Japonki nie dały rady. Reprezentacja Brazylii wygrywa World Grand Prix!

W ostastnim dniu World Grand Prix 2014 doszło do bezpośredniej rywalizacji o zwycięstwo w tym turnieju. Niepokonane do tej pory reprezentantki Japonii zmierzyły się z najbardziej utytułowaną drużyną w dziejach żeńskiej siatkówki, Brazylią. Tym razem lepsze okazały się podopieczne Ze […]

W ostastnim dniu World Grand Prix 2014 doszło do bezpośredniej rywalizacji o zwycięstwo w tym turnieju. Niepokonane do tej pory reprezentantki Japonii zmierzyły się z najbardziej utytułowaną drużyną w dziejach żeńskiej siatkówki, Brazylią. Tym razem lepsze okazały się podopieczne Ze Roberto i to one wygrały prestiżowy turniej rozgrywany w Tokio.

Niespodzianki nie było
Od początku spotkania zarysowała się wyraźna przewaga reprezentantek z kraju kawy, które dominowały nad gospodyniami głównie warunkami fizycznymi. Potężne Brazylijki, mierzące często powyżej 190 cm. z dziecinną łatwością omijały japoński blok, który ustępował im o ponad 10 cm. Pierwsze dwa sety to wręcz zabawa Sheilli i jej koleżanek z rywalkami, które w żaden sposób nie mogły znaleźć lekarstwa na Amerykanki z południa. Dwa wysoko wygrane sety do 15 i 18 najlepiej obrazują przewagę Mistrzyń Olimpijkich. Trzeci set był trochę inny. Przede wszystkim słabiej zaczęły grać Brazylijki. Trudno ocenić z czego to wynikało, ale ewidentnie wina leżała po ich stronie, a nie nagłej poprawy gry Japonek. Te próbowały jak mogły wykorzystać pojawiające się słabości koleżanek zza siatki i nawet objeły prowadzenie 10-7. Rywalki jednak zbytnio się tym nie zmartwiły i niedługo później odzyskały przewagę 11-10. Do końca set przebiegał w miarę równo, jednak tą jedno czy dwupunktowy bufor bezpieczeństwa miały faworytki. Wypracowały sobie nawet dwie piłki meczowe (24-22), których jednak nie wykorzystały. Przy remisie 24-24, Japonki rozgrywały nawet kontrę, która dałaby im prowadzenie w decydującej fazie seta, ale zablokowana została Saori. Brazylijki lepiej wytrzymały nerwową końcówkę i Jacqueline zakończyła mecz precyzyjną kiwką dając turniejowe zwycięstwo swojej drużynie.

W pozostałych dwóch spotkaniach 5. dnia tegorocznego World Grand Prix Chinki przegrały 2-3 z Rosjankami, a Belgijki uległy 1-3 Turczynkom.

Brazylia – Japonia 3:0
(25:15, 25:18, 27:25)

Składy zespołów:

Brazylia: Fabiana Claudino (10), Dani Lins (4), Thaisa (6), Jaqueline (9), Sheilla (16), Fernanda Garay (3), Camila Brait (libero) oraz Monique Pavao

Japonia: Nagaoka (3), Kimura (9), Ishii (10), Shinnabe (6), Ono (2), Miyashita, Sano (libero) oraz Nakamichi (1), Takada (3), Yamaguchi (2), Ishida (3) i Ebata (4)

Chiny – Rosja 2:3
(25:21, 25:14, 22:25, 20:25, 13:15)

Chiny: Yuan (14), Yang (9), Zeng (18), Liu (19), Wang N. (5), Li (13), Chen (libero) oraz Wang H. (2), Shen i Yang (5)
Rosja: Pasenkowa (15), Starcewa, Fetisowa (10), Koszeliewa (28), Podskalnaja (8), Małych (4), Małowa (libero) oraz Zariażko (2), Gonczarowa (13), Kosjanienko (3) i Szczerban