Podsumowanie roku 2016 – część I

blank
fot.

Za nami pełen sportowych emocji rok 2016. Postanowiliśmy przypomnieć, co działo się przez ostatnie 12 miesięcy w sportowej telewizji w Polsce. Zapraszamy na pierwszą część podsumowania.

Jeszcze w grudniu 2015 roku Telewizja Polska nabyła prawa do siatkarskich turniejów kwalifikacyjnych do Igrzyska Olimpijskich 2016, które w styczniu odbyły się w Berlinie i Ankarze. Zarówno w Niemczech, jak i w Turcji wystąpiły nasze reprezentacje. Męską kadrę mogliśmy oglądać w TVP Sport, ale również w TVP 1 i TVP 2 z komentarzem Piotra Dębowskiego i Radosława Panasa prosto z berlińskiej Max-Schmeling Halle. Z kolei żeński zespół kibice mogli obejrzeć w TVP Sport, a komentowali Jacek Laskowski z Witoldem Romanem bądź Martą Wójcik. Również w styczniu Polsat Sport nabył prawa na najbliższe trzy sezony do piłkarskiego Pucharu Włoch, a także zadebiutowało World Series of Boxing. Najważniejszą imprezą stycznia były jednak Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej, które rozegrane zostały w Polsce. Sportowe stacje Polsatu pokazały wszystkie mecze czempionatu, a spotkania „Biało-Czerwonych” i finał transmitowane były na głównym kanale. Najważniejsze spotkania komentowali Tomasz Włodarczyk i Wojciech Nowiński. Z kolei Eleven Sports pozyskało prawa do żużlowej Elite League. Nie spali także przedstawiciele SportKlubu, który pozyskał prawa do piłkarskiego Pucharu SzkocjiCopa Libertadores oraz koszykarskiej ligi tureckiej.

W lutym brakowało imprez najwyższej rangi. Dużo emocji wzbudziła walka Krzysztofa Zimnocha z Mikiem Mollo przegrana przez Polaka, a transmitowana przez Polsat Sport i Polsat. Aktywne było Eleven, które transmitowało jubileuszowe, bo 50. Super Bowl, ale przede wszystkim „11” nabyła prawa do eliminacji Mistrzostw Świata w strefie CONMEBOL oraz Formuły 1, która po blisko dekadzie opuściła Polsat. Z kolei TVP Sport transmitowało udany początek polskich hokeistów w eliminacjach Igrzysk Olimpijskich 2018.

TVP Sport rozpoczęło miesiąc od tenisowego meczu Polska – Argentyna w 1/8 finału Pucharu Davisa, a później wspólnie z Eurosportem transmitowało z Portland Halowe Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata. Wieczorne sesje pokazywała także Jedynka. Natomiast Eleven rozszerzyło swoją ofertę o piłkarską ligę brazylijską, a na antenie Eleven Sports zadebiutowała Formuła 1. Polsat Sport natomiast transmitował – nieudany niestety – turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich piłkarek ręcznych. W Astrachaniu nasze zawodniczki pożegnały się z marzeniami o Rio de Janeiro. Mecze „Biało-czerwonych” komentowali Szymon Rojek i Wojciech Nowiński.

Kwiecień był bardzo istotnym miesiącem dla Telewizji Polskiej, która nabyła prawa do transmisji spotkań Reprezentacji Polski w eliminacjach Mistrzostw Europy 2020 i Mistrzostw Świata 2022, Ligi Narodów 2018/2019 i 2020/2021, turnieju finałowego Euro 2020, ale także 11. spotkań, w tym wszystkich meczów „Biało-Czerwonych” Euro 2016 na zasadzie sublicencji od Polsatu. Ponadto TVP na swoim sportowym kanale pokazała hokejowe Mistrzostwa Świata dywizji 1A. Mecz otwarcia Polska – Włochy transmitowała także Jedynka. Sporo emocji zagościło na sportowych antenach Polsatu. Oprócz pierwszej obrony mistrzowskiego pasa przez Krzysztofa Głowackiego, obejrzeć mogliśmy turnieje Final Four siatkarskiej Ligi Mistrzyń w Montichiari i Ligi Mistrzów w Krakowie, ale przede wszystkim turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich piłkarzy ręcznych, który rozgrywany był w Ergo Arenie, a wygrali nasi szczypiorniści. Podobnie jak podczas styczniowego Euro, mecze naszego zespołu komentowała para Włodarczyk – Nowiński. Abonenci Cyfrowego Polsatu otrzymali także długo wyczekiwaną informację – 15 kwietnia do oferty dołączyły kanały Eleven Sports Network.

Maj to czas finałowych rozstrzygnięć w krajowych i europejskich pucharach oraz ligach. Zaczęło się od Pucharu Polski, który 2 maja ponownie rozegrany został na Stadionie Narodowym w Warszawie. Spotkanie w Polsacie Sport i Polsacie komentowali Mateusz Borek i Waldemar Prusik. Na antenie Polsatu Sport można było także obejrzeć finał kobiecego Pucharu Polski, a Polsat Sport Extra transmitował ostatnie starcie Pucharu Włoch. Finał Copa del Rey pokazało Canal+ Sport, które przejęło prawa do turnieju od Telewizji Polskiej. Ta z kolei transmitowała Puchar Niemiec, a finałowe starcie w Berlinie między Bayernem Monachium a Borussią Dortmund można było obejrzeć w TVP 1. Puchar Anglii zagościł na antenach Eleven. Jeżeli chodzi o europejskie puchary to finał Ligi Europy transmitowały aż trzy stacje – Canal+, Eurosport 1 i TVP 2, co było wynikiem trójstronnej umowy. Spotkanie komentowali Przemysław Pełka i Kazimierz Węgrzyn, Julian Kowalski i Maciej Żurawski oraz Jacek Laskowski i Jacek Magiera. Natomiast finał Ligi Mistrzów po raz kolejny pokazało Canal+, a także – na zasadzie sublicencji – TVP 1. Tutaj w rolę komentatorów wcielili się Rafał Wolski i Grzegorz Mielcarski oraz Dariusz Szpakowski i Marcin Żewłakow. Ponadto TVP Sport transmitowało hokejowe Mistrzostwa Świata Elity. TVP nabyła także od UCI 8-letni pakiet kolarski. Pod koniec maja odbył się turniej finałowy EHF Champions League, który wygrali szczypiorniści VIVE Tauronu Kielce. Spotkania można było obejrzeć na antenach Eleven i Eleven Sport z komentarzem Michała Wszołka i Michała Świrkuli oraz Canal+ Sport, gdzie komentowali Robert Skrzyński, Krzysztof Bandych, Jacek Będzikowski i Michał Matysik.

W maju i czerwcu poznaliśmy także finalistów Igrzysk Olimpijskich w turniejach siatkarskich. Najpierw w Japonii walczyły panie, a następnie panowie, a wśród nich Polacy, których do Rio „wprowadził” Tomasz Swędrowski. Oba turnieje można było obejrzeć na sportowych antenach Polsatu, który przygotowywał się do drugiej bardzo ważnej imprezy w roku 2016 zaraz po Euro w piłce ręcznej. „Słoneczna” stacja była głównym nadawcą piłkarskich Mistrzostw Europy 2016 we Francji. Wszystkie spotkania transmitowane były na specjalnie utworzonych kanałach Pay-Per-View – Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3. Dodatkowo 24 mecze pokazywane były na kanale Polsat Sport oraz w otwartym Polsacie. Do Francji poleciała 4-osobowa ekipa komentatorów: Mateusz Borek, Cezary Kowalski, Tomasz Włodarczyk i Piotr Przybysz, który dołączył do zespołu w połowie fazy grupowej. Wspomagali ich eksperci: Włodzimierz Lubański, Tomasz Hajto, Czesław Michniewicz i Jacek Ziober. Oprócz nich, Euro we Francji obsługiwali także Jerzy Mielewski – jako prowadzący studio, Roman Kołtoń – ekspert podczas studia oraz Marcin Lepa, Marcin Feddek, Sebastian Staszewski i Piotr Świerczewski w roli reporterów. Jedenaście spotkań Euro 2016 w TVP komentowali Dariusz Szpakowski, Jacek Laskowski, Maciej Iwański, Andrzej Juskowiak i Marcin Żewłakow. Dodatkowo komentatorzy Telewizji Polskiej obsługiwali w tym czasie Copa America Centenario, które rozgrywane było w Stanach Zjednoczonych. Na antenach Polsatu kibice mogli podziwiać m.in. siatkarki podczas World Grand Prix oraz siatkarzy w Lidze Światowej. W czerwcu odbyła się także kolejna edycja 24-godzinnego wyścigu Le Mans transmitowana po raz kolejny przez Eurosport.

Euro 2016 było olbrzymim wyzwaniem logistycznym i redakcyjnym. Maksymalna mobilizacja i determinacja w działaniu pozwoliła nam sprostać wyzwaniu, choć mieliśmy zaledwie pięć tygodni na przygotowania. Partner, od którego pozyskaliśmy prawa, mógł rozłożyć ten proces na cztery lata. Chcieliśmy pokazać najważniejsze mecze Euro 2016, atmosferę wielkiego wydarzenia i kulisy Reprezentacji Polski jak największej liczbie widzów w jak najlepszy sposób. Było to tym trudniejsze, że jednocześnie byliśmy na ostatniej prostej przygotowań do kolejnej dużej imprezy – Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Cieszymy się, że efekty naszej pracy doceniło tak wielu Polaków, o czym świadczą wyniki telemetryczne Euro 2016. To potwierdza, że widzowie chcą oglądać wielkie wydarzenia sportowe na antenach Telewizji Polskiej

– podsumowuje piłkarskie Mistrzostwa Europy we Francji Marek Szkolnikowski, wicedyrektor TVP Sport