Startuje Letnie Grand Prix. Inauguracja skokowego sezonu w Wiśle

Już w ten weekend na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle zainaugurowany zostanie letni sezon skoków. W zawodach wystartują zarówno skoczkowie, jak również skoczkinie. Na starcie nie zabraknie oczywiście reprezentantów Polski. 

Długo czekaliśmy na ten moment, ale w końcu nadszedł. Od zakończenia sezonu 2021/2022 minęło 117 dni, co dla kibica skoków narciarskich stanowi wieczność. Pora zainaugurować 29 sezon Letniego Grand Prix. Nastąpi to w Wiśle, gdzie letnie zmagania goszczą nieprzerwanie od 2010 roku. W Wiśle, która do tej pory była bardzo szczęśliwa dla Polskich skoczków. Trudno znaleźć w głowie zawody, w których w czołówce nie oglądalibyśmy naszego zawodnika. Oby ten trend został podtrzymany. Okazję do zaliczenia dobrego startu będzie miało dwunastu skoczków, którzy wystartują w piątkowych kwalifikacjach.

Do piątkowej sesji kwalifikacyjnej reprezentacja Polski mogła zgłosić grupę krajową, która jednak przysługuje nam tylko raz, w związku z tym w niedzielnych zawodach wystartuje już tylko szóstka Polaków. Co za tym idzie, za drugim razem nie będzie konieczności organizowania kwalifikacji, które zastąpione zostaną prologiem. Grupa 52 skoczków zredukuje się bowiem do 46. Kogo na pierwsze letnie zawody powołał nowy trener? W kadrze Thomasa Turnbichlera znaleźli się: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Andrzej Stękała, Aleksander Zniszczoł, Jan Habdas, Maciej Kot, Kacper Juroszek, Tomasz Pilch i Jarosław Krzak.

W Wiśle zabraknie sporo zawodników z czołówki minionego sezonu. W czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zobaczymy jedynie Karla Geigera, który będzie zamykał listę startową. Nieco inaczej sytuacja wygląda w damskiej rywalizacji, gdzie zobaczymy większość skoczkiń, które ubiegłej zimy walczyły o najwyższe nagrody. Do Polski przybyły m.in. Marita Kramer, czy Nika Kriznar. My emocjonować się będziemy startem dwóch Polek, Kingi Rajdy i Nicole Konderli.

Nowe rozdanie, nowe nadzieje i przede wszystkim nowy sezon. Tak naprawdę już w ten weekend rozpocznie się oficjalnie sezon 2022/2023, na który składają się zmagania letnie i zimowe. Jak poradzi sobie Thomas Turnbichler, dla którego praca z Polakami będzie pierwszą poważną przygodą trenerską? Jak w nowej sytuacji odnajdą się skoczkowie? Pierwsze zawody lata z pewnością nie dadzą nam odpowiedzi na te pytania, ale zapewne będziemy mogli wyciągnąć pierwsze wnioski, które i tak zweryfikuje zima. Sezon Letniego Grand Prix obecny będzie na antenach TVP i Eurosportu.

PIĄTEK – 22 LIPCA 2022

18:10 Letnie Grand Prix, Wisła: KWALIFIKACJE na żywo

Komentarz w TVP: 
Mateusz Leleń – Wiktor Pękala (z Wisły)
Komentarz w Radio Gol 2: Jakub LipiecSOBOTA – 23 LIPCA 2022

10:15 Letnie Grand Prix kobiet, Wisła: STUDIO na żywo

Studio: Maciej Jabłoński (z Wisły)
Reporterzy: Patryk Pancewicz, Aleksander Roj

10:25 Letnie Grand Prix kobiet, Wisła: KONKURS INDYWIDUALNY na żywo

Komentarz w TVP: 
Maciej Piotrowski – Wiktor Pękala (z Wisły)

14:45 Letnie Grand Prix, Wisła: STUDIO na żywo

Studio: Maciej Jabłoński (z Wisły)
Reporterzy: Patryk Pancewicz, Aleksander Roj

14:45 Letnie Grand Prix, Wisła: STUDIO na żywo
*(również o 16:45)

Studio: Kacper Merk (z Wisły)

14:55 Letnie Grand Prix, Wisła: KONKURS INDYWIDUALNY na żywo

Komentarz w TVP: 
Mateusz Leleń – Wiktor Pękala (z Wisły)
Komentarz w Eurosporcie: Marek Rudziński, Sebastian Szczęsny (z Wisły)NIEDZIELA – 24 LIPCA 2022

10:50 Letnie Grand Prix, Wisła: PROLOG na żywo

Komentarz w TVP: 
Mateusz Leleń – Wiktor Pękala (z Wisły)
Komentarz w Radio Gol 2: Jakub Lipiec

12:55 Letnie Grand Prix, Wisła: KONKURS INDYWIDUALNY na żywo

Komentarz w TVP: 
Mateusz Leleń – Wiktor Pękala (z Wisły)
Komentarz w Eurosporcie: Marek Rudziński, Sebastian Szczęsny (z Wisły)

17:20 Letnie Grand Prix kobiet, Wisła: KONKURS INDYWIDUALNY na żywo

Komentarz w TVP: 
Maciej Piotrowski – Wiktor Pękala (z Wisły)