Żelisław Żyżyński

Żelisław Żyżyński – polski dziennikarz sportowy. Urodził się 21 września 1977 roku w Łodzi. Obecnie pracuje w redakcji sportowej nc+.

Żelisław Żyżyński

Życie prywatne
Żelisław Żyżyński ukończył, słynące z wychowywania olimpijczyków w przedmiotach ścisłych, najstarsze w Łodzi I LO im. Mikołaja Kopernika.W 2001 roku ukończył Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne na Wydziale Ekonomiczno – Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Przez jeden sezon kopał piłkę w juniorach Startu Łódź, ale po urazie kolana uznał, że lepiej zostać dziennikarzem sportowym. W latach 2010-2012 prowadził zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim: warsztaty z dziennikarstwa prasowego. Pełnił obowiązki szefa biura prasowego podczas trzech Final Four Ligi Mistrzów siatkarzy: w 2008, 2010 i 2012 roku. Biegle zna angielski i niemiecki, rosyjski komunikatywnie, hiszpański – coraz lepiej. Kocha góry (najbardziej Bieszczady), uwielbia też podróżować i jeździć na nartach, które pierwszy raz ojciec przypiął mu, gdy miał półtora roku. Europę zna doskonale, świetnie wspomina też wyjazdy do byłych republik Związku Radzieckiego. W 2012 roku podróż do Afryki zwieńczył zdobyciem Kilimandżaro wraz z przyszłą małżonką. W 2013 roku najciekawsza była trzytygodniowa włóczęga po Peru.

Ciekawostki
Popularny program „Lato z Radiem” tworząc podczas jednego z wakacyjnych konkursów „Alfabet Polaków” uznał go ostatnim Polakiem w alfabecie. Co jest zresztą dla niego powodem do dużej satysfakcji. Brał też udział w polsatowskim teleturnieju „Awantura o kasę”.

Początki kariery dziennikarskiej
Żelisław Żyżyńki w 1994 roku zadebiutował na łamach ogólnopolskiego krakowskiego Tempa, w którym zaliczył także dwa miesięczne, wakacyjne staże w czasach licealnych. Tam miał okazję współpracować z czołówką polskich dziennikarzy. Jego mentorem i wychowawcą dziennikarskim był legendarny red. Zbigniew Wojciechowski, z którym współpracował aż do jego śmierci. Uważa się za szczęściarza, że poznał jeszcze taką starą szkołę dziennikarską, której dziś brakuje. Pierwszą wielką przygodą dziennikarską była delegacja z ramienia Tempa do Kopenhagi na mecz Broendby – Widzew, który zapewnił Łodzianom grę w Lidze Mistrzów. Będąc na pierwszym roku studiów otrzymał etat w „Przeglądzie Sportowym”, gdzie pracował do 2006 roku, obsługując m.in. mecze piłkarskiej reprezentacji Polski, liczne spotkania pucharowe siatkarskie i piłkarskie, Puchar Konfederacji w 2005 roku. W 2006 roku był w grupie dziennikarzy, która tworzyła wydawany przez Axel Springer Polska „Dziennik – Polska Europa Świat”. Równocześnie pisał też dla Faktu, a po kupnie przez ASP Przeglądu Sportowego do trzech gazet. Obsługiwał m.in. z Pekinu Igrzyska Olimpijskie w 2008 r, z Japonii mistrzostwa świata w siatkówce w 2006 roku, a także liczne mecze piłkarskiej reprezentacji Polski. Teksty o piłce ligowej ligowej sprawiły, że regularnie zaczął pojawiać się jako gość Andrzeja Twarowskiego w kultowej Lidze+.

Canal+ / nc+ (2008 – obecnie)
Żelisław Żyżyński na poważnie zadebiutował w Canal+ w 2008 roku – wówczas jako reporter, zaledwie 3 dni po powrocie z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Wtedy współpracował jeszcze z Przeglądem Sportowym. Obecnie komentuje mecze ligi polskiej i prowadzi na przemian z Cezarym Olbrychtem „Super Piątek”. Jest także gospodarzem programów studyjnych poświęconych Lidze Mistrzów, Lidze Europy – miał okazję prowadzić też studia wyjazdowe ze stadionów: m.in. z finału LE w Turynie w 2014 r. Pracuje jako reporter podczas meczów Ekstraklasy i Ligi Europy. Miał też okazję robić pierwsze wywiady z ringu, na żywo, po transmitowanej przez Canal+ gali Adamek – Kliczko. Od października 2017 roku objął schedę po Krzyśku Marciniaku i został prowadzącym poniedziałkowego magazynu „Ekstraklasa po godzinach”. W nc+ relacjonuje także spotkania siatkarskie.


 foto: Zygmunt Wiśniewski (16/04/2016 z meczu Korona Kielce - Śląsk Wrocław)