Trzeci lekkoatletyczny czwartek w TVP Sport

Przed nami trzecia odsłona cyklu lekkoatletycznych czwartków w TVP Sport. W pierwszym lipcowym konkursie znów na Woronicza zaprezentują się kulomioci. Pierwszy konkurs rozegrany został w nieregulaminowych warunkach – parking przed gmachem Telewizji Polskiej okazał się źle przygotowany według przepisów. Zbyt […]

Przed nami trzecia odsłona cyklu lekkoatletycznych czwartków w TVP Sport. W pierwszym lipcowym konkursie znów na Woronicza zaprezentują się kulomioci.

Pierwszy konkurs rozegrany został w nieregulaminowych warunkach – parking przed gmachem Telewizji Polskiej okazał się źle przygotowany według przepisów. Zbyt duża różnica poziomów (według Filipa Moterskiego – szefa sędziów PZLA, który wypowiedział się dla „Przeglądu Sportowego” – miejscami sześciokrotnie przekraczająca normę) doprowadziła do tego, że wyniki uzyskane przez zawodników nie będą ujęte w tabelach światowych. „Pod kreskę” trafiają więc nie tylko prawie 21-metrowe inauguracyjne pchnięcia Konrada Bukowieckiego czy niewiele słabsze Michała Haratyka, ale też rekord życiowy Wojciecha Maroka. 18,06 m uzyskane przez naszego juniora byłoby w tamtym momencie najlepszym wynikiem na świecie w tej kategorii wiekowej.

Dwa dni później w Chorzowie Marok uzyskał już jedynie 17,54 m, natomiast jego wynik z Woronicza, tym razem w przepisowych warunkach, wyrównał Piotr Goździewicz. Rywalizacja naszych dwóch młodych kulomiotów przeniosła się również na podwórko stricte juniorskie – w ubiegłym tygodniu w Środzie Wielkopolskiej kulą 6-kilogramową Marok uzyskał 18,94 m, a Goździewicz 19,38 m. Ten drugi, mistrz olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy z 2017 roku, uzyskał tym samym nowy rekord życiowy, który następnego dnia pobił w Szprotawie wynikiem 19,54 m, wychodząc na czoło juniorskich list europejskich.

Juniorskie zaplecze interesuje, oczywiście, głównie najzagorzalszych pasjonatów lekkiej atletyki, natomiast w świetle jupiterów toczy się nadal rywalizacja o prymat wśród seniorów. Bukowiecki i Haratyk wciąż wchodzą w sezon i w drugim konkursie na Woronicza będą celować w odległości lepsze niż uzyskane na Stadionie Śląskim odpowiednio 20,63 m i 20,12 m. Biorąc pod uwagę wyniki z okresu po odwieszeniu zmagań, najlepszy rezultat uzyskał Tomáš Staněk – 21,13 m.

CZWARTEK – 2 LIPCA 2020

17:00 ORLEN TVP Sport Cup: PCHNIĘCIE KULĄ na żywo

Komentarz: Przemysław Babiarz – Sebastian Chmara

About Wojciech Nowakowski