Pływanie synchroniczne na igrzyskach olimpijskich w Tokio

Dyscyplina, która łączy w sobie nie tylko wysiłek fizyczny, ale też sztukę tańca oraz, nierzadko, makijażu. Na igrzyskach w Tokio pływanie synchroniczne oficjalnie zadebiutuje w programie olimpijskim pod nową nazwą. Kilka lat temu Międzynarodowa Federacja Pływacka uznała, że nazwa „pływanie […]

Dyscyplina, która łączy w sobie nie tylko wysiłek fizyczny, ale też sztukę tańca oraz, nierzadko, makijażu. Na igrzyskach w Tokio pływanie synchroniczne oficjalnie zadebiutuje w programie olimpijskim pod nową nazwą.

Kilka lat temu Międzynarodowa Federacja Pływacka uznała, że nazwa „pływanie synchroniczne” jest zbyt myląca – wiele osób bowiem interpretuje to jako synchronizację pomiędzy członkami drużyny, zaś istnienie konkurencji solowej (po 1992 nieolimpijskiej) stoi w sprzeczności z tą tezą. W rzeczywistości bowiem w nazwie chodzi o synchronizację ruchów zawodników, a częściej zawodniczek, z muzyką. W związku z tym, aby uniknąć nieporozumień, oficjalna angielska nazwa została zmieniona na „artistic swimming”. W Polsce jednak się do tej pory nie przyjęła – nadal mówimy zatem o pływaniu synchronicznym.

Jakkolwiek jednak tę dyscyplinę będziemy nazywać, spodziewać się należy dominacji reprezentacji Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego – to właśnie Rosja zdobyła wszystkie złote medale w XXI wieku. Japonia przystąpi do zmagań na własnym terenie jako obrońca brązowego medalu – starając się przejąć pałeczkę dominacji na kontynencie od Chin.

Typy redakcji:
Zawody duetów kobiet: Rosyjski Komitet Olimpijski
Zawody drużynowe kobiet: Rosyjski Komitet Olimpijski

PONIEDZIAŁEK – 2 SIERPNIA 2021

12:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: PROGRAM DOWOLNY PAR KOBIET – ELIMINACJE na żywo


WTOREK – 3 SIERPNIA 2021

12:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: PROGRAM TECHNICZNY PAR KOBIET na żywo


ŚRODA – 4 SIERPNIA 2021

12:30 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: PROGRAM DOWOLNY PAR KOBIET – FINAŁ na żywo

PIĄTEK – 6 SIERPNIA 2021

12:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: PROGRAM TECHNICZNY DRUŻYN KOBIET na żywo

SOBOTA – 7 SIERPNIA 2021

12:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: PROGRAM DOWOLNY DRUŻYN KOBIET – ELIMINACJE na żywo

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.