Memoriał Kamili Skolimowskiej: Pożegnanie gwiazd

Wiele rekordów mityngu oraz najlepszych wyników w historii uzyskanych na polskiej ziemi padło podczas niedzielnego LOTTO Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej. Na Stadionie Śląskim z kibicami pożegnali się kończący karierę sportową Piotr Małachowski, Malwina Kopron i Kamila Lićwinko. Podczas wydarzenia przez […]

Wiele rekordów mityngu oraz najlepszych wyników w historii uzyskanych na polskiej ziemi padło podczas niedzielnego LOTTO Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej. Na Stadionie Śląskim z kibicami pożegnali się kończący karierę sportową Piotr Małachowski, Malwina Kopron i Kamila Lićwinko. Podczas wydarzenia przez Narodowy Stadion Lekkoatletyczny przewinęło się 35 000 widzów.

Występ na LOTTO Silesia Memoriale Kamili Skolimowskiej był ostatnim w karierze Piotra Małachowskiego. Dokładnie o 19:09 dwukrotny wicemistrz olimpijski oddał próbę na 62.29 (seria z finałowego konkursu: 60.79-60.26-61.87-X-X-62.29). I pożegnał się tym samym z kibicami. Chwilę później dysk do rąk wziął syn mistrza – Henryk, który podczas mityngu symbolicznie rozpoczął swoją karierę lekkoatletyczną. 8-letni Małachowski junior rzucił na Stadionie Śląskim 24.36. W pożegnalnym konkursie Małachowskiego najlepszy był Słoweniec Kristjan Čeh (66.65).

– To były niesamowite emocje. Koniec kariery sportowej to zawsze wielkie wydarzenie w życiu. Jestem rozemocjonowany. Ponad 20 lat spędziłem w lekkoatletyce i w niej pozostanę. Mam też nadzieję, że mój syn będzie przy sporcie. Póki co najbardziej podoba mu się rzut oszczepem. Zobaczymy jaką drogę wybierze, nie będę go specjalnie namawiał do dysku – śmiał się Małachowski.

Piotr Małachowski za rok wróci na Stadion Śląski w Chorzowie już w innej roli – dyrektora sportowego Memoriału Skolimowskiej. W niedzielę było podsumowanie jego długiej i pełnej sukcesów kariery. 38-letni dyskobol stawał trzykrotnie na podium mistrzostw świata, był dwa razy mistrzem Europy. Na trybunach był rozłożony wielki baner z napisem: „Piotr Małachowski, dziękujemy”.

Wieloletnią i bogatą karierę zakończyła w niedzielę także Joanna Fiodorow. Dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy oraz wicemistrzyni świata w rzucie młotem była w swym ostatnim starcie trzecia. Rzuciła 68.56 i uległa m.in. brązowej medalistce olimpijskiej z Tokio Malwinie Kopron (69.75).

– W sercu jest trochę żal, bo chciałam rzucić dalej. Natomiast gdy weszłam dziś na Stadion Śląski to oniemiałam. Chciałam zakończyć karierę podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej i to zrobiłam. Nie mogłam sobie tego lepiej zaplanować, kończę pewien etap w życiu – mówiła po starcie Fiodorow.

Z polskimi kibicami żegna się Kamila Lićwinko. Halowa mistrzyni świata z 2014 roku podczas LOTTO Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej zaliczyła 1.91 i zajęła trzecie miejsce.

– Szkoda, że to już koniec. Będzie mi brakowało tego wszystkiego, ale to przemyślana decyzja. Za mną dwadzieścia dwa najpiękniejsze lata mojego życia Nie spodziewałam się, że będę mogła zakończyć karierę na stadionie pełnym kibiców. To coś wspaniałego. Nie znam innego życia, ale właśnie atmosfery zawodów, wieczornego stresu, ludzi, będzie mi brakowało najbardziej. Ale trzeba wiedzieć kiedy zejść ze sceny. Myślę, że to dobry moment – powiedziała Lićwinko.

Cała trójka na koniec mityngu zrobiła jeszcze samochodem rundę honorową wokół stadionu, a na koniec Małachowski otworzył wielkiego szampana.

Ósmy triumf podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej odniósł Paweł Fajdek. Wygraną zapewnił sobie jednak dopiero ostatnim rzutem, w którym posłał młot na 79.60 i wyprzedził mistrza olimpijskiego Wojciecha Nowickiego (77.45).

– To są moje ulubione zawody w całym sezonie. Dziś było czuć doping kibiców, konkurs przebiegał fajnie. Przede mną jeszcze pewnie tylko jeden start w tym sezonie. Być może za dwa tygodnie polecę na kolejny mityng Continental Tour Gold, do Nairobi. Później chwila wakacji i od listopada zabieramy się za treningi przed sezonem 2022 – zapowiedział Fajdek.

Niesamowity sezon świetnym rekordem życiowym 50.70 zakończyła Natalia Kaczmarek. Mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej wygrała bieg na 400 metrów podczas LOTTO Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej przesuwając się na czwarte miejsce w polskich tabelach historycznych. Za plecami Kaczmarek finiszowała Anna Kiełbasińska, która uzyskała drugi wynik w karierze – 51.19.

Niesamowicie spisał się na bieżni Stadionu Śląskiego 18-letni Kacper Lewalski. Po fenomenalnym finiszu przesunął się z końca stawki na drugie miejsce i uzyskał znakomity czas 1:44.84. Na mecie lepszy od młodziutkiego Polaka był jedynie Kenijczyk Wycliffe Kinyamal (1:44.63).

Wicemistrzyni olimpijska z Tokio Maria Andrejczyk nie zawiodła polskich kibiców i niesiona dopingiem wygrała konkurs oszczepniczek rzucając 61.77. W rzucie oszczepem panów ponownie na Stadionie Śląskim dalekimi rzutami popisał się Niemiec Johannes Vetter, który wygrał próba na 89.60. Polak Cyprian Mrzygłód był piąty z wynikiem 79.93.

– Po tak intensywnym sezonie łokieć jest już zmęczony, tym bardziej cieszę się, że powalczyłam przed tą cudowną publicznością. To największa nagroda, jaką my olimpijczycy możemy dostać. Jestem wdzięczna każdej osobie, która przyszła na stadion – cieszyła się rekordzistka Polski.

Dobra obsada była w pchnięciu kulą, bo na starcie stanęli wszyscy medaliści z Tokio. W Chorzowie najlepszy był po raz kolejny rekordzista globu Amerykanin Ryan Crouser – 22,39. Mistrz Europy Michał Haratyk uzyskał 20,08, co dało mu siódmą lokatę. A tuż za nim uplasował się Konrad Bukowiecki – 19,24.

Show zrobił Włoch Gianmarco Tamberi. Mistrz olimpijski w skoku wzwyż uzyskał 2,30 i porwał kibiców na trybunach. W skoku o tyczce brylował wicemistrz olimpijski Amerykanin Chris Nilsen – 5,86. Walczący w tym sezonie z kontuzjami Piotr Lisek został sklasyfikowany na piątej pozycji wynikiem 5,70.

Klasę na 100 m pokazała ośmiokrotna medalistka olimpijska Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce – 10,81. Uśmiechnięta mówiła do kamery, że jeszcze nie wie, czy w przyszłym sezonie pojawi się na bieżni, ale kuszą ją mistrzostwa świata w Eugene. Wyraźnie widać, że z biegania nadal czerpie radość. Jedyna Polka w stawce Marika Popowicz-Drapała była ósma – 11,79

W pozostałych rozgrywanych dziś konkurencjach na dystansie 400 metrów panów triumfował mistrz olimpijski z Tokio w sztafecie Michael Cherry (44.94). Ponownie poniżej 13 sekund 100 metrów przez płotki pokonała Klaudia Siciarz (12.92). Polka zajęła czwarte miejsce, a z rekordem mityngu 12.64 triumfowała Tobi Amusan. W rywalizacji płotkarzy najlepszy był mistrz olimpijski Jamajczyk Hansle Parchment (13.26). Bieg na 400 metrów przez płotki panów wygrał brązowy medalista z Tokio Alison dos Santos (48.50). Wśród pań na tym dystansie najszybsza była Wiktoria Tkaczuk (54.18). W biegu na 1000 metrów Brytyjka Jemma Reekie czasem 2:35.47 ustanowiła rekord mityngu. Najlepsza z Polek – Martyna Galant – była piąta (2:37.08). Na dystansie 3000 metrów Tadese Worku czasem 7:36.47 poprawił rekord Polski all-commers. W pchnięciu kulą Auriol Dongmo po próbie na 19.32 o centymetr wyprzedziła Maggie Ewen. Z wynikiem 17.44 piąta była Klaudia Kardasz.

Memoriał jest poświęcony pamięci zmarłej w lutym 2009 Kamili Skolimowskiej – mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem z 2000 roku. Pierwsza edycja mityngu odbyła się 2 maja 2009, kilka miesięcy po śmierci zawodniczki, na warszawskiej Skrze. Rozegrano wówczas konkursy rzutu młotem kobiet i mężczyzn oraz zapowiedziano, że kolejne edycje zawodów nie są planowane. Memoriał powrócił do kalendarza lekkoatletycznego w 2011 roku i od tego czasu odbywa się każdego roku. W tym sezonie został włączony do serii Golden Tour. Wyżej sklasyfikowane są tylko zawody Diamentowej Ligi.

About Andrzej Mościński