Bohdan Tomaszewski

BOHDAN TOMASZEWSKI – polski dziennikarz sportowy. Urodził się 10 sierpnia 1921 w Warszawie. Zmarł 27 lutego 2015 w Warszawie.

Życie prywatne
Bohdan Tomaszewski był żonaty z Izabellą Sierakowską-Tomaszewską. Miał dwóch synów Krzysztofa i Tomasza (także dziennikarz).

Kariera sportowa
W latach 40. i na początku 50. był tenisistą. Przed wojną został mistrzem Polski juniorów. Później trenował w SKT Szczecin. Obecnie na kortach Warszawianki odbywa się turniej młodych zawodników „Tomaszewski Cup”.

Początki dziennikarstwa
Bohdan Tomaszewski od 1946 roku pracował w „Kurierze Szczecińskim”. Zajmował się sportem w gazecie „Express Wieczorny”. Pracował w Polskim Radiu i telewizji. Skomentował w sumie 12 zimowych i letnich igrzysk olimpijskich!

Polsat
Praca w tej stacji była jego ostatnią w życiu. Nestor polskiego dziennikarstwa sportowego komentował w stacji Polsat Sport tenis – turnieje z cyklu ATP i wielkoszlemowy Wimbledon.W większości relacji słyszeliśmy go w duecie z młodszym dziennikarzem „słonecznej” stacji.

Oddanie sztuce
W swoim bogatym życiorysie legenda komentatorstwa napisał szesnaście książek o tematyce sportowej. Ostatnią publikacją jest „Przeżyjmy to jeszcze raz” z 1992 roku. Był też autorem scenariuszy do filmów pt.: „Zaczarowany rower”, „Bokser”, „Czekam na was w Monte Carlo” i „Prawo Archimedesa”.

Odznaczenia państwowe
W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

About the Author