We wtorek i środę piłkarze Ekstraklasy rozegrają 2. kolejkę w grupie mistrzowskiej i spadkowej. W obu panuje niesamowity ścisk. Jednak w górnej części tabeli dwie drużyny zdołały odskoczyć.
Dla Lecha Poznań to już ostatni gwizdek, aby włączyć się do walki o tytuł, który jednak z każdym kolejnym meczem ucieka wciąż jeszcze obecnym Mistrzom Polski. Kolejorz przegrał na inaugurację grupy mistrzowskiej z liderem – Legią Warszawa i traci do zespołu ze stolicy już 11 punktów. Bez „pomocy” Legionistów nie będzie możliwe odrobienie tej pokaźnej straty, ale jeżeli wciąż w Poznaniu chcą liczyć się przynajmniej w matematycznych rozważaniach, muszą wygrywać. Rywalem podopiecznych Jana Urbana będzie Piast Gliwice, czyli prawdopodobnie jedyny zespół, który jest realnie zagrozić Legii w wyścigu o Mistrzostwo Polski. Gliwiczanie po podziale punktów tracili tylko punkt do pierwszego miejsca, ale w ostatnim meczu ligowym dali wyrwać sobie zwycięstwo w starciu przeciwko Cracovii, tracąc bramkę w ostatnich minutach.
Cracovia, która miała szanse w pewnym momencie na dołączenie do Piasta i Legii w wyścigu o tytuł, zdobyła w ostatnich 6. spotkaniach zaledwie 3 punkty. W ostatnią sobotę wywalczyli punkt w Gliwicach i zrównali się punktami z Pogonią Szczecin. Obie drużyny przewodzą w walce o podium i – przynajmniej teoretycznie – grupie goniącej dwójkę liderów. Zespół z Krakowa, jeżeli chce zagrać w europejskich pucharach, musi zacząć wygrywać. Zagłębie Lubin jest drugą, oprócz Lecha Poznań, drużyną, która w 31. kolejce nie zdobyła żadnego punktu. Druga w sezonie porażka z Lechią Gdańsk nie spowodowała jednak znacznych strat po stronie zespołu Piotr Stokowca. Co prawda różnice punktowe mocno się skurczyły, ale Lubinianie nadal zajmują wysoką 5. pozycję.
Lechia Gdańsk wywalczyła upragniony awans do grupy mistrzowskiej, a teraz walczą o europejskie pucharu. Coś, co jeszcze w grudniu wydawało się niemożliwe, teraz staje się coraz bardziej realne. Gracze z Gdańska wygrali dwa ostatnie mecze ligowe z drużynami z czołówki – Ruchem i Zagłębiem, udowadniając, że zasłużenie awansowali do czołowej ósemki Ekstraklasy. Teraz trzeba potwierdzić swoją dobrą formę. W ostatnich 9. meczach piłkarze Pogoni Szczecin ośmiokrotnie zremisowali i raz przegrali. Podobnie jak Cracovia, Pogoń zmarnowała szansę na dogonienie Piasta i Legii. Najprawdopodobniej Portowcom pozostaje rywalizacja o podium, które daje w końcu Ligę Europy. Nie są w tej walce bez szans, ale wypadałoby w końcu się przełamać i zgarnąć komplet punktów.
W ostatniej parze tej kolejki grupy mistrzowskiej zmierzą się Ruch Chorzów i Legia Warszawa. Podopieczni Waldemara Fornalika na razie zamykają tabelę tej części Ekstraklasy. Chorzowianie słabo zakończyli zasadniczą część sezonu, a i rozpoczęcie rywalizacji w grupie mistrzowskiej nie wypadło najlepiej. Remis w Szczecinie to był dopiero drugi punkt wywalczony w ostatnich 5. seriach spotkań. Z kolei Legia Warszawa zmierza w kierunku 11. w historii tytułu Mistrza Polski. Jednak do wykonania pozostało jeszcze 6 kroków. Pierwszy z nich zespół rosyjskiego szkoleniowca Stanisława Czerczesowa wykonywać będą w Chorzowie. Wydaje się, że Wojskowi są w tej chwili w najrówniejszej formie i ciężko będzie, aby ktoś zdołał ich powstrzymać przed sięgnięciem po zwycięstwo w rozgrywkach.
Po trzech porażkach w czterech ostatnich meczach złą passę przerwali piłkarze Termalici Nieciecza. Beniaminek Ekstraklasy w dwóch poprzednich kolejkach grał w Bielsku-Białej. Na zakończenie rundy zasadniczej przegrali 0:2, ale już w grupie spadkowej pokonali Podbeskidzie 1:0. Podopieczni Piotra Mandrysza oddalili się od strefy spadkowej, ale nadal jest to niewielka różnica. Korona Kielce przedłużyła swoją serię meczów bez porażek do siedmiu spotkań, jednak aż 5 z nich to remisy. Właśnie w Niecieczy Kielczanie przerwali swoją serię meczów bez wygranej na wyjeździe. Było to w 29. kolejce. Teraz wracają na stadion Termalici.
Górnik Łęczna pozostaje w strefie spadkowej, ale nie można spodziewać się niczego innego po drużynie, która w ostatnich 7. spotkaniach wywalczyła zaledwie punkt. Po pierwszej serii spotkań w rundzie zasadniczej zapowiadał się dobry wynik. Podopieczni Jurija Szatałowa znajdowali się w połowie stawki i walczyli o wejście do grupy mistrzowskiej. Nagle wszystko się zmieniło. Wisła Kraków pod wodzą Dariusza Wdowczyka jeszcze nie przegrała. Co prawda Biała Gwiazda bije się o miejsca 9-16, nie udało się wskoczyć do grupy mistrzowskiej, ale nowy trener i tak znacząco odmienił klub z Reymonta, który wydawało się, że zmierza w kierunku I ligi.
Dla Śląska Wrocław jest to trudny sezon. Po nieudanej walce w eliminacjach Ligi Europy podopieczni Mariusza Rumaka w lidze muszą walczyć o utrzymanie. Jest to duży spadek w porównaniu w poprzednim rokiem. Wrocławianie nie mogą jednak rezygnować z walki ze słabszymi zespołami polskiej Ekstraklasy, bo może się okazać, że za rok Śląsk będzie musiał walczyć w I lidze. Po trzech wyraźnych porażkach w ostatnią niedzielę przebudziła się Jagiellonia Białystok. Zespół Michała Probierza nie wygrał od meczu z Górnikiem Łęczna i przełamał się w spotkaniu z… Górnikiem Łęczna. W Białymstoku plany były inne – ponowna gra w europejskich pucharach. Już teraz wiadomo, że to się nie uda.
Coraz gorzej wygląda sytuacja Górnika Zabrze. Zespół, który 14 razy zdobywał tytuł Mistrza Polski jest na skraju spadku z Ekstraklasy. Zespół prowadzony obecnie przez Jana Żurka czeka na zwycięstwo od ostatniej zeszłorocznej kolejki. Niebezpiecznie zbliżają się do niechlubnego tegorocznego rekordu Wisły Kraków i 11. meczów bez zwycięstwa. Na razie licznik bije i na jego koncie jest liczba 10. Podbeskidzie Bielsko-Biała przez kilka dni było w grupie mistrzowskiej. Ostatecznie jednak Robert Podoliński i jego piłkarze muszą walczyć o utrzymanie i w pierwszym meczu doznali porażki z rywalem, którego ograli tydzień wcześniej – Termalicą Nieciecza. Jednak Górale pozostają nad kreską, a w spotkaniu z „czerwoną latarnią” mogą podreperować swój dorobek punktowy.
WTOREK – 19 KWIETNIA 2016
17:40 Ekstraklasa, grupa mistrzowska – 32. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Rafał Wolski – Maciej Murawski (z Poznania)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Mariusz Wróblewski
17:55 Ekstraklasa, grupa mistrzowska – 32. kolejka: LECH POZNAŃ – PIAST GLIWICE
Komentarz: Rafał Wolski – Maciej Murawski (z Poznania)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Mariusz Wróblewski
17:55 Ekstraklasa, grupa mistrzowska – 32. kolejka: CRACOVIA – KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN
20:00 Ekstraklasa, grupa mistrzowska – 32. kolejka: WSTĘP DO MECZU
20:10 Ekstraklasa, grupa mistrzowska – 32. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Bartosz Gleń – Kazimierz Węgrzyn (z Chorzowa)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Adam Westfal
20:25 Ekstraklasa, grupa mistrzowska – 32. kolejka: LECHIA GDAŃSK – POGOŃ SZCZECIN
20:25 Ekstraklasa, grupa mistrzowska – 32. kolejka: RUCH CHORZÓW – LEGIA WARSZAWA
Komentarz: Bartosz Gleń – Kazimierz Węgrzyn (z Chorzowa)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Adam Westfal
22:30 Magazyn LIGA+
Studio: Rafał Dębiński
ŚRODA – 20 KWIETNIA 2016
17:40 Ekstraklasa, grupa spadkowa – 32. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Robert Skrzyński – Wojciech Jagoda (z Łęcznej)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Filip Surma
17:40 Ekstraklasa, grupa spadkowa – 32. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Żelisław Żyżyński – Kazimierz Węgrzyn (z Niecieczy)
Reporterzy: Sonia Śledź, Cezary Olbrycht
17:55 Ekstraklasa, grupa spadkowa – 32. kolejka: TERMALICA BRUK-BET NIECIECZA – KORONA KIELCE
Komentarz: Żelisław Żyżyński – Kazimierz Węgrzyn (z Niecieczy)
Reporterzy: Sonia Śledź, Cezary Olbrycht
17:55 Ekstraklasa, grupa spadkowa – 32. kolejka: GÓRNIK ŁĘCZNA – WISŁA KRAKÓW
Komentarz: Robert Skrzyński – Wojciech Jagoda (z Łęcznej)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Filip Surma
20:10 Ekstraklasa, grupa spadkowa – 32. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Bartosz Gleń – Krzysztof Przytuła (z Wrocławia)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Adam Westfal
20:25 Ekstraklasa, grupa spadkowa – 32. kolejka: ŚLĄSK WROCŁAW – JAGIELLONIA BIAŁYSTOK
Komentarz: Bartosz Gleń – Krzysztof Przytuła (z Wrocławia)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Adam Westfal
20:25 Ekstraklasa, grupa spadkowa – 32. kolejka: GÓRNIK ZABRZE – PODBESKIDZIE BIELSKO-BIAŁA
22:30 Magazyn LIGA+ EXTRA
Studio: Krzysztof Marciniak, Andrzej Twarowski – Kamil Kosowski, Grzegorz Mielcarski, Sławomir Stempniewski
https://twitter.com/d_boruc,
redaktor TakSięGra,
sędzia WZPR,
student politologii i dziennikarstwa (UAM Poznań)
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.