Finał Pucharu Świata w Łucznictwie w Eurosporcie 2!

W stolicy sportu, czyli w szwajcarskiej Lozannie, gdzie znajduje się główna siedziba Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego odbędą się finałowe zawody Pucharu Świata w łucznictwie. W odróżnieniu od wielu dyscyplin sformułowanie „Finał Pucharu Świata” jest nieprzypadkowe, gdyż do udziału w nim zostało […]

W stolicy sportu, czyli w szwajcarskiej Lozannie, gdzie znajduje się główna siedziba Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego odbędą się finałowe zawody Pucharu Świata w łucznictwie. W odróżnieniu od wielu dyscyplin sformułowanie „Finał Pucharu Świata” jest nieprzypadkowe, gdyż do udziału w nim zostało zakwalifikowanych jedynie po siedmiu najlepszych łuczników tegorocznego cyklu w każdej z czterech indywidualnych konkurencji łuczniczych (łuki klasyczne i bloczkowe kobiet i mężczyzn). Dodatkowo dzikie karty otrzymali gospodarze. Transmisję ze zmagań najlepszych zawodników śledzić będzie można na drugim kanale Eurosportu.

Łuki Klasyczne

Zaledwie dwóch startów, by zapewnić sobie udział w zawodach finałowych potrzebowali koreańscy mistrzowie Oh Jin-Hyek i Lee Seengyun. Niestety aktualny mistrz świata Lee zrezygnował ze startu. Głównym faworytem będzie zatem mistrz olimpijski z Londynu Oh. Jego zadanie nie będzie, jednak łatwe. W pierwszym pojedynku zmierzy się ze srebrnym medalistą Igrzysk w drużynie Amerykaninem Brady Ellisonem. Rozstawiony z pierwszym numerem startowym będzie Holender Rick van der Ven. Dwukrotny mistrz Europy przywilej ten zawdzięcza awansowi do finału w dwóch z czterech zawodów tegorocznych zawodów Pucharu Świata. Z wielkim zainteresowaniem śledzić też należy start jednego z największych talentów w tej dyscyplinie sportu Marcusa D’almeidy. Udział szesnastoletniego zawodnika w takich zawodach jest wręcz czymś niebywałym.  Młody Brazylijczyk nie tak dawno zdobył srebrny medal Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Nankinie i z całą pewnością nie był to jego ostatni sukces.

Pod nieobecność Joo Hyun Jung jedyną reprezentantką Korei Południowej będzie Jung Dasomi. Koreanka z całą pewnością będzie jedną z faworytek turnieju kobiet. Trudne warunki zapewne będą chciały dwie zakwalifikowane do udziału w zawodach reprezentantki Chin: Cheng Ming i Xu Jing. Obie Chinki to członkinie drużyny, która na ostatnich Igrzyskach zdobyły srebrny medal. Dodatkowo Xu to zeszłoroczna wicemistrzyni świata. Historyczny sukces w tym roku osiągnęła Elena Richter, która stała się pierwszą niemiecką łuczniczką, która stanęła na najwyższym stopniu podium zawodów pucharowych. Nie można skreślać też Meksykanki Aidy Roman, wicemistrzyni olimpijskiej i tegorocznej halowej mistrzyni świata.

Łuki Bloczkowe

Obok rywalizacji w łukach klasycznych przy okazji wszelkich imprez łuczniczych odbywają się zawody w nieolimpijskich  łukach bloczkowych. Konkurencja ta jest popularna w krajach Ameryki Łacińskiej  i Stanach Zjednoczonych.Swoje dwa grosze zawsze wrzucają też Rosjanie. Jednak w zawodach mężczyzn najlepiej w tym roku spisywali się reprezentanci Francji Pi Deloche i Sebastian Peinau i to oni będą faworytami weekendowej rywalizacji. Spośród kobiet na uwagę zasługująprzedewszystkim  Rosjanka Albina Longinowa, Słowenka Toja Cerne i Kolumbijka Sara Lopez.

SOBOTA – 6 WRZEŚNIA 2014

15:00 Puchar Świata, Szwajcaria: ZAWODY na żywo
Eurosport 2 HD
Komentarz: Paweł Ulbrych

NIEDZIELA – 7 WRZEŚNIA 2014

17:00 Puchar Świata, Szwajcaria: ZAWODY na żywo
Eurosport 2 HD
Komentarz: Paweł Ulbrych

About Bartosz Mierzwa