, bo jest ono swego rodzaju reprezentacją naszych umiejętności i sprawia, że możemy zostać łatwiej zauważeni przez pracodawców.

Kontakty

Faktem jest, że kontakty są kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o zatrudnienie w branży gier. Budowanie sieci kontaktów, czyli poznawanie różnych specjalistów z branży, jest więc bardzo istotne, bo zwyczajnie pozwala zwiększyć szansę na zatrudnienie. W tym zakresie najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju wydarzenia branżowe, których w ciągu roku jest całkiem sporo. Przede wszystkim warto skupić się na największych stacjonarnych targach gier, takich jak gamescom, oraz na dedykowanych panelach, które podczas takich targów się odbywają. Nawiązując na takich wydarzeniach odpowiednie kontakty, można szybko wkręcić się w branżę i uzyskać dostęp do bardziej kameralnych wydarzeń, których jest zdecydowanie więcej.

O kontakty gamingowe warto też zadbać w sieci, dołączając do odpowiednich grup dyskusyjnych i aktywnie w nich uczestnicząc, pokazując swoje zaangażowanie i chęci do pracy. Warto też wykorzystać popularne kanały mediów społecznościowych, takie jak LinkedIn czy Twitter, które dają ogromne możliwości, jeśli chodzi o nawiązywanie nowych kontaktów z profesjonalistami i ekspertami z branży gier. Tutaj należy celować przede wszystkim w kontakt z rekruterami z branży gamingowej. Mając już w zanadrzu odpowiednią sieć kontaktów, znalezienie pracy będzie zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze, a całkiem możliwe, że praca znajdzie nas nawet sama.

Staże

W branży gier praktyczne umiejętności przekłada się ponad wszystko. Można je szkolić na wiele różnych sposobów, np. poprzez własne, niezależne projekty, projekty open source, wolontariat, czy też uczestnictwo w game jamach, które są źródłem cennego doświadczenia. Niemniej jednak najlepszym sposobem, który poprawia umiejętności i zapewnia praktycznie doświadczenie, a przy tym realnie zwiększa możliwości zatrudnienia w branży gamingowej, są staże.

Firmy z branży gier są pod tym względem bardzo otwarte, bo oferują staże niemal przez cały rok. Najczęściej jednak odbywają się one w okresie letnim i mogą być albo płatne, albo bezpłatne — wszystko zależy od konkretnego pracodawcy. Taki staż to fenomenalny sposób na to, aby nabyć praktycznej wiedzy i doświadczenie w zakresie pracy w branży gier. Biorąc udział w takim stażu, zdobywamy doświadczenie z pierwszej ręki, prosto ze środowiska gier, od osób, które pracują w tym od wielu lat i mają ogromne doświadczenia i często bardzo chętnie się nim dzielą ze stażystami.

Staże w branży gier zapewniają nie tylko cenne umiejętności praktyczne, ale pozwalają też stażyście na okazanie swojego zaangażowania i wiedzy — i to bezpośrednio na oczach pracodawcy. Staż jest więc świetną okazją na to, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, i bardzo często może zakończyć się ofertą pracy z jego strony.