WKKW na igrzyskach olimpijskich w Tokio

Drugą dyscypliną jeździecką, która rozegrana zostanie podczas igrzysk w Tokio, jest wszechstronny konkurs konia wierzchowego. W rywalizacji weźmie udział, po raz pierwszy od 13 lat, polska drużyna. Biało-Czerwoni prawo startu wywalczyli na własnym terenie – wygrywając kwalifikacyjne zawody dla naszego […]

Drugą dyscypliną jeździecką, która rozegrana zostanie podczas igrzysk w Tokio, jest wszechstronny konkurs konia wierzchowego. W rywalizacji weźmie udział, po raz pierwszy od 13 lat, polska drużyna.

Biało-Czerwoni prawo startu wywalczyli na własnym terenie – wygrywając kwalifikacyjne zawody dla naszego regionu podczas Festiwalu Jeździeckiego Baborówko 2019. Niestety, tuż przed startem obowiązkowej kontroli weterynaryjnej nie przeszedł Banderas, który miał po raz drugi na igrzyskach wystartować pod Pawłem Spisakiem. Nasz najlepszy WKKW-ista tym samym będzie musiał poczekać na swój piąty start olimpijski. Jego miejsce obok Joanny Pawlak na Fantastic Friedzie i Małgorzaty Cybulskiej na Chenaro 2 zajmie Jan Kamiński na Jardzie.

O bezprecedensowe, trzecie złoto olimpijskie z rzędu w rywalizacji indywidualnej walczyć będzie Michael Jung – trener wspomnianego Spisaka (przez kilka lat trenerem polskiej kadry był inny zawodnik niemieckiej kadry, niestartujący tym razem na igrzyskach Andreas Dibowski). Będzie on też liderem drużyny naszych zachodnich sąsiadów, która walczyć będzie o powrót na olimpijski tron po niespodziewanej porażce z Francuzami w Rio de Janeiro – u boku Junga wystąpią ponownie Sandra Auffarth i Julia Krajewski. Z drużyny obrońców tytułu na starcie w stolicy Japonii stanie jedynie Karim Laghouag.

Wartą odnotowania jest historia Sary Algotsson Ostholt. Wicemistrzyni olimpijska z Londynu w 2019 roku straciła dwa konie, które zginęły na skutek pożaru, jaki wybuchł w koniowozie na autostradzie podczas powrotu z zawodów w Sopocie. Szwedka do Tokio poleciała jako rezerwowa, ale dostała zaszczyt bycia chorążą reprezentacji Trzech Koron podczas ceremonii otwarcia.

Rywalizację w WKKW otworzy dwudniowy konkurs ujeżdżenia. W niedzielę rozegrana zostanie próba terenowa, a w poniedziałek, po drugim obowiązkowym przeglądzie weterynaryjnym, dwunawrotowy konkurs skoków przez przeszkody. Medalistów drużynowych poznamy po pierwszym nawrocie.

Typy redakcji:
Zawody drużynowe: Niemcy
Zawody indywidualne: Michael Jung (Niemcy)

PIĄTEK – 30 LIPCA 2021

01:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: WKKW – UJEŻDŻENIE, DZIEŃ 1 na żywo

SOBOTA – 31 LIPCA 2021

01:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: WKKW – UJEŻDŻENIE, DZIEŃ 2 na żywo

NIEDZIELA – 1 SIERPNIA 2021

00:20 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: STUDIO na żywo


00:45 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: WKKW – CROSS na żywo
*(fragmenty również w TVP 1 HD)

PONIEDZIAŁEK – 2 SIERPNIA 2021

09:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: WKKW – SKOKI na żywo
*(fragmenty również w TVP 1 HD, od 10:55 do 12:40 i od 13:40 do 14:45 także w TVP Sport HD)


10:40 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: STUDIO na żywo
*(również o 12:40)

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.