Valencia Marathon w Eurosport Playerze

Po raz czterdziesty w Walencji odbędzie się najważniejszy w Hiszpanii bieg maratoński, w tym roku wyjątkowo połączony z półmaratonem. Transmisję z ulic miasta leżącego na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego obejrzeć będzie można w Eurosport Playerze. Na trasie liczącej, zgodnie z […]

Po raz czterdziesty w Walencji odbędzie się najważniejszy w Hiszpanii bieg maratoński, w tym roku wyjątkowo połączony z półmaratonem. Transmisję z ulic miasta leżącego na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego obejrzeć będzie można w Eurosport Playerze.

Na trasie liczącej, zgodnie z sięgającą igrzysk w Londynie w 1908 roku tradycją, 42 195 metrów zobaczymy m.in. ubiegłorocznego zwycięzcę, Kinde Atanawa z Etiopii, do którego należy też rekord tej imprezy – 2:03:51. Nie on będzie jednak legitymował się najlepszym rekordem życiowym w stawce, a jego rodak Birhanu Legese, który jest również liderem list światowych w roku 2020. Trio faworytów z Etiopii uzupełnia Leul Gebresilase – triumfator sprzed dwóch lat, którego oglądać mogliśmy w tym roku podczas mistrzostw świata w półmaratonie, rozgrywanych w Gdyni, gdzie zajął dziesiąte miejsce.

Wśród pań listy startowe też otwierają Etiopki – najlepszy rekord życiowy ma Ruti Aga, jednak czas 2:18:34 jest tylko o sekundę lepszy od tegorocznego wyniku Birhane Dibaby, wiceliderki list światowych, która w maratonie w Walencji wygrała w 2012 roku.

Do startu zgłoszony był Krystian Zalewski, jednak pozytywny wynik testu na koronawirusa uniemożliwił mu debiut na tym prestiżowym dystansie. W stawce zobaczymy jednak Arkadiusza Gardzielewskiego. Polacy pisali historię tego maratonu, wygrywając w drugiej połowie lat 80. – na liście zwycięzców widnieją Paweł Lorens, Małgorzata Szumińska (1986), Mirosław Bugaj, Ewa Wrzosek (1987) oraz Mirosław Dzienisik (1989).

Ciekawie prezentuje się też stawka rywalizacji w półmaratonie. Oprócz medalistów wspomnianych mistrzostw w Gdyni, Jacoba Kiplimo i Kibiwotta Kandie, w rywalizacji mężczyzn zobaczymy aktualnego brązowego medalistę mistrzostw świata w biegu na 10 000 m, Rhonexa Kipruto, a wśród pań debiut w półmaratonie zaliczy najlepsza lekkoatletka roku 2015 i aktualna rekordzistka świata na 1500 m, Genzebe Dibaba.

NIEDZIELA – 6 GRUDNIA 2020

08:00 Maratón Valencia Trinidad Alfonso EDP, Walencja, Hiszpania: MARATON 

About Wojciech Nowakowski