Pierwszy weekend nowego roku z La Liga. 18. kolejka w Eleven Sports

Po świąteczno-noworocznej przerwie do gry wraca La Liga. Już w pierwszy weekend nowego roku czekają nas derbowe starcia. Kto najlepiej wejdzie w 2018 rok? Ligową rywalizację rozpoczną małe Derby Madrytu. Atletico Madryt bardzo dobrze spisywało się jesienią minionego roku. Podopieczni Diego […]

Po świąteczno-noworocznej przerwie do gry wraca La Liga. Już w pierwszy weekend nowego roku czekają nas derbowe starcia. Kto najlepiej wejdzie w 2018 rok?

Ligową rywalizację rozpoczną małe Derby Madrytu. Atletico Madryt bardzo dobrze spisywało się jesienią minionego roku. Podopieczni Diego Simeone przegrali dopiero w ostatniej kolejce, gdy pokonał ich Espanyol. Dobry sezon notuje również Getafe. Beniaminek rozgrywek jest na 8. miejscu. Wysokie miejsce zawdzięczają głównie spotkaniom przed własną publicznością, gdzie nie przegrali od połowy października. Słabiej wyglądają na wyjazdach. Po nieudanej końcówce minionego roku, podnieść chce się Valencia. „Nietoperze” utrzymują się na podium La Liga. Jednak tylko jedna wygrana w pięciu ostatnich pojedynkach sprawiła, że ekipa z Mestalla traci coraz więcej punktów do lidera. Nieźle prezentuje się Girona, która w drugiej połowie rundy spisuje się zdecydowanie lepiej niż na początku sezonu. W grudniu przydarzyły się jednak dwie dość niespodziewane porażki – z ostatnim wówczas Alaves i z Eibar aż 1:4.

Wydaje się, że dość proste zadanie czeka Eibar, które po kapitalnej końcówce roku awansowało na 7. lokatę. Ekipa z Ipurua nie przegrała ostatnich sześciu meczów. W sobotę będzie duża szansa na przedłużenie tej serii, ponieważ zagrają na wyjeździe z UD Las Palmas. Gospodarze spisują się bardzo słabo i zamykają ligową tabelę. Wieczór zwieńczy starcie odwiecznych rywali w Andaluzji. Sevilla spisuje się dość przeciętnie. Mimo to, wygraną w derbowym pojedynku może poprawić ich miejsce w tabeli. Mają tylko 2 punkty straty do Realu Madryt. Pojedynek z Betisem będzie również szansą na przerwanie słabszej serii na koniec minionego roku, gdy w trzech meczach zdobyli tylko punkt. Jeszcze słabiej spisuje się zespół z Benito Villamarin, którzy zajmują 14. miejsce. W ostatnich 11. ligowych spotkaniach wygrał tylko 2-krotnie.

W niedzielne popołudnie CD Leganes zmierzy się z Realem Sociedad. Obie drużyny plasują się w środku tabeli, a dzielą je zaledwie dwa punkty. Ekipa z przedmieść Madrytu ma jedno spotkanie zaległe, ale rywalem w nim będzie Real Madryt. Dla ekipy z San Sebastian nadal celem pozostaje awans do rozgrywek europejskich w kolejnym sezonie. Trzy punkty powinna zdobyć Barcelona, która podejmie Levante. Gospodarze zajmują pozycję lidera i po wygranej z Realem Madryt jeszcze bardziej wzrosła ich pewność siebie. Z kolei beniaminek z Walencji po udanej inauguracji sezonu, wygląda coraz słabiej. Teraz ma tylko 3 „oczka” przewagi nad strefą spadkową.

Mieszane uczucia na pewno mają kibice Athletic Club. Baskowie zawodzą w tym sezonie, ale ostatnie mecze wyglądały w ich wykonaniu lepiej. Nadal jednak zespół z Bilbao jest daleko od osiągnięcia celu, jakim były europejskie puchary. Strata do miejsca dającego grę w Lidze Europy jest jednak niewielka. Już w niedzielę mogą ją zniwelować, ale potrzebują wygranej z CD Alaves. Ubiegłoroczny finalista Pucharu Hiszpanii i jedna z rewelacji La Liga, tym razem spisuje się słabo. Zajmuje miejsce tuż nad strefą spadkową. Łatwiejsze zadanie czeka VillarrealReal Madryt. Los Amarillos podejmą na własnym stadionie będące w strefie spadkowej Deportivo La Coruna. Strata punktów przez gospodarzy będzie sporą niespodzianką. Podobnie rzecz ma się w przypadku Królewskich, których czeka wizyta na Estadio Balaidos. Celta Vigo w czwartek w Pucharze Króla zmierzy się z Barceloną, a już trzy dni później czeka ich kolejne starcie z wymagającym rywalem. Real musi gonić czołówkę, ponieważ niemal na półmetku rywalizacji ma ogromną stratę do Dumy Katalonii. Również rywal zza miedzy jest przed nimi. Atletico ma o 5 „oczek” więcej.

Kolejkę zakończy poniedziałkowe starcie na La Rosaleda. Malaga jest przedostatnia z zaledwie 11. punktami na koncie. Niewiele lepiej radzi sobie Espanyol, który mimo 20. „oczek” jest dopiero 16. W ostatniej kolejce gospodarze przegrali ważny mecz z Alaves, a więc z inną drużyną zagrożoną spadkiem, a ekipa z Katalonii pokonała sensacyjnie Atletico.

18:15 La Liga Santander – 18. kolejka: STUDIO na żywo

18:25 La Liga Santander – 18. kolejka: VILLARREAL CF – DEPORTIVO LA CORUNA na żywo

18:25 La Liga Santander – 18. kolejka: ATHLETIC CLUB – CD ALAVES na żywo

20:40 La Liga Santander – 18. kolejka: CELTA VIGO – REAL MADRYT na żywo

22:45 La Liga Santander – 18. kolejka: STUDIO na żywo

PONIEDZIAŁEK – 8 STYCZNIA 2018

20:55 La Liga Santander – 18. kolejka: MALAGA CF – RCD ESPANYOL na żywo

About Dawid Borucki

https://twitter.com/d_boruc, redaktor TakSięGra, sędzia WZPR, student politologii i dziennikarstwa (UAM Poznań)