Ostatni krok po Mistrzostwo Świata! Finał Brazylia – Polska i mecz o 3. miejsce siatkarskich Mistrzostw Świata w Polsacie i TVP

Przed nami ostatni dzień i ostatnie dwa spotkania siatkarskich Mistrzostw Świata 2018. Po raz drugi z rzędu w meczu o złoto spotkają się Brazylijczycy i Polacy. Czy Biało-czerwoni powtórzą sukces sprzed 4 lata z Katowic? Siatkarze Brazylii i Polski aż […]

Siatkarze Brazylii i Polski aż 3-krotnie w ostatnich czterech Mistrzostwach Świata spotykali się w finale. W 2006 roku w Japonii górą byli Brazylijczycy, broniąc tytułu Mistrza Świata wywalczonego w 2002 roku, gdy pokonali Rosję. Również w 2010 roku to zawodnicy z Ameryki Południowej okazali się najlepsi, pokonując w Rzymie Kubę. Z kolei w 2014 roku Canarinhos nie sprostali Polakom, przegrywając w katowickim Spodku 1:3. Biało-czerwoni przerwali kapitalną serię Brazylijczyków trzech z rzędu zwycięstw w Mistrzostwach Świata.

Bez problemów I rundę przeszli Biało-czerwoni, którzy w Warnie stracili zaledwie trzy sety i zdobyli komplet 15 punktów. W tej fazie najtrudniejszymi rywalami byli Irańczycy i gospodarze. Polacy najpierw wygrali 3:0 z Azjatami, a później 3:1 z Bułgarami. Zdecydowanie słabiej wypadły dwa kolejne spotkania w Warnie w II fazie. Podopieczni Vitala Heynena rozpoczęli ją fatalnie. Polacy bez Michała Kubiaka zostali rozbici przez Argentynę i Francję. Jednak w decydującym pojedynku Biało-czerwoni pokonali Serbów. Tych samych Serbów, których pokonali zaledwie cztery dni później w Turynie w meczu 2. kolejki III fazy. Piątkowy mecz z Włochami dla nas zakończył się po pierwszym secie. Zwycięstwo 25:14 zapewniło Polakom 1. miejsce w grupie. Tym samym poznaliśmy kolejnego rywala. Amerykanie w ostatnich latach nam nie leżeli, ale w sobotni wieczór w Pala Alpitour udało się przełamać słabą serię z USA i po kapitalnym pojedynku pokonaliśmy Mistrzów Olimpijskich z Pekinu 3:2.

Brazylia w I fazie turnieju również grała w Bułgarii, w Ruse. Wydawało się, że najtrudniejszym rywalem będą Francuzi, ale to nie z nimi, a z Holandią zawodnicy Renana Dal Zotto przegrali jedyny jak dotąd mecz. Canarinhos mieli sporo szczęścia w II fazie, w której nie musieli mierzyć się z wymagającymi rywalami. Pewne zwycięstwa z Australią i Słowenią zapewniły im awans do kolejnej rundy. Po drodze było jeszcze 3:2 z Belgią. Od takiego wyniku też rozpoczęli III fazę, ale z dużo bardziej wymagającym rywalem – Rosją, odwracając wynik mecz ze stanu 0:2 na 3:2. W piątek w rezerwowym składzie pokonali rezerwowy skład USA, a w półfinale wygrali gładko 3:0 z Serbią.

Wcześniej, o 17.00 rozegrany zostanie mecz o 3. miejsce, w którym Serbowie zmierzą się z Amerykanami. Ekipa z Europy z ostatnich czterech meczów wygrała tylko jeden – z Włochami. W półfinale nie mieli szans w pojedynku z Brazylijczykami. Zdecydowanie bliżej finału była kadra USA, która prowadziła już 2:1 w 1/2 finału z Polską, ale przegrali dwa kolejne sety i główny faworyt do złota będzie musiał bić się tylko o brąz.

15:00 Mistrzostwa Świata, Turyn, Włochy – mecz o 3. miejsce: STUDIO na żywo
*(od 16:25 również w TVP 2 HD)
Polsat Sport HDIplasport.tvp.pl
Studio w Polsacie Sport: Jerzy Mielewski – Łukasz Kadziewicz, Wojciech Drzyzga (z Turynu)
Studio w TVP: Przemysław Babiarz – Grzegorz Ryś, Marcin Nowak, Witold Roman, Paweł Zagumny
Reporter w Polsacie Sport: Marcin Lepa
Reporterzy w TVP 2: Filip Czyszanowski, Aleksandra Rajewska
16:50 Mistrzostwa Świata, Turyn, Włochy – mecz o 3. miejsce: SERBIA – USA na żywo
Polsat Sport HDIplaTVP Sport HDsport.tvp.pl
Komentarz w Polsacie: Tomasz Swędrowski – Łukasz Kadziewicz (z Turynu)
Komentarz w TVP: Piotr Dębowski – Grzegorz Szymański (z Turynu)

19:30 Mistrzostwa Świata, Turyn, Włochy – Finał: STUDIO na żywo
*(od 20:05 również w TVP Sport HD)

Reporterzy w TVP: Filip Czyszanowski, Aleksandra Rajewska

21:05
Mistrzostwa Świata, Turyn, Włochy – Finał: BRAZYLIA – POLSKA na żywo
Polsat Sport HDTVP Sport HDIplasport.tvp.pl
Komentarz w Polsacie: Tomasz Swędrowski – Wojciech Drzyzga (z Turynu)

22:30
Mistrzostwa Świata, Turyn, Włochy – Finał: STUDIO na żywo
Polsat Sport HDIpla
Studio: Jerzy Mielewski – Łukasz Kadziewicz, Wojciech Drzyzga (z Turynu)
Reporter: Marcin Lepa

About Dawid Borucki

https://twitter.com/d_boruc, redaktor TakSięGra, sędzia WZPR, student politologii i dziennikarstwa (UAM Poznań)