Na bardzo interesujący pomysł wpadła włoska federacja piłki nożnej. W Serie A rozważa się możliwość wykorzystywania kamer VAR. Miałyby one służyć głównie do zwalczania rasistowskich zachowań na stadionie. Włoska piłka nożna to przede wszystkim „specyficzni” kibice.
W Serie A rasistowskich wyzwisk doświadczali już między innymi Romelu Lukaku, Kalidou Koulibaly, czy Blaise Matuidi. Lista jest dużo większa. To właśnie dlatego, najnowszym pomysłem włoskiej federacji jest wykorzystywanie VAR-owych kamer do walki z rasistowskimi występkami. System miałby pomóc m. in. w identyfikacji kibiców śpiewających rasistowskie pieśni na stadionach.
Gabriele Gravina (prezes włoskiej federacji) stanowczo twierdzi, że nie ma znaczenia czy
pieśń wykonuje jedna, dwie czy dziewięć osób. W takich wypadkach potrzebna jest stosowna interwencja. Włoski rząd też pracuje nad zaostrzeniem prawa karnego w sprawach rasizmu. Gravina potwierdza tym samym, że nie ma miejsca dla rasizmu. W obecnym czasie kluby dysponują odpowiednią technologią, która umożliwia identyfikować osoby odpowiedzialne za czyny, które są zabronione.
Wkrótce federacja piłkarska zamierza także wprowadzić system VAR i Gravina jest pewien, że przyniesie on oczekiwane wyniki. Prezes federacji powiedział, że jeżeli wszyscy będą zjednoczeni i skoncentrowani na wspólnym celu, to mogą wygrać bitwę przeciwko rasizmowi.
Gabriele Gravina przypomina incydenty, które niedawno wydarzyły się w Sofii podczas eliminacji do Mistrzostw Europy 2020. W meczu pomiędzy Bułgarią, a Anglią bułgarscy pseudokibice dopuścili się rasistowskich i nazistowskich gestów w kierunku czarnoskórych piłkarzy „Synów Albionu”. Na stadionie można było usłyszeć odgłosy małp oraz wulgarne przyśpiewki. To szokujące zachowanie, które nie powinno mieć miejsca. Wydarzenia ze stolicy Bułgarii potwierdzają fakt, że rasizm jest podłym zjawiskiem i niestety coraz bardziej powszechnym w całej Europie.
VAR (Video Assistant Referee) to po polsku po prostu wideoweryfikacja. System jest stosowany w piłce nożnej nie tylko. Ma on na celu zapobieganie błędom, które popełniają sędziowie. W przypadku piłki nożnej dotyczy głównie czterech przypadków: gol, rzut karny, czerwona kartka oraz ukaranie żółtą lub czerwoną kartką niewłaściwego zawodnika. System zainaugurował swoje działanie w sierpniu 2016 roku. Wraz z upływem czasu wprowadzany jest do coraz większej liczby lig.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.