Mistrzostwa świata w pięcioboju nowoczesnym w Sportklubie

W Kairze odbywają się mistrzostwa świata w pięcioboju nowoczesnym. Finałowe zmagania kobiet i mężczyzn oraz rywalizację sztafet mieszanych pokaże Sportklub. We wtorek i środę rozdano pierwsze medale. W rywalizacji sztafet żeńskich wygrały Białorusinki Wołha Siłkina i Iryna Prasiancowa przed Rosjankami […]

W Kairze odbywają się mistrzostwa świata w pięcioboju nowoczesnym. Finałowe zmagania kobiet i mężczyzn oraz rywalizację sztafet mieszanych pokaże Sportklub.

We wtorek i środę rozdano pierwsze medale. W rywalizacji sztafet żeńskich wygrały Białorusinki Wołha Siłkina i Iryna Prasiancowa przed Rosjankami Gulnaz Gubajdulliną i Ulianą Bataszową oraz Węgierkami Saroltą Simon i Ritą Erdős. U panów złoto trafiło do startujących pod flagą swojej pięciobojowej federacji Rosjan – Maksima Kuzniecowa i Aleksandra Lifanowa, którzy wyprzedzili Koreańczyków Woongtae Juna i Jinhwę Junga oraz Chińczyków Linbina Zhanga i Jiahao Hana. Polacy w tych zmaganiach nie startowali, skupiając się na starcie indywidualnym, w którym do zdobycia są nie tylko medale, ale też cenne punkty do rankingu olimpijskiego.

W naszej kadrze zobaczymy sześcioro zawodników – Annę Maliszewską, Oktawię Nowacką i Martę Kobecką oraz Sebastiana Stasiaka, Daniela Ławrynowicza i Kamila Kasperczaka. Ze startu musiał wycofać się Łukasz Gutkowski, który podczas ostatniego przed mistrzostwami zgrupowania w Spale doznał urazu kolana. Dla niego jednak imprezą docelową są igrzyska olimpijskie, o które wciąż walczą jego koledzy i koleżanki z kadry.

W Kairze, dokąd mistrzostwa przeniesiono z Mińska z powodu sytuacji politycznej na Białorusi, nie pojawią się reprezentanci Wielkiej Brytanii – w tym bardzo mocne w tym sezonie Kate French, Joanna Muir i Francesca Summers. Okrojoną kadrę przysyłają też Francuzi – wprawdzie wystąpią Elodie Clouvel, Valentin Belaud i Valentin Prades, jednak zabraknie m.in. Marie Oteizy. Do faworytów zaliczać się będą też Niemcy – zwłaszcza w męskiej rywalizacji, do której zgłoszeni są Fabian Liebig, Christian Zillekens oraz bracia Patrick i Marvin Dogue. Sporą selekcję musieli też przeprowadzić węgierscy trenerzy – ostatecznie wybór „ułatwiły” im kontuzje Sarolty Kovács i Róberta Kaszy. W barwach naszych „bratanków” zobaczymy natomiast m.in. Ádáma Marosiego, Bence Demetra, Bence Kardosa, Michelle Gulyás czy Tamarę Alekszejev.

Nie należy też zapominać o doświadczonych Litwinach, Laurze Asadauskaite i Justinasie Kinderisie, Białorusince Anastasiji Prokopienko czy przedstawicielach gospodarzy. Również rosyjska drużyna obok swoich najsilniejszych zawodniczek, Gubajdulliny i Bataszowej, wystawia Adelinę Ibatullinę i Sofię Kozłową, jednak wśród panów próżno szukać największej gwiazdy – Aleksandra Lesuna. Mistrz olimpjiski z Rio, który wznowił treningi w lutym, nie czuje się dość silny, aby walczyć o najwyższe cele w Egipcie i w związku z tym nie wystąpi na mistrzostwach świata, a także na igrzyskach, na które zawody w Kairze są ostatnią szansą kwalifikacji – zarówno bezpośredniej (medaliści), jak i poprzez zdobycie odpowiedniej liczby punktów rankingowych.

SOBOTA – 12 CZERWCA 2021

18:35 Mistrzostwa Świata, Kair, Egipt: FINAŁ KOBIET na żywo

Komentarz: Wojciech Nowakowski

NIEDZIELA – 13 CZERWCA 2021

22:30 Mistrzostwa Świata, Kair, Egipt: FINAŁ MĘŻCZYZN

Komentarz: Wojciech Nowakowski

PONIEDZIAŁEK – 14 CZERWCA 2021

18:35 Mistrzostwa Świata, Kair, Egipt: SZTAFETA MIESZANA na żywo

Komentarz: Wojciech Nowakowski

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.