Puchar Świata w kajakarstwie górskim w Eurosporcie

Miesiąc po rywalizacji olimpijskiej powraca Puchar Świata w kajakarstwie górskim. Zawody w La Seu d’Urgell pokaże Eurosport. Sezon świetnie rozpoczął się dla nas w żeńskich kajakach – dublet Klaudii Zwolińskiej i Natalii Pacierpnik w Pradze. W Markklebergu naszym zawodniczkom poszło […]

Miesiąc po rywalizacji olimpijskiej powraca Puchar Świata w kajakarstwie górskim. Zawody w La Seu d’Urgell pokaże Eurosport.

Sezon świetnie rozpoczął się dla nas w żeńskich kajakach – dublet Klaudii Zwolińskiej i Natalii Pacierpnik w Pradze. W Markklebergu naszym zawodniczkom poszło nieco słabiej, na czym skorzystała trzecia w stolicy Czech Jessica Fox. Brązowa medalistka olimpijska z Tokio w Hiszpanii znów będzie główną faworytką tej rywalizacji. Gospodarze będą jednak trzymali kciuki za Maialen Chourraut, która pod nieobecność Ricardy Funk będzie najwyżej sklasyfikowaną na igrzyskach uczestniczką tej konkurencji. W męskiej rywalizacji stawka również będzie wyrównana – nie pojawi się wprawdzie ani Jiří Prskavec, ani Hannes Aigner, jednak Jakub Grigar, który przewodzi klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, będzie musiał stawić czoła takim zawodnikom jak Giovanni De Gennaro, Vít Přindiš czy Peter Kauzer. Nie należy też zapominać o naszych reprezentantach – Dariuszu Popieli, Krzysztofie Majerczaku i Michale Pasiucie.

Także w zmaganiach kanadyjkarskich Niemcy dali odpocząć swoim olimpijczykom. Nieobecność Andrei Herzog nie będzie jednak wielką stratą wobec startu wspominanej Jessici Fox, a także Mallory Franklin czy Any Satili, które, podobnie jak Australijka, są też na listach startowych w K1. Czesi natomiast nadzieje pokładają w Terezie Fišerovej, natomiast gospodarze skupią swoją uwagę na Klarze Olazabal oraz Núrii Vilarrubli. Wielką nieobecną w polskiej kadrze będzie Aleksandra Stach – po siódmym i szóstym miejscu w czerwcowych zawodach mogliśmy liczyć, że nasza olimpijka z Tokio powalczy o wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej. Klaudia Zwolińska pójdzie za to śladem czołowych kanadyjkarek i wystartuje w obu konkurencjach.

Męska rywalizacja dostarczy nam to, czego nie mogą dać igrzyska olimpijskie – walkę pomiędzy reprezentantami poszczególnych krajów na czołowych pozycjach. W barwach Słowacji wystartują Matej Beňuš, Marko Mirgorodský i Alexander Slafkovský, u Słoweńców Benjamin Savšek i Luka Božić, natomiast Czesi wystawią barzdiej rezerwowy skład – bez Lukáša Rohana, za to z Vojtrěchem Hegrem, Tomášem Rakiem i Václavem Chaloupką. W tej konkurencji zobaczymy za to tylko jednego Polaka – Grzegorza Hedwiga.

W programie przewidziana jest też kolejna rywalizacja w nieolimpijskiej na razie konkurencji ekstremalnej – choć wydawało się do tej pory, że jest to specjalność zawodników z drugiego szeregu w bardziej tradycyjnej odmianie kajakarstwa slalomowego, w tym sezonie u panów dominował Vít Přindiš. W tej konkurencji będziemy mogli obejrzeć m.in. wspomnianego wcześniej Hannesa Aignera, a także Dariusza Popielę i Michała Pasiuta – ten ostatni w obu dotychczasowych etapach Pucharu Świata 2021 plasował się w czołowej dziesiątce.

SOBOTA – 4 CZERWCA 2021

12:00 Puchar Świata, La Seu, Hiszpania: FINAŁY K1 KOBIET I MĘŻCZYZN 

NIEDZIELA – 5 CZERWCA 2021

11:30 Puchar Świata, La Seu, Hiszpania: FINAŁY C1 KOBIET I MĘŻCZYZN 
*(o 15:00  w Eurosport 2 HD)


16:30 Puchar Świata, La Seu, Hiszpania: SLALOM EKSTREMALNY na żywo
*(6 września o 11:00  w Eurosport 1 HD)

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.