Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej w TVP Sport i sport.tvp.pl

W Moskwie zostaną przyznane pierwsze bezpośrednie kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w Tokio po ich przełożeniu na rok 2021. Transmisje z mistrzostw Europy we wspinaczce sportowej zapowiada TVP Sport. Wspinaczka sportowa to jedna z pięciu dyscyplin (obok baseballu/softballu, karate, skateboardingu i […]

W Moskwie zostaną przyznane pierwsze bezpośrednie kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w Tokio po ich przełożeniu na rok 2021. Transmisje z mistrzostw Europy we wspinaczce sportowej zapowiada TVP Sport.

Wspinaczka sportowa to jedna z pięciu dyscyplin (obok baseballu/softballu, karate, skateboardingu i surfingu), o których wprowadzenie do programu olimpijskiego zabiegał Komitet Organizacyjny igrzysk w Tokio. Ze względu na oszczędności, jakie musiały być z tym związane, właśnie na potrzeby igrzysk opracowano format kombinacji – konkurencji, która łączy trzy podstawowe odmiany wspinaczki sportowej: rywalizacja na czas, bouldering i prowadzenie; jej wynik stanowi iloczyn miejsc uzyskanych we wszystkich trzech częściach zmagań.

Jako pierwsza rozegrana zostanie rywalizacja szybkościowa. To ta konkurencja, w której Polacy odnoszą największe sukcesy – obecną mistrzynią świata i Europy jest Aleksandra Mirosław, natomiast wśród największych talentów na świecie wymienia się bliźniaczki Aleksandrę i Natalię Kałuckie, które zdominowały ten etap kombinacji podczas młodzieżowych igrzysk olimpijskich w Buenos Aires w 2018 roku. Żeńską kadrę na czempionat w Moskwie uzupełnią Patrycja Chudziak i Anna Brożek, która przegrała walkę z Mirosław o mistrzostwo świata w 2018 roku, natomiast jedynym mężczyzną w naszej reprezentacji będzie Marcin Dzieński, był mistrz świata i aktualny rekordzista Polski w rywalizacji na czas.

Choć Biało-Czerwoni przez lata treningów wyspecjalizowali się w czasówce, wystartują oni także w pozostałych konkurencjach. Rywalizacja w boulderingu (wspinaczka po dużych blokach bez asekuracji) oraz w prowadzeniu (celem dotarcie jak najwyżej, czas uwzględniany jedynie przy rozstrzyganiu remisów) będzie bowiem pierwszym etapem kwalifikacji do kombinacji, w której wystąpi najlepsza dwudziestka w pojedynczych konkurencjach. Format olimpijski nie sprzyja szybkościowcom – ta konkurencja wymaga bowiem innych umiejętności niż pozostałe dwie. Jednak w Moskwie walka toczyć się będzie nie tylko o medale mistrzostw Europy, ale też o kwalifikację olimpijską.

O tą nie musi się martwić Mirosław – start w Tokio zapewniła sobie zajmując czwarte miejsce na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Hachiōji. Pozostałe Polki będą musiały zmierzyć się z rywalkami z innych krajów oraz ze sobą nawzajem – tylko najlepsza spośród niezakwalifikowanych jeszcze uczestniczek kombinacji poleci do Tokio. Tak samo wygląda kwestia awansu na igrzyska u panów. Stawka zawodów w Moskwie z powodu koronawirusa nieco się przetrzebiła – do Moskwy nie przyjadą m.in. Austriacy, Francuzi, Włosi czy część Słoweńców, na czele z Janją Garnbret, mistrzynią świata w kombinacji, boulderze i prowadzeniu.

SOBOTA – 21 LISTOPADA 2020

16:30 Mistrzostwa Europy, Moskwa, Rosja WSPINACZKA NA CZAS — FINAŁ
*(23 listopada o 13:35 w TVP Sport)

PONIEDZIAŁEK – 23 LISTOPADA 2020

14:30 Mistrzostwa Europy, Moskwa, Rosja BOULDERING — FINAŁ

ŚRODA – 25 LISTOPADA 2020

16:30 Mistrzostwa Europy, Moskwa, Rosja WSPINACZKA NA CZAS — FINAŁ
*(o 21:05 i 22:10 w TVP Sport)

About Wojciech Nowakowski