Skuteczne sposoby na zmniejszenie stresu i niepokoju

blank
fot.

Jak skutecznie zredukować stres oraz poczucie niepokoju w swoim życiu?

Stres jest jednym z największych wrogów współczesnego człowieka. Mimo że żyjemy w coraz lepszych warunkach, a stan życia przeciętnego Polaka nieustannie się poprawia, to czynników stresogennych przybywa. Okazuje się, że sprawa wcale nie jest taka prosta i nawet jeśli wygrasz podczas zabawy w https://bruce.bet/pl lub będziesz uważany za człowieka szczęśliwego, to nadal będziesz musiał się zmagać z licznymi czynnikami powodującymi stres.

W niniejszym artykule zostaną poruszone najistotniejsze kwestie związane ze stresem, jego działaniem na człowieka i najskuteczniejszymi sposobami, jak mu przeciwdziałać. Okazuje się, że czasem potrzeba naprawdę niewiele, żeby rozładować nagromadzony stres i móc w pełni cieszyć się życiem.

Jak właściwie działa stres?

Wszyscy jesteśmy narażeni na stres i czynnik go powodujący, nie powinien być nigdy jego miarą. Dzieci, zapracowani dorośli, osoby powszechnie uznawane za szczęśliwe — każdy tak samo odczuwa stres.

Stres jest reakcją organizmu na sytuacje, które wymagają wdrożenia konkretnych zmian w życiu. Może być wywołany przez różne czynniki. To zagrożenie, presja, frustracja, czy konflikt. Może mieć zarówno pozytywne i negatywne skutki. O pozytywnym stresie mówimy, kiedy uruchomione przez organizm mechanizmy obronne powodują, że jesteśmy skuteczniej zmobilizowani do wykonania konkretnego zadania. Problem pojawia się wtedy, kiedy jest tak duży, że nas „zżera”.

Występowanie stresu warunkuje wydzielanie takich hormonów jak adrenalina, noradrenalina i kortyzol. Następuje także wyrzut cukru. To wszystko sprawia, że serce przyspiesza, podnosi się ciśnienie krwi i przyspiesza oddech, zapewniając lepsze dotlenienie organizmu. Ten stan pozwala skutecznie przeciwstawić się sytuacji stresogennej. Jeśli jednak występuje zbyt długo, jego skutki potrafią być odwrotne.

Przewlekły stres może powodować między innymi:

  • nadmierne zużycie energii powodujące przemęczenie,
  • osłabienie układu odpornościowego,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby serca
  • cukrzycę,
  • depresję,
  • lęki i wiele dalszych problemów zdrowotnych.

Dlatego niezwykle istotne jest, aby każdy nauczył się we własnym zakresie radzić ze stresem. Wystarczy wyrobić sobie kilka prostych nawyków lub wdrożyć w życiu pewne zmiany, a wtedy występujący stres będzie miał przede wszystkim pozytywne działanie.

Nie obwiniaj się

Żyjemy w świecie wyidealizowanego życia, którego nie da się przenieść do rzeczywistości. W sieci oglądamy licznych celebrytów, którzy udają, że wiodą bezstresowe „idealne” życie, żeby tylko zdobyć jak najwięcej obserwujących i współprac sponsorskich. Należy zawsze mieć na uwadze to, że to wszystko jest pozorowane, a po wyłączeniu aparatu te osoby mają takie same problemy, jak wszyscy inni.

Dlatego nikt nie powinien próbować dorównać mamom z Instagrama, a wszelkie odstępstwa od kreowanego przez nie życia nie powinny być powodem do samokrytyki. Owszem, warto obserwować swoje życie i starać się zmieniać rzeczy, które nam się nie podobają, ale wszystko powinno być przeprowadzane w granicach rozsądku. Jeżeli coś się nie udaje lub nie sprawia satysfakcji, to po prostu należy to porzucić. Czasem zamiast dziesiątek świetnych aktywności z najbliższymi, po prostu można zostać w domu i oddać się błogiemu nic nierobieniu.

Regularna aktywność fizyczna

To bezapelacyjnie najskuteczniejszy sposób na rozładowanie stresu. Regularna aktywność fizyczna znacząco redukuje poziom stresu, poprawia nastrój i jest nawet w stanie zwalczyć depresję. Ćwiczenia uwalniają endorfiny, potocznie nazywane hormonem szczęścia i wywołują uczucie zrelaksowania.

We wstępie zostało zaznaczone, że stres jest głównym wrogiem współczesnego człowieka. Jeżeli weźmie się pod uwagę aktywność fizyczną, to okaże się, że różnica będzie proporcjonalna do zmiany w trybie życia, jaki aktualnie się prowadzi. Dawniej chodziło się do pracy na nogach lub korzystano z komunikacji miejskiej. Brak komputerów oraz telefonów sprawiał, że czas spędzało się, robiąc różne czynności ruchowe. W ten sposób organizm był w regularnym ruchu, co pozwalało na skuteczniejsze zredukowanie stresu.

Co ważne, wcale nie trzeba biegać po 10 km, ani przerzucać ton na siłowni. Niekiedy wystarczy po prostu się ruszyć. Aktywności jest wiele i znajdzie się coś dla każdego:

  • taniec,
  • joga,
  • spacer,
  • bieganie,
  • jazda na rowerze,
  • siłownia.

Wystarczą chęci i poświęcenie dwóch godzin w ciągu tygodnia. To naprawdę niewiele, a pozytywy będą w sposób niewspółmierny przewyższać wartość tego czasu.

Pamiętaj o relaksie

Praca, zakupy, obowiązki domowe, rodzina, sen — to standardowy schemat dnia praktycznie każdego człowieka. Ta pętla potrafi się zacisnąć wokół zestresowanej osoby w taki sposób, że ta zapomina o tym, aby od czasu do czasu się zrelaksować.

Relaks pozwala oderwać myśli od czynnika stresogennego, dzięki czemu można rozładować napięcie i dać odpocząć organizmowi, który został zbyt długo wystawiony na pobudzenie. Problemem wielu ludzi jest to, że często źle wybiera się sposób relaksu. Jeżeli podczas czytania książki nie można się oderwać myśli od problemów, to najpewniej to nie zadziała i trzeba spróbować czegoś innego. W tym przypadku z pomocą może przyjść medytacja, muzyka relaksacyjna lub specjalne ćwiczenia.

Postaraj się odseparować od czynnika stresogennego

Obecnie głównymi czynnikami wywołującymi stres są sprawy załatwiane poza domem. To przede wszystkim szkoła (w przypadku uczniów) oraz praca (w przypadku dorosłych). Całkowicie normalne jest to, że wypełniając swoje obowiązki poza domem, człowiek jest cały czas narażony na zmienne wywołujące stres. Dlatego warto wszystko dokładnie przeanalizować, opracować plan działania na następny dzień i po powrocie do domu w miarę możliwości odseparować pracę i szkołę od czasu wolnego.
Czasem trzeba przynieść pracę do domu. Może to być napisanie kilku e-maili lub wykonanie pracy domowej do szkoły. Warto zrobić to jak najszybciej. W przeciwnym wypadku, przebywając w „bezpiecznej” strefie domowej, cały czas z tyłu głowy pojawiają się myśli związane z konkretnym obowiązkiem do wykonania. Z natury odkładamy takie sprawy na później, żeby zrobić je na ostatnią chwilę. To bardzo zły nawyk, bo nawet na chwilę nie można się pozbyć niepokoju związanego z tym, że coś trzeba zrobić. Jeżeli uda się zjeść tę żabę jak najwcześniej, to wszystko nagle okazuje się prostsze.

Podsumowanie — Nie należy unikać sytuacji stresowych, należy nauczyć się z nimi radzić

Stres w końcu przytłoczy każdego — nawet pozornie najsilniejszego człowieka. Ponadto nie da się go całkowicie wyeliminować z naszego życia. Dlatego warto po prostu nauczyć się z nim żyć i starać się utrzymywać go na takim poziomie, aby przynosił korzyści i popychał do działania. Unikanie sytuacji stresogennych nie jest rozwiązaniem. Człowiek, któremu przez dłuższy czas zdejmowano z barków stres, w sytuacji go wywołującej, po prostu się rozsypie. Dlatego warto nauczyć się skutecznie redukować stres i niepokój, a efekt będzie znacznie lepszy od unikania takich sytuacji.