Zaczynamy rundę rewanżową LOTTO Ekstraklasy. Transmisje na antenach Eurosportu i nc+

Za nami półmetek sezonu zasadniczej LOTTO Ekstraklasy. Każda ekipa ma za sobą po jednym spotkaniu z ligowymi rywalami. W najbliższy weekend, po przerwie reprezentacyjnej, rozpoczynamy rewanże, które odpowiedzą nam na pytanie, kto będzie walczy o tytuł, a kto o utrzymanie. […]

Kolejkę rozpoczniemy od wizyty w Gliwicach. Piast funduje swoim kibicom prawdziwy rollercoaster w ostatnich tygodniach. Zaledwie trzy punkty przewagi Wicemistrzów Polski nad strefą spadkową sprawiają, że nie mogą czuć się oni pewnie w najbliższych seriach gier. Zawodnicy Radoslava Latala miewali w ostatnim czasie przebłyski zeszłorocznej formy. Mogą one jednak nie wystarczyć na utrzymanie w Ekstraklasie. Podobna sytuacja jest w Krakowie. Cracovia po bardzo udanych poprzednich rozgrywkach, w tych wyraźnie złapała zadyszkę. Tak jak w przypadku srebrnych medalistów, także Pasy mają bardzo chwiejną formę. Jeszcze 3 tygodnie temu plasowali się na 6. pozycji, ale dwa znacznie słabsze spotkania, a w nich porażki z Jagiellonią i Legią sprawiły, że zawodnicy Jacka Zielińskiego spadli na 11. miejsce.

To ma być hit 16. kolejki spotkań piłkarskiej Ekstraklasy. W Białymstoku Jagiellonia podejmie Legię Warszawa. Gospodarze po świetnej pierwszej rundzie nie zamierzają zwalniać tempa. Lider rozgrywek przystąpi do meczu, czując oddech gdańskiego wicelidera. Zespół, posiadający najlepszą defensywę ligi, jest jednak bardzo dobrze przygotowany do sezonu. Jaga pokazała równą, wysoką formę w poprzednich 15. meczach ligowych i nic nie wskazuje na jej nagłe załamanie. Przed Mistrzami Polski bardzo trudne zadanie, ale z uwagi na ostatnią dyspozycję zawodników Jacka Magiery jest ono w zupełności w zasięgu stołecznego klubu. Legioniści w końcu wrócili do górnej połowy tabeli i nie zamierzają jej opuszczać do końca sezonu. Wręcz przeciwnie. Drużynę, która urwała punkty Realowi Madryt nie zadowoli samo miejsce w grupie mistrzowskiej. Mimo słabego początku rozgrywek obrońcy tytułu zamierzają walczyć nie tylko o europejskie puchary, ale także o kolejne Mistrzostwo.

Sobotę na boiskach Ekstraklasy otworzy mecz dwóch drużyn, znajdujących się obecnie w strefie spadkowej. Górnik Łęczna wraca na jedno z dwóch ostatnich miejsc po miesięcznej przerwie. Gospodarze odnieśli zaledwie trzy wygrane – najmniej w całej lidze. Ciężko będzie powalczyć o pozostanie na najwyższym poziomie rozgrywkowym z taką skutecznością. Niewiele lepszą mają piłkarze Ruchu Chorzów. Niebiescy odnieśli jedno zwycięstwo więcej, ale mimo to zamykają ligową tabelę. Zawodnicy Waldemar Fornalika mają natomiast najwięcej porażek w lidze – aż dziewięć. Nie da się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że będzie to pojedynek najsłabszych drużyn ligi.

Coraz lepiej prezentują się zawodnicy Pogoni Szczecin. Początek pod wodzą Kazimierza Moskala był bardzo słaby. Pierwsze oznaki poprawy widać było już w starciach z Termalicą i Piastem. Ale tak naprawdę wszystko ruszyło w dobrym kierunku po remisie z Jagiellonią Białystok. Portowcy są niepokonani od sześciu spotkań. Połowę z nich zdołali wygrać i to nie z byle kim. Pokonali m.in. progresującą Legią oraz dobrze spisującą się Arka Gdynia. Jeszcze dłużej trwa passa meczów bez porażki Wisły Kraków. Biała Gwiazda od 7 meczów wygrywa lub remisuje, dokładnie w takiej kolejności na zmianę. Tuż przed przerwą reprezentacyjną – trzymając się tego schematu – wygrała z Górnikiem Łęczna. Jeżeli prawo serii ma zostać podtrzymane, w Szczecinie Wiślacy wywalczą punkt. Jednak obie drużyny z pewnością powalczą o komplet oczek, nie bacząc na poprzednie spotkania.

Lechii Gdańsk nie udało się obronić pozycji lidera. Teraz przyjdzie ją zaatakować z drugiego rzędu. Jest on jednak bardzo blisko pierwszego. Zespół z Trójmiasta ma obecnie tyle samo punków, co liderująca Jagiellonia i będzie z całą pewnością naciskał na Białostocczan. Gospodarze w dwóch ostatnich meczach wywalczyli tylko remisy, czym uniemożliwi sobie pozostanie samotnym liderem Ekstraklasy. Rywalem wicelidera będzie Wisła Płock. Beniaminek bardzo udanie rozpoczął sezon, ale ostatnie tygodnie są już dużo słabsze. Po raz ostatni Nafciarze odnieśli zwycięstwo 17 września. Od tamtego czasu zdobyli zaledwie dwa punkty i spadli na ostatnie bezpieczne miejsce w tabeli – czternaste.

To nie jest dobry czas dla beniaminków. Arka Gdynia czeka tylko dwa dni krócej na zwycięstwo od Płocczan. Zespół Grzegorza Nicińskiego mimo to zajmuje przyzwoite, 9. miejsce w ligowej klasyfikacji, ponieważ minimalnie lepiej spisywał się w ostatnich sześciu spotkaniach 4-krotnie remisując i 2-krotnie przegrywając. Trochę zeszło powietrze z piłkarzy. Jeżeli przerwę reprezentacyjną wykorzystali w należyty sposób to rywalizacja z Termalicą Nieciecza przyniesie nam dużo emocji. Także gościom przydał się czas na dodatkowe treningi, bo nie imponowali formą jak na początku. Przełożyło się to także na pozycję w tabeli. Zawodnicy Czesława Michniewicza po trzech porażkach z rzędu wypadli poza podium i tracą już sześć punktów do dwójki liderów. Miesiąc temu był jeden.

Lech Poznań jest kolejną drużyną, która po bardzo złym starcie rozgrywek potrafiła się podnieść i gra z tygodnia na tydzień coraz lepiej. Kolejorzowi na dobre wyszła zmiana szkoleniowca. Pod wodzą Nenada Bjelicy zespół z Wielkopolski wskoczył do grupy mistrzowskiej. Bardzo dobrą formę udowodnili przed dwoma tygodniami, pokazują różnicę kilku klas w starciu z Ruchem Chorzów. Trudniej będzie przeciwko Śląskowi Wrocław. Zespół z Dolnego Śląsk w 15. kolejce wreszcie odniósł zwycięstwo na własnym obiekcie. Biorąc po uwagę fakt, że zawodnicy Mariusza Rumaka znacznie lepiej spisują się w roli gości, przy Bułgarskiej mogą powalczyć o piąte wyjazdowe zwycięstwo oraz umocnienie się w górnej części tabeli.

Piłkarski weekend w Ekstraklasie zamknie rywalizacja Korony Kielce Zagłębiem Lubin. Podopieczni Macieja Bartoszka nieoczekiwanie przerwali serię sześciu spotkań bez punktu, pokonując 3:1 w Niecieczy Termalicę. Była to duża niespodzianka, ale Kielczanie zaprezentowali się z bardzo dobrej strony i zasłużenie wywieźli z terenu rywala komplet punktów. Trzeba jednak dodać, że dwie bramki na wagę wygranej zdobyli, grając w przewadze jednego zawodnika. Miejsce na podium, mimo porażki, utrzymali się Miedziowi, którzy jednak stracili dystans do Lechii i Jagiellonii. Obecnie wynosi on 6 punktów. Lubinianie utrzymują wysoką formę z poprzedniego sezonu i za to należą się im słowa uznania.

CANAL+ Sport HD
Studio: Żelisław Żyżyński – Andrzej Juskowiak (z Białegostoku)

20:25 LOTTO Ekstraklasa – 16. kolejka: JAGIELLONIA BIAŁYSTOK – LEGIA WARSZAWA na żywo