Podsumowanie 1 części Pucharu Świata w skokach narciarskich

Puchar Świata 2020/2021 w Skokach Narciarskich trwa. ale czas na podsumowanie tego co było i co jeszcze przed nami. Zmagania w pucharze świata skoczkowie rozpoczęli w Wiśle na skoczni im. Adama Małysza. W pierwszym konkursie drużynowym zwyciężyli Austriacy przed Niemcami […]

Puchar Świata 2020/2021 w Skokach Narciarskich trwa. ale czas na podsumowanie tego co było i co jeszcze przed nami.

Zmagania w pucharze świata skoczkowie rozpoczęli w Wiśle na skoczni im. Adama Małysza. W pierwszym konkursie drużynowym zwyciężyli Austriacy przed Niemcami i Polakami. Drugiego dnia zmagań odbył się konkurs indywidualny triumfował Niemiec Markus Eisenbichler  przed Karlem Geigerem Trzecie miejsce zajął Austriak Daniel Huber najlepszy z Polaków Piotr Żyła zajął piąte miejsce.

Po zawodach w Wisle skoczkowie udali się do fińskiego Kussamo tam najczęściej wiatr przeszkadza w rozgrywaniu zawodów, ale tym razem zawody odbywały się w dość równych warunkach Pierwszy konkurs zdecydowanie zwyciężył Markus Eisenbichler przed dwoma Polakami Piotrem żyłą i Dawidem Kubackim. W niedzielnym konkursie pierwsze zwycięstwo w sezonie odniósł Norweg Halvor Egnar Granerud drugi był Markus Eisenbichler trzeci Dawid Kubacki.

Do Nizinnego Tagiłu trener reprezantacji Polski Michał Dolezal wysłał kadrę B. W Rosji dwa konkursy padły łupem Norwega Graneruda. Polacy zaprezentowali się dobrze w sobotę najlepszy z Polaków był Aleksander Zniszczoł gdzie zajął 6 miejsce a w niedziele takie samo miejsce zajął Paweł Wąsek.

W kolejnych zawodach odbyły się Mistrzostwa Świata w lotach które zostały rozegrane na Słoweńskiej Planicy w piątek i w sobotę odbył się konkurs indywidualny gdzie po 4 seriach skoków Złoty medal zdobył Niemiec Karl Geiger który o pół punktu wyprzedził Norwega Halvora Egnera Graneruda brązowy medal zdobył Markus Eisenbichler najlepszy z Polaków Piotr Żyła zajął 7 miejsce. W niedziele odbył się konkurs drużynowy tu triumfowali Norwegowie nad Niemcami brązowy medal zdobyła reprezentacja Polski.

Po Mistrzostwach Świata w lotach zawodnicy wyruszyli na przedświąteczny weekend do Engelbergu W pierwszym sobotnim konkursie zwyciężył Halvor Egnar Granerud drugi był Kamil Stoch trzeci Słoweniec Anze Lanisek. Niedzielne zawody wygrał po raz piąty w sezonie Halvor Egnar Granerud. Drugie miejsce zajął Niemiec Markus Eisenbichler, a trzecie Piotr Żyła.

Kolejne zawody to Niemiecko-Austriacki Turniej Czterech skoczni który w znakomitym stylu wygrał Kamil Stoch zajmując odpowiednio 2 miejsce w Obesrtdorfie, 4 miejsce w GA-PA, 1 miejsce w Innsbrucku i 1 miejsce w Bischoshofen.W końcowej klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni Stoch wyprzedził Geigera o 48,1 punktu. Trzecie miejsce zajął Dawid Kubacki który wyprzedził Graneruda o zaledwie 0,4 punktu.

Po jakże dla nas szczęśliwym TCS przyszedł czas na kolejny weekend ze skokami tym razem zawodnicy rywalizowali w Titisse-Neustadt. W sobotę Kamil Stoch odniósł 39 zwycięstwo i zrównał się pod względem zwycięstw w Pucharze Świata z Adamem Małyszem. Na drugim stopniu podium stanął Norweg Halvor Egnar Granerud trzecie miejsce zajął Piotr Żyła. Niedzielne zawody to już dominacja dwóch Norwegów Zwyciężył Granerud przed Danielem Andre Tande trzecie miejsce zajął Austriak Stefan Kraft dla którego było to pierwsze podium w tym sezonie. Najwyżej z Polaków uplasował sie Dawid Kubacki który zajął szóste miejsce.

Do końca sezonu pozostał jeszcze Turniej Raw Air i na przełomie lutego i marca Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie i oczywiście kolejne konkursy Pucharu Świata.

Generalna Klasyfikacja Pucharu Świata po rozegranych po 13/28 rozegranych konkursach: