Puchar Świata w Klingenthal na antenach Eurosportu i TVP

Skoczkowie narciarscy nie opuszczają Niemiec. Po szalonej rywalizacji w Willingen, przenoszą się do Klingenthal. W sobotę i niedzielę będziemy świadkami konkursów indywidualnych. Na wybudowanej w 2005 roku Vogtland Arenie odbędą się zawody zastępcze, za odwołane konkursy w japońskim Sapporo. Skocznia […]

Skoczkowie narciarscy nie opuszczają Niemiec. Po szalonej rywalizacji w Willingen, przenoszą się do Klingenthal. W sobotę i niedzielę będziemy świadkami konkursów indywidualnych.

Na wybudowanej w 2005 roku Vogtland Arenie odbędą się zawody zastępcze, za odwołane konkursy w japońskim Sapporo. Skocznia w Klingenthal po raz pierwszy gościła Puchar Świata w 2007 roku. Wówczas zawody również organizowane były w zamian za zmagania, które nie doszły do skutku – tym razem w Harrachovie. Zwyciężył wtedy Gregor Schlierenzauer, wyprzedzając Simona Ammanna i Adama Małysza. Na następne zawody najwyższej rangi niemieckie miasto musiało czekać do sezonu 2008/2009, wówczas na najwyższym stopniu podium ponownie stanął Gregor Schlierenzauer. Przez kolejne sezony najlepsi skoczkowie regularnie meldowali się w Klingenthal. W sezonie 2010/2011 drugie zwycięstwo w karierze odniósł tam Kamil Stoch. W roku 2013 na Vogtland Arenie rozpoczęła się zimowa rywalizacja skoczków. Była to sytuacja bez precedensu, bowiem pierwszy raz od dziewiętnastu lat inauguracja sezonu nastąpiła poza północną Europą. Dla nas była to inauguracja niezwykle szczęśliwa. W loteryjnym, jednoseryjnym konkursie, w którym z oddania skoku z powodu złych warunków zrezygnowali Anders Bardal i Gregor Schlierenzauer, triumfował Krzysztof Biegun. Polak dzięki wygranej został liderem Pucharu Świata.

Rozpoczęcie sezonu gościło w Klingenthal jeszcze przez kolejne dwa sezony. W sezonie 2016/2017 niemiecki przystanek był drugi w kalendarzu, tuż po fińskiej Ruce. Z tamtego czasu najbardziej pamiętamy konkurs drużynowy, w którym Polacy po raz pierwszy w historii odnieśli zwycięstwo. W składzie powołanym przez Stefana Horngachera znaleźli się: Kamil Stoch, Maciej Kot, Dawid Kubacki i Piotr Żyła. Po raz ostatni zawody rangi Pucharu Świata gościły w Klingenthal w ubiegłym sezonie, kiedy to byliśmy świadkami zmagań drużynowych i indywidualnych. Z tamtego roku również najlepsze wspomnienia mamy z rywalizacji zespołowej. Pod wodzą nowego trenera, Michala Dolezala, reprezentanci Polski w składzie: Stoch, Kubacki, Żyła i Wolny, sięgnęli po nagrody za wygranie konkursu.

Klingenthal było dla nas zatem do tej pory szczęśliwe. Dwa triumfy drużynowe i dwie wygrane indywidualne to z pewnością okazały dorobek. Nie oznacza to jednak, że w tym roku polscy skoczkowie nie mogą go poprawić. Będą ku temu dwie okazje. Trener Michal Dolezal do Niemiec zabrał siedmiu reprezentantów Polski. W piątkowych kwalifikacjach zaprezentują się: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Jakub Wolny, Klemens Murańka i Tomasz Pilch. W porównaniu do składu z ubiegłego weekendu zabraknie zatem Aleksandra Zniszczoła, który został powołany na Puchar Kontynentalny w Willingen.

Początek zmagań na Vogtland Arenie nastąpi już w piątek. Z racji tego, że do zawodów w Klingenthal zgłoszonych zostało jedynie 50 skoczków, piątkowe i niedzielne kwalifikacje zastąpione zostaną prologiem. Zarówno sobotnie, jak i niedzielne zawody rozegrane zostaną przy naturalnym oświetleniu. Początek obu konkursów wyznaczony został na 14:30. Zmagania transmitowane będą na antenach TVP Sport, TVP 1 oraz Eurosportu 1.

PIĄTEK – 5 LUTEGO 2021

17:00 Puchar Świata, Klingenthal, Niemcy: STUDIO 
*(również o 18:45)


17:30 Puchar Świata, Klingenthal, Niemcy: KWALIFIKACJE 

SOBOTA – 6 LUTEGO 2021

14:15 Puchar Świata, Klingenthal, Niemcy: STUDIO
*(również o 16:15)

Studio: Marcin Rams

Reporterzy: Sebastian Szczęsny, Aleksander Roj

14:20 Puchar Świata, Klingenthal, Niemcy: STUDIO
*(również o 16:15)

Studio: Michał Korościel – Jakub Kot, Krzysztof Biegun, Jakub Pieczatowski
Reporter: Kacper Merk

14:30 Puchar Świata, Klingenthal, Niemcy: KONKURS INDYWIDULANY 

Komentarz w Eurosporcie 1: Igor Błachut, Marek Rudziński
Komentarz w TVP: Przemysław Babiarz, Stanisław Snopek

NIEDZIELA – 7 LUTEGO 2021

13:45 Puchar Świata, Klingenthal, Niemcy: STUDIO

*(od 14:20 w TVP 1)

Studio: Marcin Rams

Reporterzy: Sebastian Szczęsny, Aleksander Roj

13:45 Puchar Świata, Klingenthal, Niemcy: STUDIO
*(również o 16:15)

Studio: Michał Korościel – Jakub Kot, Krzysztof Biegun, Jakub Pieczatowski
Reporter: Kacper Merk

14:30 Puchar Świata, Klingenthal, Niemcy: KONKURS INDYWIDULANY 

Komentarz w Eurosporcie 1: Igor Błachut, Marek Rudziński
Komentarz w TVP: Przemysław Babiarz, Stanisław Snopek

About Michał Winiarczyk