Skilling Open 2020 w Eurosport Playerze

Turniej Skilling Open rozpocznie cykl szachowych turniejów Champions Chess Tour. Transmisje z decydującej fazy zawodów przekaże Eurosport Player. Champions Chess Tour to cykl, który wyewoluował ze zorganizowanego wobec pandemii koronawirusa Magnus Carlsen Chess Tour. To właśnie firma prowadzona przez norweskiego […]

Turniej Skilling Open rozpocznie cykl szachowych turniejów Champions Chess Tour. Transmisje z decydującej fazy zawodów przekaże Eurosport Player.

Champions Chess Tour to cykl, który wyewoluował ze zorganizowanego wobec pandemii koronawirusa Magnus Carlsen Chess Tour. To właśnie firma prowadzona przez norweskiego arcymistrza, lidera światowego rankingu w szachach klasycznych i szybkich, jest organizatorem imprezy. Listopadowy turniej rozpocznie zmagania, których finał zobaczymy we wrześniu 2021 roku.

Turnieje rozgrywane będą zdalnie w formacie szachów szybkich – na partię każdy z zawodników będzie miał 15 minut z dziesięcioma sekundami doliczanymi za każdy ruch. Przez pierwsze trzy dni zawodnicy rywalizować będą systemem kołowym („każdy z każdym”), po czym najlepsza ósemka trafi do drabinki, w której zmagania będą już transmitowane przez telewizję. Od ćwierćfinałów zawodnicy rywalizować będą w formie dwumeczu – na każdy mecz składać się będą cztery partie. W przypadku remisu w dwumeczu rozegrane zostaną dwie partie błyskawiczne (5 minut + 3 sekundy za ruch), a w przypadku dalszego braku rozstrzygnięcia, Armageddon (5 minut dla białych, 4 dla czarnych – czarne wygrywają przy remisie).

Na starcie obok samego Carlsena, który ostatniego dnia zawodów skończy 30 lat, stanie piętnastu arcymistrzów. Wśród nich najlepszy Polak, Jan-Krzysztof Duda, który będzie jednym z najmłodszych zawodników w stawce Skilling Open – młodszy od niego jest jedynie 17-letni Irańczyk, startujący pod flagą Międzynarodowej Federacji Szachowej Alireza Firouzja. Największym nieobecnym inauguracyjnych zawodów będzie natomiast numer dwa rankingu szachów klasycznych, Amerykanin Fabiano Caruana, który właśnie w tej odmianie przegrał kilka dni temu z Dudą.

Zwycięzca Skilling Open zagwarantuje sobie start w pierwszym z trzech turniejów rangi Major, który rozegrany zostanie w stawce 12 zawodników na przełomie grudnia i stycznia. Zwycięstwo w Majorze gwarantuje z kolei grę w Finale we wrześniu 2021 roku.

ŚRODA – 25 LISTOPADA 2020

17:45 Champions Chess Tour — Skilling Open ĆWIERĆFINAŁY — DZIEŃ 1

CZWARTEK – 26 LISTOPADA 2020

17:45 Champions Chess Tour — Skilling Open ĆWIERĆFINAŁY — DZIEŃ 2

PIĄTEK – 27 LISTOPADA 2020

17:45 Champions Chess Tour — Skilling Open PÓŁFINAŁY — DZIEŃ 1

SOBOTA – 28 LISTOPADA 2020

17:45 Champions Chess Tour — Skilling Open PÓŁFINAŁY — DZIEŃ 2

NIEDZIELA – 29 LISTOPADA 2020

17:45 Champions Chess Tour — Skilling Open FINAŁ — DZIEŃ 1

PONIEDZIAŁEK – 30 LISTOPADA 2020

17:45 Champions Chess Tour — Skilling Open FINAŁ — DZIEŃ 2

About Wojciech Nowakowski