Polska dała radę! Podsumowanie wrześniowych meczy eliminacyjnych

blank
fot.

Za nami kolejne tydzień reprezentacyjny. Eliminacje do przyszłorocznego mundialu weszły już więc w decydującą fazę. Co zmieniły wrześniowe mecze?

Polska grupa najbardziej wyrównaną!

Co jak co ale to właśnie w grupie I różnice pomiędzy czołowymi drużynami są najmniejsze! Jak do tego doszło? 2 września w meczu na dole tabeli Andora pokonała 2-0 San Marino. Ten mecz miał jednak najmniejszy wpływ na sytuację w grupie. Anglicy rozgromili w Budapeszcie Węgrów aż 0-4. Co dla nas było dobrym wynikiem w kontekście bezpośredniej rywalizacji z nimi. Polacy na początku zgrupowania mierzyli się z Albańczykami. O tym meczu można powiedzieć tylko jedno – styl swoje a wynik swoje. Do gry Biało-Czerwonych można było mieć trochę zastrzeżeń, ale wynik 4-1 mógł mimo wszystko cieszyć.

Trzy dni później Anglicy wykonali swój obowiązek i ograli Andorę 4-0. W Tiranie Albańczycy ograli Węgrów 1-0. W Serravalle Polacy pewnie wygrali z San Marino. Na plus była na pewno pierwsza połowa. Druga wyglądała już słabiej, a wynik 0-4 z pierwszej odsłony spotkania najwidoczniej zbytnio rozluźnił Biało-Czerwonych. Rozluźnił ich aż do tego stopnia, że gracze San Marino zdołali wbić jedną bramkę.

Na zakończenie zgrupowania Węgrzy zapunktowali 2-1 z Andorą. Albańczycy pokonali 5-0 San Marino. Na Stadionie Narodowym Polacy mierzyli się z Anglikami. Biało-Czerwoni przyzwyczaili do tego, że w spotkaniach ze światową czołówką potrafią się zmobilizować i zagrać najlepiej jak tylko potrafią. W tym meczu było podobnie. Dobra i dojrzała gra w defensywie, próby konstruowania akcji i gry z kontry. Po bramce z dystansu, której autorem był Harry Kane, Polacy pokazali charakter, co zostało im wynagrodzone w doliczonym czasie gry. Świetne dośrodkowanie Lewandowskiego na bramkę zamienił Szymański. Chyba dawno kibice nie cieszyli się z bramki Biało-Czerwonych aż tak mocno. Sytuacja w naszej grupie wygląda obecnie tak:

blank

Sytuacja w innych grupach

Grupa A

Kolejne kroki w kierunku awansu poczyniła Portugalia, która wygrała zarówno z Irlandią, jak i Azerbejdżanem. Swoją przewagę nad resztą stawki powiększyła także Serbia. Zwycięstwo nad Luksemburgiem i remis z Irlandią sprawił, że mają już 5 punktów przewagi nad trzecim Luksemburgiem. Po raz kolejny zawiodła Irlandia. Porażka z Portugalią mimo prowadzenia do 89. minuty oraz remisy z Azerbejdżanem i Serbią nie poprawiło ich sytuacji.

Grupa B

W grupie B doszło do paru zwrotów akcji. Najpierw Hiszpanie przegrali ze Szwedami, którzy to w następnej kolejce ulegli Grekom. Z walki o awans odpadli już na tym etapie Gruzini, którzy po pięciu z ośmiu rozegranych spotkań mają tylko 1 punkt. Hiszpanie raczej nie wypuszczą już z rąk pierwszego miejsca. O drugie zaciekłą walkę stoczą Szwedzi (9 punktów) oraz Grecy (6 punktów).

Grupa C

Po wrześniowym zgrupowaniu zaogniła się sytuacja w grupie C. Włosi podzielili się punktami z Bułgarami i Szwajcarami. O miejsce barażowe walczyć będą Szwajcarzy oraz Irlandczycy z Północy. W walce są również Bułgarzy. Czerwoną latarnią grupy cały czas pozostaje Litwa, która przegrała wszystkie swoje spotkania.

Grupa D

Mimo straty punktów przez Francuzów w spotkaniach z Bośniakami i Ukraińcami i tak mają dobrą sytuację. Wszystko przez to, że reszta stawki jest niezwykle wyrównana. Druga Ukraina ma tylko dwa punkty przewagi nad ostatnim Kazachstanem. Walka o miejsce barażowe będzie więc niezwykle ekscytująca!

Grupa E

W grupie E prym wiodą Belgowie, którzy już teraz mają ponad dwa razy więcej punktów niż Czechy i Walia. Swoją sytuację pogorszyła Białoruś, która przegrała swoje wszystkie trzy mecze. Sabotażu dokonała również Walia, która zremisowała bezbramkowo z Estonią, przez co nie wyprzedziła Czechów.

Grupa F

Pierwsza z sześcio-drużynowych grup zapewniła sporo emocji. Praktycznie pewne jest to, że na mundialu zobaczymy Duńczyków, którzy dotychczas mają komplet zwycięstw. Na czwartą lokatę spadli Austriacy, którzy ulegli Izraelczykom oraz Szkotom.

Grupa G

Swoją sytuację pogorszyli Turcy, którzy zdołali jedynie wygrać z Gibraltarem. Najwięcej punktów zainkasowali Holendrzy i Norwegowie i to najprawdopodobniej to właśnie oni stoczą walkę o pierwsze miejsce w grupie.

Grupa H

To jedna z najbardziej wyrównanych grup eliminacji. Chorwacja i Rosja ścigają się między sobą o pierwsze miejsce i dotychczas mają po 13 punktów. W wyścigu liczy się jeszcze Słowacja oraz Słowenia – odpowiednio 9 i 7 punktów. Niemniej jednak zarówno przedostatnia Malta, jak i ostatni Cypr również potrafią zaskoczyć i urwać punkty tym silniejszym drużyn.

Grupa J

Niemcy po ostatniej klęsce z Macedonią na wrześniowym zgrupowaniu wygrali wszystkie trzy mecze i osiągnęli bilans bramkowy 12-0. Końca dobiegł piękny sen Armeńczyków. Po świetnym początku eliminacji teraz przegrali z Niemcami oraz zremisowali z Macedonią, oraz Liechtensteinem. Rumuni tracą do nich jeden punkt natomiast Macedończycy dwa.