Puchar Świata w Willingen na antenach TVP i Eurosportu

W kalendarzu Pucharu Świata przyszedł czas na Willingen. Na Mühlenkopfschanze odbędą się dwa konkursy indywidualne. Transmisje zawodów na antenach Eurosportu 1, TVP Sport i TVP 1. Większości polskich kibiców skocznia w Willingen kojarzy się dobrze. Nie ma chyba fana skoków narciarskich, […]

W kalendarzu Pucharu Świata przyszedł czas na Willingen. Na Mühlenkopfschanze odbędą się dwa konkursy indywidualne. Transmisje zawodów na antenach Eurosportu 1, TVP Sport i TVP 1.

Większości polskich kibiców skocznia w Willingen kojarzy się dobrze. Nie ma chyba fana skoków narciarskich, który nie widziałby fenomenalnego skoku Adama Małysza z 2001 roku, w którym Polak przeskoczył skocznie i wylądował na odległości 151,5 m. Taka odległość podawana jest oficjalnie, jednak prawdopodobnie było to jeszcze dalej, ale tam gdzie wylądował Małysz nie było już pomiaru odległości. Warto dodać, że wówczas punkt konstrukcyjny skoczni wynosił 120 metrów i lot poza 150 metr był rzeczą niespotykaną. Paradoksalnie Orzeł z Wisły nie wygrał tego konkursu, zajął drugie miejsce przegrywając z Finem Ville Kantee. Triumfował dzień po tym konkursie i było to jego jedyne zwycięstwo w Willingen. Trzykrotnie na najwyższym stopniu podium stawał tam Kamil Stoch, których nie miał sobie równych dwukrotnie w 2014 oraz w 2015 roku.

Wspomnienia wspomnieniami, ale trzeba wrócić do teraźniejszości i przygotować się na dwa konkursy indywidualne. Polscy kibice skoków przystąpią do tych zawodów w nieco popsutych humorach. Wszystko przez najgorszy konkurs indywidualny tej zimy w wykonaniu naszych skoczków, który miał miejsce tydzień temu w Lahti. Żadnego reprezentanta Polski w pierwszej dziesiątce po raz ostatni nie mieliśmy w grudniu 2019 roku w Niżnym Tagile. Jak nietrudno było zaobserwować, w ostatnich tygodniach niedzielne konkursy skoczków prowadzonych przez Michala Dolezala było sporo gorsze od tych sobotnich. Dostrzegł to oczywiście sztab szkoleniowy i efekty zastosowanych działań, miejmy nadzieję, powinniśmy widzieć już w ten weekend. Jak mówił trener Polaków, problem tkwił w odpowiednim pobudzeniu na zawody. W przerwie pomiędzy zawodami w Lahti, a kolejnym przystankiem Pucharu Świata skoczkowie udali się do Haralda Pernitscha, który odpowiada za proces przygotowania fizycznego naszych skoczków.

W Willingen zobaczymy siedmiu reprezentantów Polski. W składzie awizowanym przez Michala Dolezala znaleźli się: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Jakub Wolny, Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł. Wezmą oni udział w turnieju Willingen Six, na który składać się będą skoki z sobotnich i niedzielnych zmagań indywidualnych oraz próby kwalifikacyjne. To już czwarta edycja miniturnieju, który w ubiegłych latach nosił nazwę Willingen Five, ponieważ piątkowe kwalifikacje były przepustką zarówno do sobotnich, jak i niedzielnych zawodów. W ubiegłym roku w skróconym przez warunki pogodowe turnieju triumfował Stephan Leyhe.

Na starcie piątkowych kwalifikacji stawi sie 55. skoczków. Zawody odbywać się będą na największej „dużej” skoczni w kalendarzu Pucharu Świata. Punkt konstrukcyjny Mühlenkopfschanze to 130 metrów, a jej rozmiar wynosi 147 metrów. Oficjalnymi rekordzistami obiektu są Janne Ahonen i Jurij Tepes, którzy uzyskali odległość 152 metrów. Jednak podobnie jak w przypadku Adama Małysza, odległość uzyskana przez Fina wielokrotnie była poddawana pod wątpliwość. Miał on polecieć jeszcze dalej.

PIĄTEK – 29 STYCZNIA 2021

15:05 Puchar Świata, Willingen, Niemcy: STUDIO 
*(również o 17:00)

Studio: Michał Korościel
Reporter: Kacper Merk

15:45 Puchar Świata, Willingen, Niemcy: KALIFIKACJE 

Komentarz w Eurosporcie 1: Igor Błachut, Marek RudzińskiSOBOTA – 30 STYCZNIA 2021

15:20 Puchar Świata, Willingen, Niemcy: STUDIO 
*(również o 17:45)

Studio: Michał Korościel
Reporter: Kacper Merk

15:35 Puchar Świata, Willingen, Niemcy: STUDIO 
*(o 15:50 również w TVP 1 HD, także o 17:55)

Studio: Maciej Jabłoński
Reporterzy: Sebastian Parfjanowicz, Paweł Baran

16:00 Puchar Świata, Willingen, Niemcy: KONKURS INDYWIDULANY 

Komentarz w Eurosporcie 1: Igor Błachut, Marek Rudziński
Komentarz w TVP: Przemysław Babiarz, Stanisław SnopekNIEDZIELA – 31 STYCZNIA 2021

15:10 Puchar Świata, Willingen, Niemcy: STUDIO 
*(również o 17:45)

Studio: Michał Korościel
Reporter: Kacper Merk

16:00 Puchar Świata, Willingen, Niemcy: STUDIO 

Studio: Maciej Jabłoński
Reporterzy: Sebastian Parfjanowicz, Paweł Baran

16:15 Puchar Świata, Willingen, Niemcy: KONKURS INDYWIDULANY 

Komentarz w Eurosporcie 1: Igor Błachut, Marek Rudziński
Komentarz w TVP: Przemysław Babiarz, Stanisław Snopek