Mistrzostwa świata w wyścigach na BMX-ach w Eurosporcie

fot.

Po olimpijskich emocjach pora rozdać medale mistrzostw świata w wyścigach na rowerach BMX. Decydując fazę zmagań w Arnhem pokaże Eurosport.

W rywalizacji elity pań zobaczymy niemal wszystkie główne bohaterki rywalizacji olimpijskiej z Tokio – zabraknie jedynie Sae Hatakeyamy, która w pierwszym wyścigu na igrzyskach zanotowała upadek, który spowodował u niej złamanie obojczyka. Szansę do rewanżu na sensacyjnej mistrzyni, Bethany Shriever, będzie miała Mariana Pajón. Z pewnością lepiej niż w Tokio będą się chciały zaprezentować Holenderki – zarówno Merel Smulders, która stanęła najniższym stopniu olimpijskiego podium, jak i jej siostra, Laura oraz Judy Baauw, ale także te, które do kadry Pomarańczowych na igrzyska się nie załapały – Ruby Huisman, Indy Scheepers i Manon Veenstra. Do obrony tytułu przystąpi Alise Willoughby, która przed dwoma laty wyprzedziła starszą z sióstr Smulders oraz Axelle Étienne. Nie można też zapominać o tych, które w Tokio rozczarowały – tak jak Szwajcarka Zoe Claessens, Belgijka Elke Vanhoof, Francuzka Manon Valentino, Amerykanka Payton Ridenour czy Rosjanki Natalia Afriemowa i Natalia Suworowa.

Rywalizacja męska również zapowiada się bardzo ciekawie. I tutaj nie zabraknie kompletu medalistów sprzed paru tygodni z Tokio – Nieka Kiemmanna, Kye’a Whyte’a oraz Carlosa Alberto Ramireza Yepesa. Porażkę, jak bez wątpienia był brak medalu, powetować sobie będą chcieli Francuzi – ich szanse rosną dzięki brakowi limitu zawodników na kraj, co pozwala dokoptować do Romaina Mahieu, Sylvaina Andre i Jorisa Daudet’a kilku innych zawodników, w tym Arthura Pilarda i Romaina Racine’a. Do grona faworytów zaliczyć należy także Szwajcarów, Davida Grafa i Simona Marquarta, a także rodaków mistrza olimpijskego – broniącego tytułu Twana van Gendta, Jorisa Harmsena czy młodego Ynze Oegemę.

Wraz z rywalizacją elity rozegrane zostaną zmagania juniorskie. W gronie zawodników i zawodniczek z roczników 2003 i 2004 zobaczymy m.in. Toniego Skrzypka i Davida Szella, którzy mocno swoją obecność w BMX-owym światku zaznaczali podczas tegorocznej rywalizacji w Pucharze Świata. Niestety, na starcie w Arnhem nie staną reprezentanci Polski.

NIEDZIELA – 22 SIERPNIA 2021

13:15 Mistrzostwa Świata, Arnhem, Holandia: ZAWODY 
*(o 19:00  w Eurosport 1 HD)