Dwa hity w jednej kolejce LOTTO Ekstraklasy! W sobotę w Warszawie klasyk z udziałem drużyn, które w tym sezonie prezentują się nieco poniżej oczekiwań, a w niedzielę kolejna szansa na przemeblowania na podium. Emocje gwarantowane.
Trzynastą serię spotkań zaczniemy w Gdyni. Arka nieco przystopowała w ostatnim czasie. Pierwsze sześć spotkań było fantastyczne jak na beniaminka. Druga szóstka jest już nieco gorsza. W niej piłkarze Grzegorza Nicińskiego zdobyli o połowę mniej punktów, ale nie przeszkadza im to w utrzymywaniu wysokiego piątego miejsca w lidze, nawet z perspektywą awansu na czwarte. Pierwszym z warunków jest zwycięstwo przeciwko Pogoni Szczecin. Portowcy powoli się rozpędzają, co widać było szczególnie w trzech ostatnich spotkaniach. Wszystko zaczęło się od pokonania Jagiellonii w Pucharze Polski. Kilka dni później przeciwko temu samemu klubowi udało się wywalczyć punkt w lidze, a w miniony piątek zawodnicy Kazimierza Moskala wywieźli 3 punkty ze stolicy.
Wisła Kraków mimo serii 4. spotkań bez porażki nadal okupuje ostatnie miejsce w tabeli. Wydaje się, że wreszcie Biała Gwiazda uporała się ze wszystkimi problemami niesportowymi, a i także dyspozycja piłkarzy na boisku poprawia się. Dolna część tabeli jest mocno spłaszczona, więc ekipa Dariusza Wdowczyka za kilka kolejek może wskoczyć nawet do pierwszej ósemki. Na Stadion im. H. Reymana przyjedzie trzeci zespół ligi. Termalica Nieciecza od 7. meczów nie zaznała goryczy porażki i zamierz podtrzymać tę passę także w stolicy Małopolski. Zdecydowanie dobrze zespołowi zrobiło przyjście Czesława Michniewicza, który odmienił zeszłorocznego beniaminka. Z zespołu walczącego niemal do końca o utrzymanie zrobił grającą bardzo równo drużynę, która obecnie zajmuje miejsce w ścisłej czołówce LOTTO Ekstraklasy.
Dwie porażki z rzędu, obie z krakowskimi drużynami poniosła ostatnio Wisła Płock. Zawodnicy Marcina Kaczmarka nadal plasują się w prowizorycznej grupie mistrzowskiej, ale ich margines błędu zrównał się niemal z zerem. W poprzednich dwóch kolejkach zabrakło jakości, którą wygrywali mecze z Zagłębiem Lubin czy Jagiellonią Białystok. Jednak Nafciarze powinni jeszcze w tym sezonie niejednokrotnie zamieszać. Podobnie może być w przypadku Górnika Łęczna, który nie może zacząć wygrywać. Zawodnicy Andrzeja Rybarskiego odnieśli w tym sezonie tylko dwa zwycięstwa, przeciwko Legii Warszawa i Koronie Kielce. W obu przypadkach zdecydowanymi faworytami byli rywale. Inaczej jest w starciach z zespołami z bliskiego sąsiedztwa. W nich Górnik traci cenne punkty.
Śląsk Wrocław w końcu wygrał. Oczywiście na wyjeździe. Może właśnie nadszedł czas na odczarowanie stadionu we Wrocławiu? Na nim Śląsk wywalczył zaledwie 3 punkty w sześciu rozegranych tam spotkaniach. Jak dotąd Wrocławianie zdecydowanie lepiej prezentowali się w spotkaniach wyjazdowych i to dzięki zwycięstwom na obcym terenie zajmują 10. pozycję. Dość niepostrzeżenie na 6. lokatę wdarła się Cracovia. Ekipa, która jeszcze miesiąc temu była bliżej strefy spadkowej niż grupy mistrzowskiej zanotowała dwa zwycięstwa, z czego zwłaszcza efektowne 6:0 z Koroną zapadnie w pamięci nie tylko kibiców Pasów. Przed tygodniem – tym razem skromnie 1:0 – wygrali z Wisłą i dzięki temu zespół Jacka Zielińskiego znowu widzimy w pierwszej części tabeli.
Wieczorem daniem główne sobotniego wydania LOTTO Ekstraklasy, czyli ligowy klasyk i starcie Legii Warszawa z Lechem Poznań. Jest to druga odsłona pojedynków między tymi drużynami w tym sezonie. Wszystko zaczęło się już 7 lipca, gdy te zespoły spotkały się w starciu o Superpuchar Polski. Wówczas, także przy Łazienkowskiej, górą był Kolejorz 4:1, choć to gospodarze byli faworytami. Teraz sytuacja się odwraca. Wydawało się, że Legia po pokonaniu Lechii Gdańsk wróci do walki o czołowe miejsca w lidze. Przyjście Jacka Magiery także miało zwiastować powrót do górnej części tabeli. Przed tygodniem w Szczecinie wyglądało to już dużo gorzej. Wojskowi znowu zamiast myśleć o walce o europejskie puchary muszą skupić się na tym, aby najpóźniej w poniedziałek nie znaleźć się w strefie spadkowej. Lech choć początek sezonu miał równie fatalny, teraz zdecydowanie wraca do gry. Pierwszym celem był awans do górnej połowy tabeli, a teraz czas na gonienie miejsc premiowanych grą w europejskich pucharach. Te nie są wbrew pozorom tak daleko. Sezon w Polsce jest długi, a wiele klubów ma problem z utrzymaniem formy przez całe rozgrywki, co będzie szansą dla Lecha, ale także dla Legii.
Lechia Gdańsk po ubiegłotygodniowym zwycięstwie nad Zagłębiem Lubin wróciła na pozycję lidera LOTTO Ekstraklasy. Przewaga nad goniącą dwójką z Białegostoku i Niecieczy wynosi zaledwie punkt, ale terminarz ekipy Piotra Nowaka do końca roku jest dość korzystny. Rewanże z Jagą, Termalicą czy Zagłębiem czekają Gdańszczan na wiosnę 2017. Ich celem powinno być zatem wypracowanie przewagi, która z pewnością przyda się na drugą część sezonu. W niedzielę rywalem Lechii będzie Piast Gliwice. Dla Wicemistrzów Polski ten sezon nie jest szczególnie udany, ale ostatnie kolejki mogą zwiastować zwyżkę formy drużyny Radoslava Latala. Po zwycięstwach nad Ruchem i Arką piłkarze z Gliwic awansowali na 11. miejsce, „wygrzebując” się ze strefy spadkowej. Najbliższe trzy spotkania będą jednak niezwykle trudne, gdyż po meczu w Gdańsku na Piastunki czekają Termalica i Jagiellonia.
Ostatnie dwa słabsze występy Jagiellonii Białystok nie spowodowały dużego spadku w tabeli. Jednak zespół Michała Probierza nie jest już liderem ligi. Jaga nadal jest najskuteczniejszą drużyną z 21. bramkami zdobytymi. Mają także najlepszą obronę, która pozwoliła rywalom na zaledwie 7 goli. W meczach z Pogonią i Termalicą zespół z Podlasia potwierdził kapitalną formę defensywy. Gorzej było w przypadku ofensywy, gdyż obie rywalizacje zakończyły się bezbramkowymi remisami. Z pewnością napastnikom Jagi przydałoby się przełamanie już w najbliższym meczu i na to liczą kibice w Białymstoku. Zagłębie Lubin doznało w sobotę dopiero drugiej porażki w lidze. Jednak ich strata do lidera urosła do 5. punktów. Miedziowi po tej kolejce w najlepszym wypadku utrzymają 4. miejsce i zbliżą się do podium. To jednak będzie wszystko, na co mogą liczyć piłkarze Piotra Stokowca. Niestety teraz zaczynają odbijać się czkawką spotkania, w których Zagłębie było faworytem, a traciło punkty.
Na zakończenie tej kolejki Ruch Chorzów podejmie Koronę Kielce. Gospodarze notują serię 4. przegranych spotkań z rzędu, co sprawiło, że Niebiescy znaleźli się w strefie spadkowej, wyprzedzając tylko Wisłę Kraków. W dodatku – podobnie jak w przypadku Śląska Wrocław – Ruch nie może odczarować swojego stadionu. Po raz ostatni przy Cichej zainkasowali 3 punkty 16 lipca na inaugurację sezonu. W podobnej sytuacji są goście. Również w czterech ostatnich kolejkach nie zdobyli choćby punktu, a w dodatku po wysokich porażkach z Górnikiem Łęczna i Cracovią dysponują najgorszą defensywą ligi. Kielczanie stracili aż 25 goli.
PIĄTEK – 21 PAŹDZIERNIKA 2016
17:40 Ekstraklasa – 13. kolejka: WSTĘP DO MECZU
17:55 Ekstraklasa – 13. kolejka: ARKA GDYNIA – POGOŃ SZCZECIN
20:00 Magazyn SUPERPIĄTEK
Studio: Żelisław Żyżyński – Andrzej Juskowiak (z Krakowa)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Cezary Olbrycht, Tomasz Lipiński
20:25 Ekstraklasa – 13. kolejka: WISŁA KRAKÓW – BRUK-BET TERMALICA NIECIECZA
Komentarz: Rafał Dębiński – Grzegorz Mielcarski (z Krakowa)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Cezary Olbrycht, Tomasz Lipiński
22:30 Magazyn SUPERPIĄTEK
Studio: Żelisław Żyżyński – Andrzej Juskowiak (z Krakowa)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Cezary Olbrycht, Tomasz Lipiński
SOBOTA – 22 PAŹDZIERNIKA 2016
15:00 Magazyn GORĄCZKA PIŁKARSKIEJ SOBOTY
Studio: Krzysztof Marciniak – Maciej Murawski
15:10 Ekstraklasa – 13. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Piotr Laboga – Wojciech Jagoda (z Płocka)
Reporterzy: Grzegorz Milko, Adam Westfal
15:25 Ekstraklasa – 13. kolejka: WISŁA PŁOCK – GÓRNIK ŁĘCZNA
Komentarz: Piotr Laboga – Wojciech Jagoda (z Płocka)
Reporterzy: Grzegorz Milko, Adam Westfal
17:40 Ekstraklasa – 12. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Robert Skrzyński – Remigiusz Jezierski (z Wrocławia)
Reporterzy: Sonia Śledź, Mariusz Wróblewski
17:55 Ekstraklasa – 13. kolejka: ŚLĄSK WROCŁAW – CRACOVIA
Komentarz: Robert Skrzyński – Remigiusz Jezierski (z Wrocławia)
Reporterzy: Sonia Śledź, Mariusz Wróblewski
20:00 Magazyn GORĄCZKA PIŁKARSKIEJ SOBOTY
Studio: Krzysztof Marciniak – Maciej Murawski
20:10 Ekstraklasa – 13. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Rafał Wolski – Kazimierz Węgrzyn (z Warszawy)
Reporterzy: Bartosz Ignacik, Tomasz Lipiński
20:25 Ekstraklasa – 13. kolejka: LEGIA WARSZAWA – LECH POZNAŃ
Komentarz: Rafał Wolski – Kazimierz Węgrzyn (z Warszawy)
Reporterzy: Bartosz Ignacik, Tomasz Lipiński
22:30 Magazyn LIGA+
Studio: Michał Wodziński – Krzysztof Przytuła (z Warszawy)
NIEDZIELA – 23 PAŹDZIERNIKA 2016
15:10 Ekstraklasa – 13. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Adam Marchliński – Tomasz Wieszczycki (z Gdańska)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Bartosz Ignacik
15:25 Ekstraklasa – 13. kolejka: LECHIA GDAŃSK – PIAST GLIWICE
Komentarz: Adam Marchliński – Tomasz Wieszczycki (z Gdańska)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Bartosz Ignacik
17:35 Ekstraklasa – 13. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Bartosz Gleń – Wojciech Jagoda (z Białegostoku)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Piotr Laboga, Cezary Olbrycht
17:55 Ekstraklasa – 13. kolejka: JAGIELLONIA BIAŁYSTOK – KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN
Komentarz: Bartosz Gleń – Wojciech Jagoda (z Białegostoku)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Piotr Laboga, Cezary Olbrycht
20:00 Magazyn LIGA+ EXTRA
Studio: Tomasz Smokowski, Andrzej Twarowski – Maciej Murawski, Jacek Magiera
21:30 Magazyn LIGA+ EXTRA DOGRYWKA
Studio: Tomasz Smokowski, Andrzej Twarowski – Maciej Murawski, Jacek Magiera
PONIEDZIAŁEK – 24 PAŹDZIERNIKA 2016
17:40 LOTTO Ekstraklasa – 13. kolejka: WSTĘP DO MECZU
17:55 LOTTO Ekstraklasa – 13. kolejka: RUCH CHORZÓW – KORONA KIELCE
20:00 Magazyn EKSTRAKLASA PO GODZINACH
Studio: Krzysztof Marciniak – Robert Podoliński
https://twitter.com/d_boruc,
redaktor TakSięGra,
sędzia WZPR,
student politologii i dziennikarstwa (UAM Poznań)
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.