Pierwsza kolejka Mistrzostw Świata Kobiet w TVP Sport

Już jutro rozpoczną się Mistrzostwa Świata Kobiet, które zostaną rozegrane we Francji. Na inaugurację turnieju gospodynie zmierzą się z ekipą Korei Południowej. Największym mundialowym sukcesem Francuzek jest 4. miejsce w 2011. roku. Teraz drużyna Trójkolorowych ma szansę na pobicie tego […]

Już jutro rozpoczną się Mistrzostwa Świata Kobiet, które zostaną rozegrane we Francji.

Na inaugurację turnieju gospodynie zmierzą się z ekipą Korei Południowej. Największym mundialowym sukcesem Francuzek jest 4. miejsce w 2011. roku. Teraz drużyna Trójkolorowych ma szansę na pobicie tego wyczynu przed własną publicznością. Dla Azjatek sam udział w tej imprezie jest sporym osiągnięciem.

W sobotę o 15:00 w grupie B Niemki zagrają z Chinkami. Piłkarki z Europy są wiceliderkami rankingu FIFA. Były obecne na wszystkich Mundialach i na każdym z nich dochodziły co najmniej do ćwierćfinału. W 2003 i 2007 roku udało im się zwyciężyć, a na poprzednich MŚ zajęły 4. miejsce. Teraz na pewno chcą liczyć się w walce o medale. Największym sukcesem azjatyckiej ekipy jest zdobycie srebrnego medalu na MŚ dwadzieścia lat temu. Teraz powtórzenie tego sukcesu wydaje się niemożliwe.O 18:00 Hiszpanki zmierzą się z piłkarkami z RPA. Żeńska reprezentacja z Półwyspu Iberyjskiego do tej pory nigdy nie zakwalfikowała się na Mistrzostwa Świata. Ostatni turniej dużej rangi, na której się pojawiła, to Mistrzostwa Europy w 1997 roku, na których zawodniczki La Furia Roja dotarły aż do półfinału. Dla zespołu z Afryki najbliższy mecz również będzie pierwszym na MŚ. Zobaczymy, która z drużyn lepiej poradzi sobie z presją związaną z grą na Mundialu. O 21:00 rozpocznie się starcie Norweżek z Nigeryjkami w ramach grupy B. Piłkarki ze Skandynawii regularnie występują na Mistrzostwach Świata, a w 1995 roku udało im się je wygrać. Na poprzednich jednak rozczarowały, odpadając już w 1/8 finału i teraz będą chciały ten wynik poprawić. Afrykanki również regularnie pojawiają się na tej imprezie, ale najczęściej kończą swój udział już na zmaganiach grupowych. Wydaje się, że to zawodniczki z Europy mają większe szanse na zdobycie kompletu punktów.

W niedzielę o 18:00 w spotkaniu grupy D zmierzą się reprezentacje Anglii i Szkocji. Pierwsza z nich zajmuje w rankingu FIFA 3. miejsce i jest jednym z faworytów tej imprezy. Angielki w 2007 i 2011 roku odpadały z Mundialu w ćwierćfinale, a cztery lata temu udało im się zdobyć brązowy medal. Teraz z pewnością ich apetyty są jeszcze większe. Szkotki to znacznie niżej notowana drużyna, dla której niedzielny występ będzie debiutem na Mistrzostwach Świata. Zdecydowanymi faworytkami tego wyspiarskiego pojedynku są bez wątpienia zawodniczki reprezentacji Anglii.

We wtorkowy poranek będzie można zobaczyć z odtworzenia dwa spotkania. W pierwszym z nich zmierzą się zespoły Argentyny i Japonii. Albicelestes do tej pory dwukrotnie występowały na Mundialu (2003,2007), w obu przypadkach kończąc swój udział na fazie grupowej. Największym ich sukcesem jest zwycięstwo w Copa America w 2006 roku. Azjatki były obecne na wszystkich Mistrzostwach Świata, a w ostatnich dwóch edycjach tego turnieju odnosiły wielkie sukcesy. W 2011 roku udało im się zwyciężyć, a cztery lata później zajęły drugie miejsce. Japonki mają zdecydowanie większe szanse na zwycięstwo niż ich rywalki. W drugim transmitowanym we wtorek meczu zagrają Kanadyjki i Kamerunki. Te pierwsze od 1995 roku występują na każdych MŚ. Ich największym mundialowym osiągnięciem jest 4. miejsce na turnieju 16 lat temu. Przed czterema laty dotarły one do ćwierćfinału, a ponadto bronią tytułu mistrzyń Ameryki Północnej. Zawodniczki z Czarnego Lądu tylko raz zagrały na Mundialu ( w 2015 roku), odpadając z tej imprezy w 1/8 finału. Poza tym piłkarki z Kamerunu od 2012 roku regularnie zdobywają medale Pucharu Narodów Afryki.

W środowy poranek czeka nas jeszcze jedna transmisja z odtworzenia. W spotkaniu grupy F Amerykanki zmierzą się z piłkarkami z Tajlandii. Pierwsze z nich są liderkami rankingu FIFA i bronią tytułu Mistrzyń Świata. Zawodniczki USA są bez wątpienia jednymi z głównych faworytów turnieju. Na początek czeka ich w teorii łatwe zadanie, bowiem Tajki to zespół notowany bardzo nisko.

PIĄTEK – 7 CZERWCA 2019

20:55 Mistrzostwa Świata Kobiet, Paryż Francja – grupa A: FRANCJA – KOREA POŁUDNIOWA na żywo
*(o 02:15  w TVP Sport HD)
sport.tvp.plTVP Sport HD
Komentarz: Adam Kotleszka

SOBOTA – 8 CZERWCA 2019

14:50 Mistrzostwa Świata Kobiet, Rennes, Francja – grupa B: NIEMCY – CHINY na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl
Komentarz: Tomasz Jasina

17:55 Mistrzostwa Świata Kobiet, Le Havre, Francja – grupa B: HISZPANIA – RPA na żywo
*(o 06:10  w TVP Sport HD)
sport.tvp.plTVP Sport HD
Komentarz: Adam Kotleszka

20:55 Mistrzostwa Świata Kobiet, Le Havre, Francja – grupa A: NORWEGIA – NIGERIA na żywo
*(o 01:45  w TVP Sport HD)
sport.tvp.plTVP Sport HD
Komentarz: Adam Kotleszka

NIEDZIELA – 9 CZERWCA 2019

17:50 Mistrzostwa Świata Kobiet, Nice, Francja – grupa D: ANGLIA – SZKOCJA na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl

WTOREK – 11 CZERWCA 2019

06:05 Mistrzostwa Świata Kobiet, Paryż, Francja – grupa D: ARGENTYNA – JAPONIA 
TVP Sport HD

08:10 
Mistrzostwa Świata Kobiet, Montpellier, Francja – grupa E: KANADA – KAMERUN 
TVP Sport HD

ŚRODA – 12 CZERWCA 2019

06:05 Mistrzostwa Świata Kobiet, Reims, Francja – grupa F: USA – TAJLANDIA 
TVP Sport HD

 

About Eryk Waniek

Pasjonat angielskiej piłki, Madridista od małego, oddany kibic Radomiaka, sympatyk Czarnych Radom.