24 sierpnia rozpocznie się rywalizacja na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Zmagania sportowców z niepełnosprawnościami pokaże TVP Sport.
W reprezentacji Polski znalazło się 90 sportowców startujących w dwunastu dyscyplinach. Najbardziej rozpoznawalną postacią naszej kadry jest Natalia Partyka – w swoim szóstym paraolimpijskim starcie powalczy o piąte indywidualne złoto, a także bronić będzie wywalczonego pięć lat temu w Rio tytułu drużynowego wraz z Karoliną Pęk i Krystyną Łysiak, która w zespole zastąpi Katarzynę Marszał. Liczymy też na dobre wyniki przy stole m.in. Doroty Bucław, Rafała Czupra, Patryka Chojnowskiego czy Piotra Grudnia.
Na wodzie zaprezentują się nasi parakajakarze, na czele z mistrzem z Rio, Jakubem Tokarzem, który tym razem popłynie va’a, a także parawioślarska dwójka podwójna Michał Gadowski/Jolanta Majka. Na medale liczymy też w basenie – w naszej dziewięcioosobowej kadrze parapływaków znaleźli się m.in. medaliści z Rio, Wojciech Makowski i Oliwia Jabłońska, a także mistrzyni z Londynu, Joanna Mendak, która kandyduje do Komisji Zawodniczek Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.
Polaków oglądać będziemy też w parakolarstwie, gdzie o czwarte złoto powalczy na handbike’u Rafał Wilk – były żużlowiec wygrał rywalizację na czas i ze startu wspólnego w Londynie, w Rio natomiast zdobył złoto w „masówce” i srebro na czas. W sześcioosobowej kadrze podnoszenia ciężarów również mamy medalistkę sprzed pięciu lat – srebro wywalczyła wówczas Marzena Zięba. W szermierce na wózkach kibicować będziemy za to najsłynniejszemu duetowi zięć-teść – Adrian Castro i Grzegorz Pluta bez wątpienia chcieliby powtórzyć dublet, jaki wywalczyli podczas mistrzostw Europy w 2018 roku.
Na worek medali liczymy w paralekkoatletyce – w naszej kadrze są medaliści mistrzostw świata, Europy czy też poprzednich igrzysk paraolimpijskich, m.in. broniący złota z Rio Maciej Lepiato, Maciej Sochal i Barbara Bieganowska-Zając (z d. Niewiedział), aktualne mistrzynie świata – Lucyna Kornobys, Karolina Kucharczyk i Renata Śliwińska – a także wybierani na niepełnosprawnych sportowców roku w Polsce Faustyna Kotłowska, Joanna Mazur czy Bartosz Tyszkowski.
Naszych reprezentantów zobaczymy też w parabadmintonie, tenisie na wózkach, parałucznictwie i parastrzelectwie. Zawody potrwają od 24 sierpnia do 5 września. Telewizja Polska przygotowała 100 godzin transmisji – zarówno w swoim kanale telewizyjnym, jak i w internecie.
Program startów Polaków na stronie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Szczegółowy plan transmisji w naszej zakładce „Sport w TV„.
Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube „Sport na Nowo”. Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów „niszowych”, zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.