Piłka nożna mężczyzn na igrzyskach olimpijskich w Tokio

fot.

Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie startują za 3. dni, ale turniej piłkarski jak to zwykle na tej imprezie bywa rusza nieco wcześniej. Pierwsze mecze zostaną rozegrane już w czwartek.

Jako pierwsi (o 9.30) na boisko wybiegną piłkarze reprezentacji Hiszpanii i Egiptu. Obu drużyn zabrakło na turnieju rozegranym w 2016 roku, więc z pewnością mają dużą motywację do dobrego występu. Oczywiście większe szanse na osiągnięcie sukcesu mają podopieczni Luisa De La Fuente. W kadrze La Furia Roja na IO znaleźli się tacy piłkarze jak Eric Garcia, Pau Torres, Dani Olmo czy Marco Asensio, który cały czas szuka swojej optymalnej dyspozycji, której nie może odnaleźć od powrotu po zerwaniu więzadeł krzyżowych w kolanie. W swojej historii występów na Igrzyskach hiszpanie zdobyli jeden złoty medal (1992.) i dwa srebrne (1920. i 2000.). Faworytem tego spotkania są bez wątpienia zawodnicy z Europy.

O 10:20 rozpocznie się pojedynek Meksyku z Francją. Na poprzednim turnieju olimpijskim spośród tych drużyn występowała ta z Ameryki Południowej. Nie udało jej się jednak wyjść z grupy pomimo zdobycia 4. punktów. Lepsze okazały się wówczas reprezentacje Korei Południowej i Niemiec. W 2012. roku z kolei Meksykanie sięgneli po tytuł, pokonując w finale faworyzowaną Brazylię. Les Blues ostatni raz w IO brali udział w 1996 roku kiedy to odpadli w ćwierćfinale z Hiszpanią. Po tylu latach przerwy bez wątpienia liczą na dobry występ. Będą również chcieli pomścić słaby występ reprezentacji narodowej na Euro 2020, którego Francuzi byli faworytami, a odpadli już w 1/8 finału. W składzie ekipy aktualnych Mistrzów Świata pojawią się Eduardo Camavinga, Florian Thauvin czy Andre-Pierre Gignac. Przed nami ciekawy pojedynek.

O 12:20 zmierzą się Argentyna i Australia. Drużyna Albicelestes pojawiła się na turnieju rozgrywanym 5. lat temu, ale niespodziewanie dała się wyprzedzić Hondurasowi i zajęła 3. miejsce w swojej grupie. Reprezentacja z Ameryki Południowej będzie uskrzydlona występem swoich starszych kolegów na Copa America, które wygrali. Do Tokio nie jadą jednak znani gracze, więc z pewnością Argentyńczycy nie znajdują się w gronie faworytów do medalu. Co ciekawe, oba zespoły mierzyły się ze sobą na IO w 2008 roku i wówczas po golu Ezequiela Lavezziego Albicelestes triumfowali 1-0, podobnie jak w spotkaniu finałowym z Nigerią.

O 13:30 rozpocznie się mecz Brazylii z Niemcami, która zapowiada się ciekawie, bowiem zagrają ze sobą złoci i srebrni medaliści turnieju sprzed 5. lat. W ówczesnym finale padł remis 1-1, a w serii jedenastek lepsi okazali się Canarinhos, wygrywając 5-4. Nasi zachodni sąsiedzi bez wątpienia pałają żądzą rewanżu za tamto starcie. Cztery lata wcześniej reprezentacja z Ameryki Południowej przegrała w decydującej potyczce z Meksykiem 1-2. Jak zawsze będzie ona liczyła się w walce o najwyższe cele, a mają jej w tym pomóc zawodnicy tacy jak Dani Alves, Malcom czy Diego Carlos. Niemcy z kolei mogli liczyć chociażby na Maximiliana Arnolda, Nadiema Amiriego czy Maxa Kruse. Zapowiada się bardzo interesujący mecz.

Typ redakcji na zwycięzcę turnieju : Hiszpania

CZWARTEK – 22 LIPCA 2021

09:20 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Sapporo, Japonia – grupa C: HISZPANIA – EGIPT 
*(o 15:30  w Eurosport 1 HD)

09:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Kashima, Japonia – grupa B: NOWA ZELANDIA – KOREA POŁUDNIOWA 

10:00 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia – grupa A: MEKSYK – FRANCJA 

10:20 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Yokohama, Japonia – grupa D: WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ – ARABIA SAUDYJSKA 

12:20 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Sapporo, Japonia – grupa C: ARGENTYNA – AUSTRALIA 
*(o 16:30  w Eurosport 1 HD)


12:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia – grupa A: JAPONIA – RPA 


12:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Kashima, Japonia – grupa B: HONDURAS – RUMUNIA 

13:30 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Yokohama, Japonia – grupa D: BRAZYLIA – NIEMCY 

Komentarz w Radio Gol 2: Marceli Korytek