Finały mistrzostw świata w kajakarstwie górskim na sport.tvp.pl

Od środy w Bratysławie trwają mistrzostwa świata w kajakarstwie górskim. Finałowe zmagania oglądać będzie można na żywo na stronie sport.tvp.pl. Pierwszego dnia zmagań rozdano medale w konkurencjach drużynowych. Wśród panów nieco nieoczekiwanie bank rozbili Francuzi, zgarniając złota zarówno w kajakach, […]

Od środy w Bratysławie trwają mistrzostwa świata w kajakarstwie górskim. Finałowe zmagania oglądać będzie można na żywo na stronie sport.tvp.pl.

Pierwszego dnia zmagań rozdano medale w konkurencjach drużynowych. Wśród panów nieco nieoczekiwanie bank rozbili Francuzi, zgarniając złota zarówno w kajakach, jak i w kanadyjkach. W pierwszej z tych konkurencji srebro trafiło do Słowaków na czele z Jakubem Grigarem, a brąz do Słoweńców z Peterem Kauzerem składzie. Poza podium znaleźli się za to Czesi, mający w drużynie Jiríego Prskavca i Víta Prindiša. Na pocieszenie pozostało im srebro w kanadyjkach i wygrana nad sąsiadami – gospodarze wystawili najmocniejszy skład: Mateja Beňuša, Marko Mirgorodskiego i Alexandra Slafkovskiego. U pań kanadyjkarską rywalizację wygrały Czeszki przed Hiszpankami i Rosjankami, a w kajakach najlepsze okazały się Brytyjki, które na podium stanęły obok Czeszek i Słowaczek. Polacy najbliżej medalu byli w rywalizacji kanadyjkarzy – Grzegorzowi Hedwigowi, Kacprowi Sztubie i Michałowi Wierciochowi zabrakło 0,64 sekundy do wyprzedzenia gospodarzy, pomimo jednej dotkniętej bramki mniej. W rywalizacji kanadyjkarek i kajakarzy z walki o medale wykluczyły nas ominięcia bramek.

To jednak rywalizacja w olimpijskich konkurencjach indywidualnych jest tym, co kibiców kajakarstwa górskiego na całym świecie elektryzuje najbardziej. W kobiecych kajakach do półfinału dotarły Klaudia Zwolińska i Natalia Pacierpnik. Stawka rywalek jest jednak bardzo mocna – Jessica Fox, Mallory Franklin, Eva Terčelj czy Elena Apel mają za sobą bardzo udany sezon, a niepowodzenie w La Seu, które odebrało szanse walki o podium klasyfikacji Pucharu Świata Camille Prigent z pewnością zadziałało na nią motywująco. U panów w rywalizacji kajakarskiej po przedbiegach pozostali m.in Rafał Polaczyk i Dariusz Popiela, jednak faworytów szukać należy przede wszystkich wśród wspominanych wielkich przegranych drużynówki, czyli Czechów. Oprócz Prskavca i Přindiša warto zwrócić uwagę na Grigara i Kauzera, ale też Hannesa Aignera, Giovanniego De Gennaro czy Davida Llorente, którzy ze swoimi drużynami zajęli odległe miejsca w środę.

Niedziela należeć będzie do kanadyjkarek i kanadyjkarzy. U pań trzymać kciuki będziemy za Klaudię Zwolińską i Aleksandrę Stach, natomiast niewykluczona jest dalsza dominacja Czeszek – Tereza Fišerová oraz siostry Satkove, Gabriela i Martina, mają chrapkę na powiększenie dorobku medalowego. Tradycyjnie jednak pamiętać należy o żywej legendzie tej dyscypliny, Jessice Fox, ale także Brytyjkach – w tej konkurencji obok Mallory Franklin dobre wyniki uzyskuje wszak także Kimberley Woods. Po poolimpijskiej przerwie do rywalizacji na najwyższym poziomie powraca też brązowa medalistka z Tokio – Andrea Herzog. U panów również w niedzielę wystąpi dwóch Biało-Czerwonych – Kacper Sztuba i Grzegorz Hedwig. Podobnie jak Polacy, chęć rehabilitacji za nieznaczną porażkę w rywalizacji drużynowej mają sklasyfikowani tuż za naszymi zawodnikami Słoweńcy – przede wszystkim Benjamin Savšek i Luka Božič. Grono faworytów z nacji słowiańskich uzupełniają wspominani Słowacy, a także Lukáš Rohan, natomiast z Zachodu przede wszystkim nieoczekiwany triumfator Pucharu Świata, Denis Gargaud Chanut oraz David Florence.

Mistrzostwa zakończy rywalizacja w slalomie ekstremalnym. Tutaj swojej szansy upatrywać mogą upatrywać zarówno ci, którzy o medale walczą w bardziej tradycyjnej rywalizacji na torze kajakarskim, jak i ci, którzy radzą sobie w tych konkurencjach nieco słabiej. Do pierwszej kategorii zaliczyć możemy np. Vita Přindiša, Jessicę Fox czy Anę Sátilę, natomiast do drugiej przede wszystkim te, które Brazylijkę wyprzedziły w klasyfikacji Pucharu Świata, Caroline Trompeter i Martinę Wegman, a także Stefana Hengsta czy Mario Leitnera.

SOBOTA – 25 WRZEŚNIA 2021

11:50 Mistrzostwa Świata, Bratysława, Słowacja: FINAŁY K1 KOBIET I MĘŻCZYZN na żywo
*(26 września o 06:30  w TVP Sport)


Komentarz: Jarosław Marendziak – Józef Dyda


NIEDZIELA – 26 WRZEŚNIA 2021

11:20 Mistrzostwa Świata, Bratysława, Słowacja: FINAŁY C1 KOBIET I MĘŻCZYZN na żywo
*(27 września o 14:50  w TVP Sport)

Komentarz: Jarosław Marendziak – Józef Dyda

15:50 Mistrzostwa Świata, Bratysława, Słowacja: FINAŁY SLALOMU EKSTREMALNEGO KOBIET I MĘŻCZYZN na żywo

Komentarz: Jarosław Marendziak – Józef Dyda

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.