Roman Kołtoń

ROMAN KOŁTOŃ – urodził 12 stycznia 1970 roku w Złotoryi. Polski dziennikarz i komentator sportowy, obecnie pracuje w Polsacie.

Życie prywatne
Ma żonę Katarzynę i syna Romka. W młodości grał na bramce w drużynie Górnik Złotoryja. Obecnie gra w zespole Reprezentacji Polskich Dziennikarzy.

Początki kariery dziennikarskiej
Kołtoń ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo pisał teksty do „Piłki Nożnej”, następnie nawiązał współpracę z „Przeglądem Sportowym”, gdzie pracował od 1990 roku, a w latach 2004-2007 był redaktorem naczelnym. Jako dziennikarz „Przeglądu” był korespondentem na Mundialu w 1998 roku.

Canal+ (1995 – 2000)
Przygodę z dziennikarstwem telewizyjnym Roman Kołtoń rozpoczął będąc już dziennikarzem prasowym. Pracował we francuskiej stacji praktycznie od początku jej powstania. Zajmował się głównie ligą niemiecką, którą fascynował się od najmłodszych lat.

Polsat (2000 – obecnie)
Po okresie pracy w Canal+ Roman Kołtoń przeniósł się do Polsatu Sport. W trakcie dotychczasowej pracy w tej stacji Kołtoń skomentował pięć finałów Ligi Mistrzów, a także mecze MŚ 2002, MŚ 2006, ME 2008. W trakcie ME 2016 wraz z Marcinem Feddkiem towarzyszył drużynie Adama Nawałki przez cały francuski turniej. Przez lata występował jako ekspert w programach publicystycznych m.in. Piłkarski Salon czy Studio Futbol. Obecnie jest opiniodawcą w niedzielnym magazynie Cafe Futbol.

Publikacje
Roman Kołtoń mimo pracy w Polsacie, nie zrezygnował z pisania i oprócz publikowania tekstów na polsatsport.pl napisał kilka książek m.in. „Żądza piłkarskiego pieniądza”, „Deyna-czyli obcy” czy „Od Euro do Mundialu. Prawda o Reprezentacji”.

About the Author