Kolarstwo torowe na igrzyskach olimpijskich w Tokio

Zmagania na welodromie będą ostatnią odsłoną kolarstwa na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polska w Tokio wystawi dziewięcioro torowców. Największe nadzieje wiążemy z Mateuszem Rudykiem – brązowym medalistą mistrzostw świata i Europy z 2019 roku w sprincie indywidualnym. Wraz z Krzysztofem […]

Zmagania na welodromie będą ostatnią odsłoną kolarstwa na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polska w Tokio wystawi dziewięcioro torowców.

Największe nadzieje wiążemy z Mateuszem Rudykiem – brązowym medalistą mistrzostw świata i Europy z 2019 roku w sprincie indywidualnym. Wraz z Krzysztofem Makselem i Patrykiem Rajkowskim powalczy także w konkurencji drużynowej. Ponadto obaj oni wystąpią w keirinie, a Rajkowski także w sprincie indywidualnym. W rywalizacji na dłuższych dystansach zobaczymy Daniela Staniszewskiego i Szymona Sajnoka. Wystąpią oni w madisonie, a jeden z nich także w omnium – według oficjalnego folderu reprezentacji Polski ma to być Staniszewski, jednak ostateczna decyzja zapadnie na miejscu, Sajnok jest bowiem mistrzem świata z 2018 roku w tej konkurencji, choć od tamtej pory jego kariera kręciła się głównie wokół szosy.

Wśród pań również wystawimy parę w madisonie – stanowić ją będą siostry Pikulik, Daria i Wiktoria. Starsza z nich przewidziana jest też do startu w omnium, w którym pięć lat temu w Rio de Janeiro zajęła 14. miejsce, a na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Berlinie wywalczyła brąz. Ponadto oglądać będziemy dwie sprinterki – Urszula Łos i Marlena Karwacka stawały już na podium Pucharów Świata w sezonie 2019/2020, jednak nie były one rozgrywane w najsilniejszej obsadzie. To jednak głównie dzięki tym zawodom wywalczyły kwalifikację dla drużyny (w przeciwieństwie do rywalizacji panów, panie jadą tylko w duetach), co daje Polsce również prawo wystawienia ich obu w sprincie indywidualnym i keirinie.

Na welodromie zaprezentuje się paru zawodników znanych, podobnie jak Sajnok, z rywalizacji szosowej – m.in. Filippo Ganna, Elia Viviani, Chloe Dygert, Kirsten Wild czy Lotte Kopecky. Nie zabraknie jednak też tych, którzy kojarzą się niemal wyłącznie z jazdą torową – Roger Kluge, Jason Kenny, Katie Archibald czy Matthew Glaetzer będą mieli okazję poprawić swój dorobek medalowy, udowadniając, że doświadczenie z szosy może, ale nie musi być atutem na torze.

Typy redakcji:
Sprint drużynowy kobiet: Niemcy
Sprint indywidualny kobiet:
Emma Hinze (Niemcy)
Keirin kobiet:
Kaarle McCulloch (Australia)
Wyścig drużynowy na dochodzenie kobiet:
USA
Madison kobiet:
Holandia
Omnium kobiet:
Kirsten Wild (Holandia)
Sprint drużynowy mężczyzn:
Holandia
Sprint indywidualny mężczyzn:
Matthew Glaetzer (Australia)
Keirin mężczyzn:
Jason Kenny (Wielka Brytania)
Wyścig drużynowy na dochodzenie mężczyzn:
Włochy
Madison mężczyzn:
Belgia
Omnium mężczyzn:
Jan-Willem van Schip (Holandia)

PONIEDZIAŁEK – 2 SIERPNIA 2021

08:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: DZIEŃ 1 na żywo
*(w Eurosport 1 również o 11:00)

WTOREK – 3 SIERPNIA 2021

08:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: DZIEŃ 2 na żywo


ŚRODA – 4 SIERPNIA 2021

08:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: DZIEŃ 3 na żywo
*(od 10:30 również w Eurosport 1 HD)

CZWARTEK – 5 SIERPNIA 2021

08:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: DZIEŃ 4 na żywo
*(od 10:05 także w Eurosport 1 HD)

PIĄTEK – 6 SIERPNIA 2021

08:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: DZIEŃ 5 na żywo
*(od 10:30 także w Eurosport 1 HD)

SOBOTA – 7 SIERPNIA 2021

08:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: DZIEŃ 6 na żywo
*(od 09:25 także w Eurosport 1 HD)

NIEDZIELA – 8 SIERPNIA 2021

02:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: DZIEŃ 7 na żywo

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.