Co dalej z PKO BP Ekstraklasą?

Pakiet pomocowy wystosował Polski Związek Piłki Nożnej, uchwałę sporządziła Rada Nadzorcza Ekstraklasy S.A. Wciąż jednak nie wiadomo, co z najważniejszymi rozgrywkami piłkarskimi w Polsce. Spekulacji pojawia się coraz więcej. PKO Bank Polski Ekstraklasa do tej pory rozegrała 26 kolejek. Do […]

Pakiet pomocowy wystosował Polski Związek Piłki Nożnej, uchwałę sporządziła Rada Nadzorcza Ekstraklasy S.A. Wciąż jednak nie wiadomo, co z najważniejszymi rozgrywkami piłkarskimi w Polsce. Spekulacji pojawia się coraz więcej.

PKO Bank Polski Ekstraklasa do tej pory rozegrała 26 kolejek. Do 27. początkowo miano przystąpić, jednak w dniu jej rozpoczęcia zdecydowano o zawieszeniu rozgrywek. 4 mecze pozostały do końca rundy zasadniczej, a potem przecież jeszcze miały rozgrywać się spotkania w grupach mistrzowskiej i spadkowej. Coraz więcej głosów z futbolowego środowiska w Polsce pojawia się odnośnie sezonu przyszłego niż obecnej wciąż kampanii 2019/2020.

ABSURD CZY STRZAŁ W ,,10″?

Jako pierwszy z pomysłem na ratowanie ligi wyskoczył właściciel Rakowa Częstochowa – Michał Świerczewski. Jego zdanie można by było zamknąć wszystkie kluby ekstraklasowe w hotelach połączonych z ośrodkiem treningowym, takich jak w miejscowości Arłamów, gdzie do ostatnich mistrzostw Europy czy mistrzostw świata przygotowywali się nasi kadrowicze. Krzysztof Stanowski w swoim wideo-felietonie na ,,Kanale Sportowym” powiedział, że ten pomysł nie spodobałby się żadnej ekipie, oprócz tej spod Jasnej Góry. – Dogranie ligi w izolacji, to totalny absurd. Nie wyobrażam sobie mini-zgrupowań kilku drużyn, treningów na jednej płycie i ,,wywożenia” gdzieś na mecz w zamknięciu – wtóruje mu Sebastian Wach – założyciel kanału ,,#GryfnySzpil” na YouTube. Przyjrzyjmy się zatem, kto obecnie mógłby być bardziej, a kto mniej zadowolony z zakończenia ligi.

CO Z MISTRZOSTWEM?

W kwestiach zakończenia sezonu w tym momencie i przyznania miejsc zgodnych z teraźniejszą klasyfikacją na pewno będzie dużo sporów. Pewnie najwięcej wśród kibiców, którzy po dziś dzień potrafią wykłócać się o tytuły z lat ’90 XX w. W tabeli jak wół na 1. miejscu widnieje nazwa Legii Warszawa. O ile nikt nie chciałby przyznawania trofeów przy ,,zielonym stoliku”, to to za mistrzostwo Polski w sezonie 2019/20 musiałoby wylądować przy Łazienkowskiej. – Legia byłaby zdecydowanym faworytem, ale co ma powiedzieć Piast Gliwice? Godzić się z przyznaniem mistrza Legii? – mówi specjalnie portalowi TakSięGra.pl Sebastian Wach. W tabeli ,,Wojskowi” posiadają 8-punktową przewagę nad obecnymi przecież mistrzami kraju – ,,Piastunkami”. Dalej stawka jest bardzo wyrównana. 3 zespoły posiadają taką samą liczbę punktów. Są to CracoviaŚląsk Wrocław Lech Poznań, a tylko ,,oczko” do nich z kolei traci Pogoń Szczecin. Jedno jest pewne – gdyby liga była normalnie kontynuowana, to czekałyby nas bardzo interesujące kolejki, szczególnie w rundzie zasadniczej.

CO ZE SPADKAMI?

,,Rycerze Wiosny” – taki przydomek już od ponad 60 lat nosi ŁKS Łódź. Teraz ta pora roku dla wszystkich jest dość ponura. Światełko w tunelu przy całej sytuacji może się za to szczęśliwie uśmiechnąć do łodzian. Być może w kwestii wyłaniania spadkowiczów w przypadku zakończenia Ekstraklasy po 26. kolejkach zostawiono by obecny skład 16-zespołowy na następny sezon. Z tego najbardziej mógłby skorzystać Łódzki Klub Sportowy. I choć ełkaesiacy mogliby bronić się tym, że przez 11 spotkań wybroniliby się z opresji, to ciężko to sobie wyobrazić realnie. Ekipa z  al. Unii do bezpiecznego (13.) miejsca traci aż 11 punktów. Trochę lepiej ta sytuacja wygląda w przypadku dwóch pozostałych drużyn, które znajdują się w strefie spadkowej – Arki Gdynia Korony Kielce. Stąd też pojawiły się już opinie, żeby z ligi spadł tylko ostatni zespół. Wówczas Ekstraklasę można by było nawet powiększyć do 18 drużyn. – Granie bez spadków nie ma sensu. Na tym polega liga – ktoś zostaje mistrzem kraju, a ktoś spada. Koniec – kropka – podsumowuje tę sytuację Wach.

PIŁKARZE ŚWIĘTYMI KROWAMI?

Dużo dyskusji ostatnio wzbudza ew. obniżka płac dla piłkarzy klubów Ekstraklasy. Dla niektórych wydaje się to być oczywiste – zawodnicy nie grają, więc nie powinni otrzymywać pełnej pensji. Dla nich samych nie jest to pewnie aż tak naturalne. Także o tę sprawę zapytaliśmy prowadzącego magazyn ,,#GryfnySzpil”, który świetnie odnajduje się w realiach śląskiej piłki nożnej. – Co do obcięcia pensji, nie mam sygnałów, ale to nieuniknione. Prezes Wojciech Cygan, z którym rozmawiałem, powiedział mi, że Raków jest gotowy na różne rozwiązania w kwestii obniżki pensji piłkarzom czy modyfikacji umów sponsorskich. W tej sprawie nowe informacje powinny wychodzić na światło dzienne z tygodnia na tydzień.

TABELA PKO BANKU POLSKIEGO EKSTRAKLASY W SEZONIE 2019/2020

# DRUŻYNA MECZE BRAMKI PUNKTY
1. LEGIA WARSZAWA 26 54:26 51
2. PIAST GLIWICE 26 28:25 43
3. CRACOVIA  26 35:25 42
4. ŚLĄSK WROCŁAW 26 34:29 42
5. LECH POZNAŃ 26 45:25 42
6. POGOŃ SZCZECIN 26 27:23 41
7. LECHIA GDAŃSK 26 32:33 38
8. JAGIELLONIA BIAŁYSTOK 26 35:35 37
9. RAKÓW CZĘSTOCHOWA 26 32:37 36
10. WISŁA PŁOCK 26 32:41 36
11. KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN 26 41:40 33
12. GÓRNIK ZABRZE 26 34:36 33
13. WISŁA KRAKÓW 26 33:38 31
14. KORONA KIELCE 26 15:30 26
15. ARKA GDYNIA 26 22:37 25
16. ŁKS ŁÓDŹ 26 25:44 20

About Dawid Sieńkowski

Student Dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.