Oprócz Dauphine we Francji kolarze ścigać się będą także w narodowym tourze Szwajcarii. Z polskiego punktu widzenia wyścig w Helwetii będzie bardzo emocjonujący ze względu na udział dwóch polskich ekip i trzech Polaków w zagranicznych drużynach.
Tour de Suisse to jedyny poza Tour de Pologne wyścig relacjonowany przez TVP Sport. Dzięki temu ściganie w Szwajcarii będzie można oglądać także bezpłatnie za pośrednictwem serwisu sport.tvp.pl.
Szwajcarski wyścig rozpocznie czasówka w Baar licząca 6,4 kilometra, która już nie jest prologiem. Kolejne trzy trudne, ale nie górskie odcinki odbywać się będą w Baar, Grosswangen, Rheinfelden i Champagne. Pierwsze wielkie góry zaczną się na piątym etapie z Bris/Glis do Cari, ważne jest to, że finałowe kilometry umiejscowione będą na podjeździe. Wspinaczką zakończy się także etap numer sześć, po pokonaniu 10 kilometrów pod górę kolarze dojadą na metę w Amden. Ostatni górski etap można z pewnością nazwać królewskim. Nie tylko przez strome podjazdy w tym końcowy na stację narciarską w Soelden, ale także z racji długości, gdyż będzie to etap liczący prawie 225 kilometrów, czyli najdłuższy. Ostatnie dwa odcinki w Davos to 17 kilometrów indywidualnej jazdy na czas, która powinna rozstrzygnąć klasyfikację generalną oraz finałowy etap średniej trudności.
W Szwajcarii okazję pokazać się będą miały dwie polskie ekipy CCC Sprandi Polkowice (Sylwester Szmyd, Branislau Samoilau, Jan Hirt, Victor de la Parte, Felix Grosschartner, Maciej Paterski, Simone Ponzi i Jarosław Marycz) oraz Verva Active Jet Team (Jordi Simon, Karel Hnik, Paweł Cieślik, Kamil Gradek, Michał Podlaski, Jiri Polnicky, Adam Stachowiak i Jonas Koch). Z powodu choroby Giro d’Italia nie ukończył Przemysław Niemiec, który w Szwajcarii wystartuje w barwach Lampre-Merida. Tour de Suisse będzie drugim po Tour de Luxembourg startem Macieja Bodnara (Tinkoff) po powrocie do ścigania po dłuższej przerwie. W przypadku Maćka Bodnara liczymy na czasówki. Swoją rolę w ekipie Sky dostanie Michał Gołaś. Z numerem jeden wystartuje obrońca tytułu Słoweniec Simon Spilak (Katiusza), jednak rywali będzie miał bardzo wymagających szczególnie na najwyższych podjazdach. W roli głównych faworytów stawia się przede wszystkim: Tejaya van Garderena (BMC), który zrezygnował ze startu na Igrzyskach Olimpijskich, Gerainta Thomasa (Sky Team), Roberta Gesinka (Lotto Jumbo), Warrena Barguila (Giant), Tima Wellensa (Lotto Soudal), reprezentanta gospodarzy Matthiasa Franka (IAM), Miguela Angela Lopeza (Astana) oraz Iona Izagirre (Movistar). Na łatwiejszych etapach powinni powalczyć: Peter Sagan (Tinkoff), który na Igrzyskach Olimpijskich wystartuje w kolarstwie górskim, a nie w szosowym, a także Michael Matthews (Orica) i Zdenek Stybar (Etixx). Mnóstwo szwajcarskich kibiców przyciągnie zapewne wielka gwiazda kolarstwa Fabian Cancellara (Trek).
SOBOTA – 11 CZERWCA 2016
15:50 Tour de Suisse: ETAP 1
Komentarz: Sebastian Szczęsny, Marek Rudziński
NIEDZIELA – 12 CZERWCA 2016
15:50 Tour de Suisse: ETAP 2
Komentarz: Sebastian Szczęsny, Marek Rudziński
PONIEDZIAŁEK – 13 CZERWCA 2016
15:50 Tour de Suisse: ETAP 3
Komentarz: Sebastian Szczęsny, Marek Rudziński
WTOREK – 14 CZERWCA 2016
15:50 Tour de Suisse: ETAP 4
Komentarz: Sebastian Szczęsny, Marek Rudziński
ŚRODA – 15 CZERWCA 2016
15:50 Tour de Suisse: ETAP 5
Komentarz: Sebastian Szczęsny, Marek Rudziński
CZWARTEK – 16 CZERWCA 2016
16:10 Tour de Suisse: ETAP 6
Komentarz: Sebastian Szczęsny, Marek Rudziński
PIĄTEK – 17 CZERWCA 2016
16:10 Tour de Suisse: ETAP 7
Komentarz: Sebastian Szczęsny, Marek Rudziński
SOBOTA – 18 CZERWCA 2016
15:50 Tour de Suisse: ETAP 8
Komentarz: Sebastian Szczęsny, Marek Rudziński
NIEDZIELA – 19 CZERWCA 2016
16:15 Tour de Suisse: ETAP 9
Komentarz: Sebastian Szczęsny, Marek Rudziński
Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna i sporty zimowe. Wielki fan Serie A i wierny kibic AC Milanu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.