Po dwóch miesiącach przerwy do gry wraca nasza ekstraklasa, w dodatku z nowym sponsorem tytularnym, czyli PKO.
Zaczynamy już dzisiaj o 18:00 w Gdyni, gdzie Arka podejmie Jagiellonię Białystok. Ekipa znad morza poprzedniego sezonu z pewnością nie zaliczy do udanych, ponieważ praktycznie do samego końca musiała walczyć o utrzymanie, a ostatecznie zajęła 13. miejsce w lidze z przewagą 2. punktów nad pierwszym spadkowiczem z Legnicy. Arkowcy nie wydali tego lata na wzmocnienia ani grosza, sprowadzając nowych zawodników za darmo. Są to w większości obcokrajowcy. Gdynię opuścili z kolei między innymi Luka Zarandia czy Michał Janota, na których Arka zarobiła 1,4 miliona euro. Białostoczczanie również zawiedli swoich kibiców w poprzedniej kampanii, zajmując 5. lokatę, przez co tym razem nie zagrają w eliminacjach do Ligi Europy. Podopieczni Ireneusza Mamrota występowali w finale Pucharu Polski, ale przegrali w dramatycznych okolicznościach z Lechią Gdańsk. Władze ekipy z Podlasia wydały na transfery 800. tysięcy euro, wydając je na Serba Ongjena Mudrinskiego i Hiszpana Juana Camarę. Największym osłabieniem Jagi jest odejście Arvydasa Novikovasa do Legii.
O 20:30 ŁKS Łódź podejmie na własnym boisku Lechię Gdańsk. Gospodarze wracają do PKO Ekstraklasy po 7. latach nieobecności. Ekipa prowadzona przez Kazimierza Moskala zajęła w poprzednim sezonie 2. miejsce w rozgrywkach Fortuna 1.Ligi. W okresie letnim nie doszło w niej do znaczących ruchów transferowych. Podopieczni Piotra Stokowca natomiast mają za sobą bardzo udaną kampanię 2018/19, którą zwieńczyli zdobyciem Pucharu Polski. W lidze z kolei zajęli 3. pozycję i niemalże do samego końca liczyli się w walce o mistrzostwo. Po sezonie wykupili z Greuther Furth Mario Malocę, a poza tym wzmocnili się zawodnikami takimi jak Maciej Gajos czy Żarko Udovicić. Szeregi gdańszczan opuścili za to Konrad Michalak, Michał Mak, Steven Vitoria, Rafał Janicki, Joao Nunes i Ariel Borysiuk. Już w czwartek ekipa znad morza rozpocznie walkę o Ligę Europy, którą rozpocznie od 2. rundy eliminacji dwumeczem z Broendby Kopenhaga.
W sobotę o 15:00 zobaczymy w akcji drugiego beniaminka- Raków Częstochowa, który w Bełchatowie podejmie Koronę Kielce. Zespół Marka Papszuna w cuglach wygrał rozgrywki zaplecza ekstraklasy, bardzo szybko zapewniając sobie awans do elity, do której wraca po 21. latach przerwy. Niestety piłkarze spod Jasnej Góry nie będą mogli występować na swoim stadionie, bowiem nie spełnia on wymogów licencyjnych. Częstochowianie dokonali kilku wzmocnień, ale nie są to raczej zawodnicy o dużych nazwiskach. Z klubu odeszło z kolei kilku graczy takich jak Rafał Figiel, Mateusz Zachara czy Lukas Duriska. Podopieczni Gino Lettieriego zaliczyli solidny sezon i zajęli ostatecznie 10. miejsce w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy. Szeregi „Scyzoryków” zasilili piłkarze znani z ekstraklasowych boisk tacy jak Michał Żyro, Michal Papadopoulos czy Daniel Dziwniel. Kielce opuścili między innymi grający tu dosyć sporo Ken Kallaste oraz Bartosz Rymaniak czy najlepszy strzelec drużyny Elia Soriano.
O 17:30 Wisła Kraków podejmie Śląsk Wrocław. Dla „Białej Gwiazdy” poprzedni sezon był bardzo trudny, ponieważ znalazła się nad przepaścią, ale ostatecznie dzięki walce wielu osób o klub udało się go uratować przed wycofaniem z rozgrywek. Ostatecznie ekipa spod Wawela wystąpiła w rundzie wiosennej i choć zaczęła ją obiecująco, to zupełnie niespodziewanie zagrała w grupie spadkowej. Sytuacja finansowa krakowskiej drużyny wciąż nie jest zbyt dobra, ale wystarczająca, żeby przygotować się do długiej jesieni na polskich boiskach. Wiślacy pozyskali za darmo bardzo wartościowych graczy takich jak Michał Mak czy Rafał Janicki (obu z Lechii Gdańsk). Do tego przy Reymonta będą występowali David Niepsuj oraz Brazylijczyk Jean Carlos Silva. Bardzo ważną informacją dla kibiców „Białej Gwiazdy” jest pozostanie w klubie Jakuba Błaszczykowskiego. Martwi ich jednak na pewno odejście Rafała Pietrzaka czy Marko Kolara. Dla drużyny z Wrocławia poprzednia kampania również była wyjątkowo nieudana. Piłkarze Śląska praktycznie do samego końca rozgrywek nie byli pewni utrzymania, ale koniec końców zajęli miejsce nr 12.
O 20:00 rozpocznie się pojedynek Piasta Gliwice z Lechem Poznań. Gospodarze sprawili w zeszłym sezonie ogromną niespodziankę, zdobywając mistrzostwo kraju, ale kampanię 2019/20 rozpoczęli słabo, przegrywając w meczu o Superpuchar Polski z Lechią i odpadając już w 1. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów z BATE Borysów pomimo tego, że awans do kolejnej fazy był na wyciągnięcie ręki. Ekipa Waldemara Fornalika chce się zrehabilitować i dobrze wejść w rozgrywki ligowe. Na Śląsk w letnim okienku transferowym przybyli zawodnicy tacy jak Sebastian Milewski czy Bartosz Rymaniak. Gliwice opuścili za to Michal Papadopoulos, Aleksander Sedlar czy Michał Mak. Dla „Kolejorza” poprzedni sezon był wręcz fatalny, bowiem poznaniacy skończyli go dopiero na 8. miejscu, ledwo kwalfikując się do grupy mistrzowskiej. W lecie doszło do przebudowy zespołu, Lech wydał na transfery 1,6 miliona euro, stawiając na zawodników zagranicznych. Ze stolicą Wielkopolski pożegnali się za to grający tu od dłuższego czasu Maciej Gajos, Łukasz Trałka i Jasmin Burić, a także Matus Putnocky czy Nikola Vujadinović. Liczymy na ciekawe spotkanie, a przy tym warto dodać, że to właśnie zwycięstwo nad Lechem w ostatniej kolejce dało mistrzostwo podopiecznym Waldemara Fornalika, więc teraz ekipa Dariusza Żurawia liczy na udany rewanż.
W niedzielę o 15:00 Zagłębie Lubin zagra z Cracovią. Obie drużyny kampanię 2018/19 mogą zaliczyć do udanych. „Miedziowi” zajęli ostatecznie 6. miejsce w lidze, a „Pasy” 4. Gospodarze pozyskali znanego z występów w Piaście Gliwice Saszę Żivca, a ponadto z wypożyczeń powróciło kilku perspektywicznych młodych graczy, między innymi Serfain Szota. Ekipę z Krakowa natomiast wzmocnili Lukas Hrosso, Kamil Pestka, Rafael Lopes, David Jablonsky czy Pelle van Amersfoort (wszyscy na zasadzie wolnego transferu). Podopieczni Michała Probierza wczoraj odpadli z eliminacji Ligi Europy, ulegając w dwumeczu słowackiej Dunajskiej Stredzie.
O 17:30 Legia Warszawa podejmie na Łazienkowskiej Pogoń Szczecin. Dla drużyny ze stolicy poprzedni sezon był wielkim rozczarowaniem, bowiem nie zdobyła ona mistrzostwa kraju po trzech latach dominacji. W związku z tym w stolicy doszło do kilku ciekawych ruchów transferowych. „Wojskowych” wzmocnili piłkarze tacy jak Walerian Gwilia, Arvydas Novikovas czy Ivan Obradović. Ponadto z wypożyczenia wrócił Tomasz Jodłowiec, który zaliczył bardzo dobry sezon w barwach Piasta Gliwice, z którym sięgnął po mistrzostwo Polski. Legia pożegnała się za to z doświadczonymi zawodnikami: Arkadiuszem Malarzem, Michałem Kucharczykiem, Miroslavem Radoviciem i Kasprem Hamalainenem. „Portowcy” solidnie spisywali się w poprzedniej kampanii, zajmując ostatecznie 7. miejsce w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy. Drużyna z zachodu Polski wydała na transfery 250 tysięcy euro, a najciekawszym wzmocnieniem wydaje się być Igor Łasicki. Ekipę Kosty Runjaicia opuścili z kolei między innymi Łukasz Załuska, David Niepsuj, Jarosław Fojut czy Spas Delev. Zespół z Łazienkowskiej zapewnił sobie wczoraj awans do 2. rundy eliminacji Ligi Europy, wygrywając z gibraltarskim College Europa FC 3-0 i teraz chce rozpocząć marsz po triumf na krajowym podwórku w sezonie 2019/20.
W poniedziałek pierwszą serię gier PKO Ekstraklasy zakończy starcie Wisły Płock z Górnikiem Zabrze. „Nafciarze” w poprzedniej kampanii do ostatniej kolejki bili się o utrzymanie, które w ostatniej kolejce zapewnił im bezbramkowy remis ze zdegradowanym Zagłębiem Sosnowiec. Ich szeregi zasilili w lecie Jarosław Fojut, Michał Marcjanik czy Jakub Rzeźniczak. Płock opuścili natomiast między innymi Ariel Borysiuk, Nico Varela i Semir Stilić. Dla zabrzan poprzedni sezon był dość spokojny i koniec końców skończyli go na 11. miejscu w tabeli. Teraz z pewnością o powtórzeniu wyczynu z sezonu 2017/18, kiedy to znaleźli się tuż za podium. Na Śląsk trafili Dawid Kudła, a także ciekawi piłkarze z zagranicy oraz kilku młodych graczy. Z Zabrzem pożegnali się natomiast Dani Suarez, Walerian Gwilia czy Szymon Żurkowski. Zapowiada się wyrównany mecz.
PIĄTEK – 19 LIPCA 2019
17:55 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: ARKA GDYNIA – JAGIELLONIA BIAŁYSTOK
Komentarz: Bartosz Gleń – Wojciech Jagoda (z Gdyni)
20:25 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: ŁKS ŁÓDŹ – LECHIA GDAŃSK
Komentarz: Marcin Rosłoń – Grzegorz Mielcarski (z Łodzi)
SOBOTA – 20 LIPCA 2019
14:55 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: RAKÓW CZĘSTOCHOWA – KORONA KIELCE
Komentarz: Adam Marchliński – Maciej Murawski (z Bełchatowa)
17:25 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: WISŁA KRAKÓW – ŚLĄSK WROCŁAW
Komentarz w Canal+: Tomasz Ćwiąkała – Grzegorz Mielcarski (z Krakowa)
Komentarz w TVP Sport: Michał Zawacki – Andrzej Strejlau (z Krakowa)
19:55 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: PIAST GLIWICE – LECH POZNAŃ
Komentarz: Przemysław Pełka – Kamil Kosowski (z Gliwic)
NIEDZIELA – 21 LIPCA 2019
14:55 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN – CRACOVIA
Komentarz: Robert Skrzyński – Maciej Murawski (z Lubina)
17:25 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: LEGIA WARSZAWA – POGOŃ SZCZECIN
Komentarz: Rafał Wolski – Kazimierz Węgrzyn (z Warszawy)
PONIEDZIAŁEK – 22 LIPCA 2019
17:55 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: WISŁA PŁOCK – GÓRNIK ZABRZE
Pasjonat angielskiej piłki, Madridista od małego, oddany kibic Radomiaka, sympatyk Czarnych Radom.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.