W niedzielę po raz dziewiąty w historii wystartują regaty Vendée Globe. Transmisję ze startu żeglarskiego wyścigu dookoła świata pokaże Eurosport Player.
Vendée Globe to jedno z najbardziej ekstremalnych wyzwań sportowych współczesnego świata – polega na pokonaniu blisko 50 tysięcy kilometrowej trasy (24 296 mil morskich) samotnie, bez przystanku i bez zewnętrznej pomocy. Start i meta wyścigu zlokalizowane są w porcie Les Sables d’Olonne w departamenie Vendée w zachodniej Francji, natomiast trasa wiedzie przez trzy przylądki – Dobrej Nadziei, który swoją nazwę zawdzięcza temu, iż jego osiągnięcie dawało żeglarzom nadzieję na dotarcie na Daleki Wschód; Leeuwin i Horn, będące najdalej na południe wysuniętymi punktami odpowiednio Australii i Ameryki Południowej. Zakładana długość trasy wynika z konieczności opływania antycyklonów – wirowych układów wiatrowych, w których cyrkulacja powietrza ma kierunek przeciwny do ruchu obrotowego Ziemi. Występują one w wyżu atmosferycznym, zatem potrzebny do żeglowania wiatr ma kierunek od centrum antycyklonu.
Regaty rozgrywane są na jachtach klasy IMOCA 60 – są to jednokadłubowce o długości 60 stóp (ok. 18 m) i maksymalnym zanurzeniu 4,5 m (ok. 15 stóp). Klasa ta nazywana jest także Open 60, gdyż przepisy dopuszczają stosunkowo dużą dowolność w konstrukcji łodzi.
Po raz pierwszy żeglarze stanęli na starcie Vendée Globe w 1989 roku, a od kolejnej edycji, która ruszyła w 1992 roku, regaty odbywają się co cztery lata. Rozgrywane są na przełomie lat, ponieważ wówczas na półkuli południowej panuje lato. Mimo to, ze względu na bliskość strefy podbiegunowej, organizatorzy wprowadzili strefy, w których zakazane jest żeglowanie, z obawy przed górami lodowymi, które pojawiają się w miarę zbliżania do Antarktydy.
Do tej pory najszybciej trasę Vendée Globe pokonał Armel Le Cléac’h, który w poprzedniej edycji (2016-2017) na pokładzie Banque Populaire VIII uzyskał wynik 74 dni, 3 godzin, 35 minut i 46 sekund. Równie w pozostałych siedmiu z ośmiu dotychczasowych edycji zwyciężali Francuzi (w tym dwukrotnie Michel Desjoyeaux). W tym roku jednak jednym z głównych faworytów będzie startujący już po raz piąty Brytyjczyk Alex Thomson, który cztery lata temu był drugi, przegrywając o zaledwie 16 godzin, bijąc na trasie rekord świata w dystansie przepłyniętym samotnie w trakcie doby (536,8 mili morskiej – nieco ponad 994 kilometry). Jego łódź, ochrzczona, podobnie jak poprzednie, „Hugo Boss”, została zwodowana w ubiegłym roku, z myślą o tej edycji Vendée Globe, jednak przeszła już „chrzest bojowy” w regatach Transant Jacques-Vabre w październiku 2019, kiedy to płynąc w duecie z Neilem McDonaldem Thomson musiał wycofać się na skutek awarii po zderzeniu z niezidentyfikowanym obiektem pływającym.
NIEDZIELA – 8 LISTOPADA 2020
8:00 Vendée Globe, Les Sables d’Olonne, Francja START REGAT
12:30 Vendée Globe, Les Sables d’Olonne, Francja WYPŁYNIĘCIE W MORZE
Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube „Sport na Nowo”. Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów „niszowych”, zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.